افسران ناوگان روسیه «اطلاعات سری به اوکراین فروخته‌اند»

سواستوپل،حمله به مقر ناوگان دریای سیاه روسیه، ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳دویچه وله: حمله موشکی اوکراین به مقر ناوگان دریای سیاه روسیه احتمالا نتیجه لو دادن اطلاعات از سوی افسران روسی بوده که حقوق‌شان را دریافت نکرده‌اند. این حمله منجر به کشته شدن ژنرال سوکولوف و ۳۳ افسر دیگر شده است.

روزنامه اوکراینی "کی‌یف پست" در گزارشی فاش کرده که افسران روسیه که حقوق‌شان را دریافت نکرده‌اند، اطلاعات محرمانه درباره مقر ناوگان دریای سیاه مسکو به یک گروه پارتیزانی اوکراین داده‌اند.

بنا بر گزارش این روزنامه سازمان امنیت اوکراین با استفاده از این اطلاعات توانسته حمله موشکی به مقر ناوگان دریای سیاه روسیه را تدارک ببیند.

گروه پارتیزان‌های اوکراین به این روزنامه گفته‌اند ناتوانی مسکو در پرداخت به موقع حقوق پرسنل نیروی دریایی، نقش اصلی را در حمله به مقر ناوگان دریای سیاه بازی کرده است. سخنگوی جنبش پارتیزانی اوکراین و تاتارهای کریمه (آتِش) در گفت‌وگو با ِکی‌یف‌پست تصریح کرده‌ که این گروه در ازای پاداش مالی اطلاعات مهمی درباره محل اقامت و فعالیت‌های فرماندهان بلندپایه روسیه از افسرانی که مشکلات مالی داشته‌اند دریافت کرده‌ است.

او البته تاکید کرده که مسئله برای این افراد تنها پول نیست بلکه "افسرانی که این اطلاعات را داده‌اند معتقدند کشورشان درگیر یک جنگ جنایتکارانه است و این جنگ باید خاتمه یابد".

سخنگوی گروه پارتیزانی اضافه کرده: «پاداش مالی به آنها کمک کرده تا برای همکاری با گروه آتش تصمیم بگیرند و این یک انگیزه برای آنها بوده است.»
ویکتور سوکولوف فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه احتمالا کشته شده استپارتیزان‌ها به روزنامه کی‌یف پست نگفته‌اند چقدر پول به افسران روسیه پرداخت کرده‌اند اما مبلغ به قدری بوده که این افسران و خانواده آنها را راضی کند تا ریسک جاسوسی برای اوکراین را بپذیرند. گروه "آتش" همچنین اطلاعاتی درباره هویت این افسران فاش نکرده و تنها گفته آنها به اطلاعات عمومی فرماندهان مقر ناوگان دریای سیاه دسترسی داشته‌اند.

این گروه گفته این اطلاعات به مقامات دولتی اوکراین مانند سازمان امنیت این کشور (SBU) و اداره مرکزی اطلاعات اوکراین (HUR) داده شده است. این اداره به کی‌یف پست تایید کرده که برای هدف قرار دادن مواضع روسیه در منطقه با گروه پارتیزان‌های اوکراین همکاری کرده است.

به گفته کی‌یف، در حمله موشکی اوکراین به مقر ناوگان دریای سیاه روسیه در روز جمعه گذشته ۲۲ سپتامبر، ویکتور سوکولوف فرمانده این ناوگان کشته شد. بعدازظهر روز جمعه دفتر مطبوعاتی نیروهای ویژه ارتش اوکراین در کانال تلگرام اعلام کرد: «پس از هدف قرار دادن مقر ناوگان دریای سیاه روسیه ۳۴ افسر کشته شدند که فرمانده این ناوگان نیز در میان آنها بود.»

روسیه تا کنون کشته شدن فرمانده ناوگان دریای سیاهش را تایید نکرده است.

سخنگوی گروه آتش به کی‌یف پست گفته است: «ارتش روسیه به خوبی از وجود جنبش پارتیزانی آگاه است و از همه نیروها و ابزارها برای سرکوب آن و شناسایی عوامل ما استفاده می‌کند.»

به گفته او افزایش مقاومت در میان ساکنان کریمه روسها را به شدت سردرگم کرده است.
+23
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.