مقام اسرائیلی: بدون شک برنامه‌های هسته‌ای ایران نظامی است

تصویری از تأسیسات هسته‌‌ای نطنز (عکس از آرشیو)دویچه وله: رئیس کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل در نشست سالانه آژانس اتمی گفت "شکی نیست که ایران در حال اجرای یک برنامه هسته‌ای نظامی است." موشه ادری تأکید کرد اسرائیل، ایران مجهز به سلاح اتمی را "تحمل نخواهد کرد."

موشه ادری، رئیس کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل روز سه شنبه ۲۶ سپتامبر (۴ مهر) در نشست سالانه کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر نسبت به تهدیدآمیز بودن فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی هشدار داد و گفت: «ایران همچنان عامل اصلی بی‌ثباتی در منطقه و تهدیدی برای صلح و امنیت در سراسر جهان است.»

او اظهار داشت تهران در حال اجرای یک برنامه هسته‌ای نظامی است و به آزمایش و استقرار موشک‌های هسته‌ای دوربرد خود ادامه می‌دهد. این مقام اسرائیلی گفت: «شکی نیست که ایران یک برنامه هسته‌ای نظامی با هدف تولید چندین سلاح هسته‌ای اجرا کرده است. ایران با کسب فناوری و دانش مربوطه و همچنین [انباشت] مواد شکافت‌پذیر در مقادیر هشداردهنده به پیشبرد این برنامه ادامه می‌دهد.»

سخنان رئیس کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل در حالی مطرح شده است که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز یک روز پیش‌تر، در جریان این نشست سالانه در دیدار با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، بر ارائه تضمین‌های معتبر که صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را تایید کند، تاکید کرده بود.

محمد اسلامی در مقابل این درخواست، با انتقاد از رویکرد اسرائیل در برابر برنامه هسته‌ای ایران گفته بود: «اسرائیل مرتبا تاسیسات هسته‌ای ما را با احتمال حمله نظامی تهدید می‌کند، این شیوه مغایر با اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین منشور سازمان ملل متحد است.»

او همچنین با اشاره به اظهارات روزهای اخیر بنیامین نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل، جامعه جهانی را متهم به سکوت در برابر تهدیدات اسرائیل علیه ایران کرده بود.

اسلامی مدعی شده بود اقدامات جمهوری اسلامی در چارچوب قانون راهبردی مجلس (قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران) صورت می‌گیرد.

موشه ادری با اشاره به اینکه تهران سال‌هاست که در حال انجام فعالیت‌های مخفی هسته‌ای در سایت‌های اعلام‌نشده است گفت آژانس "شواهد ملموسی از این فعالیت‌ها" پیدا کرده است.

ادری همچنین دولت جمهوری اسلامی را متهم کرد از ارائه توضیحات یا شفاف سازی در خصوص ماهیت فعالیت‌های هسته ای خود کوتاهی کرده و آژانس و جامعه بین المللی را فریب داده است.

مدیر کل کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه کشورش و جهان "ایران مجهز به سلاح‌ هسته‌ای" را تحمل نخواهد کرد، ادامه داد: «چهار مورد نقض پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه رخ داده است که ایران هم یکی از آنهاست.»

این مقام اسرائیلی با تأکید بر بی‌اعتنایی تهران به ممنوعیت‌های بین‌المللی و نقض قطعنامه‌های سازمان ملل در رابطه با برنامه موشکی خود، هشدار داد: «ایران مجهز به سلاح‌‌های هسته‌ای و سامانه‌های پرتاب گزینه‌ای نیست که اسرائیل و جهان، بتوانند یا باید آن را تحمل کنند.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز روز سه‌شنبه در سخنانی در مراسم پنجاهمین سالگرد جنگ ‌"یوم کیپور" (جنگ اعراب و اسرائیل ۱۹۷۳) بار دیگر بر اقدامات جهانی در راستای ممانعت از هسته‌ای شدن جمهوری اسلامی تأکید کرده و گفت اسرائیل تمام تلاش خود را برای جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای به کار خواهد بست.

شصت‌وهفتمین نشست کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با حضور نمایندگان ۱۷۵ کشور عضو آژانس در وین تا روز جمعه ۲۹ سپتامبر (۷ مهر) ادامه دارد.
+30
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.