آداب مکالمه تلفنی جدید: اول پیامک بفرستید و هرگز پیام صوتی نگذارید

العربیه: تماس‌های تلفنی 147 سال است که در جهان تاریخ دارند، اما با ورود تکنولوژی‌ جدید، از جمله آخرین فناوری آیفون که امکان ارسال پیام تصویری را در اپلیکیشن «فیس‌تایم» می‌دهد، آداب تماس تلفنی تغییر کرده است.

«واشینگتن پست»، در گزارشی برخی از آداب برقراری تماس تلفنی جدید را برشمرده است تا قوانینی نانوشته که گفت‌وگوی تلفنی بین نسل‌ها را که منجر به سوءتفاهم و ناامیدی از سوی هر دو طرف شده، را بازگو کند.
پیام صوتی نگذارید
پیام‌های صوتی ساخته روزهای قبل از پیامک هستند. اگر اطلاعاتی دارید که باید به‌موقع و دقیق ارسال شود، بهتر است آن‌ها را به صورت متن یا ایمیل به صورت مکتوب قرار دهید. اکثر تلفن‌ها اکنون پیام‌های صوتی را رونویسی می‌کنند، بنابراین به احتمال زیاد مردم حتی به آنچه شما گفتید گوش نمی‌دهند اما در عوض نسخه متنی (احتمالاً نادرست) را می‌خوانند.

البته برخی افراد هستند که دوست دارند صدای شما را بدون توجه به آنچه می‌گویید بشنوند یا نوعی تجربه صوتی را به اشتراک بگذارند. مثلا افراد خانواده یا شریک زندگی شما، احتمالا دوست دارند صدای شما را وقتی که برایشان آواز «تولدت مبارک» می‌خوانید بشنوند یا دوستان تان مثلا وقتی در کنسرت تیلور سوئیفت به یادشان هستید، دوست دارند صدایتان را از راه دور بشنوند.
قبل از تماس پیام نوشتاری دهید
تماس بدون اخطار با کسی ممکن است برای گیرنده استرس ایجاد کند. درعوض، قبل از موعد به آن‌ها پیامک دهید و از آن‌ها بپرسید که آیا اکنون آزادند که صحبت کنند، آیا می‌توانند با شما تماس بگیرند، یا زمانی را که می‌خواهند برای چت انتخاب کنند از آن‌ها بپرسید. اگر شخصی است که مرتب با او تماس می‌گیرید، بدانید که زمان ایده‌آل او چیست، مثلاً بعد از پایان کار یا فقط یکشنبه‌ها بعدازظهر.

در ارسال آن پیامک بسیار مهم است که به ترکیب کلمات خود دقت کنید. یک نوشته ساده مانند «با من تماس بگیرید» می‌تواند احساس فوریت داشته باشد و باعث شود کسی فکر کند که یک وضعیت اضطراری وجود دارد. مشخص کنید که آیا فوری است یا صرفاً برای رسیدگی. اگر در مورد موضوع خاصی است، آن را در متن ذکر کنید که می‌خواهید درباره آن صحبت کنید تا آماده شوند.

این مراحل به ویژه برای تماس‌های ویدیویی ضروری است. تماس گرفتن تصویری حتی با دوستان‌ در زمان غیرمنتظره می‌تواند برای افراد شرم‌آور باشد. تقریباً هرگز نباید یک تماس ویدیویی فیس‌تایم یا تماس ویدیویی دیگر را بدون هشدار شروع کنید.
نیازی نیست به تلفن پاسخ دهید
مسئولیت فقط برعهده شخصی که شماره‌گیری می‌کند نیست. فقط به این دلیل که یک نفر به شما غیر منتظره زنگ می‌زند، به این معنی نیست که شما باید آن را جواب دهید. اگر در رستوران هستید، در حمام یا جلسه هستید، تماس را صامت کنید و در یک زمان مناسب به شخص تماس‌گیرنده زنگ بزنید.

لیزی پست، کارشناس آداب معاشرت و رئیس مؤسسه «امیلی پست» می‌گوید: «همه ما کنترل تلفن‌هایمان را داریم و می‌توانیم تصمیم بگیریم که آیا زمان مناسبی برای پاسخ دادن به آن است یا خیر.»

برای اینکه مودب‌تر باشید، برایشان پیامک بفرستید. تلفن‌های هوشمند به شما امکان می‌دهند زمانی که نمی‌توانید پاسخ دهید، یک پاسخ متنی خودکار ارسال کنید، که مثلا برایم پیامک بفرست یا فعلا نمی‌توانم صحبت کنم و با شما تماس خواهم گرفت.
احساسات برای صدا هستند، حقایق برای متن
خیلی چیزها اصلاً نیازی به تماس تلفنی ندارند. وقتی می‌خواهید درباره بهترین روش ارتباطی تصمیم بگیرید، آنچه را که می‌خواهید بگویید را در نظر بگیرید.

هر کاری که نیاز به نکات ظریفی مانند نظرات یا مسائل احساسی دارد، بهتر است از طریق تلفن انجام شود، از جمله مشاجره یا مثلا ارتباطات شخصی.

اغلب کارهای رسمی و اداری و هماهنگ‌کردن برنامه‌ها از طریق ایمیل یا پیام های نوشتاری قابل انجام است. ولی اگر موضوعی در قالب متن طولانی و تصمیم‌گیری درباره آن پیچیده می‌شود، از مخاطب خود بپرسید که آیا می‌توانند تلفنی صحبت کنند.

کارشناسان همچنین می‌گویند که اگر کسی به تماس شما پاسخ نداد، تلفن را قطع نکنید و بلافاصله دوباره با او تماس بگیرید. برایشان بنویسید که چه کاری با آن‌ها داشتید.
از ایمیل‌های صوتی تصویری عاقلانه استفاده کنید
«اپل» اخیراً ویژگی جدیدی را در آپدیت iOS 17 خود معرفی کرده است که به شما امکان می‌دهد وقتی کسی به تماس فیس‌تایم‌ شما پاسخ نمی‌دهد، یک پیام ویدیویی برایش بگذارید. احمقانه و سرگرم کننده است و باید از آن استفاده کرد، اما به خاطر داشته باشید که همه افراد، این پیام‌ها را مفرح نمی‌دانند.
برای تماس‌های ویدیویی بی‌حرکت بمانید
تماس‌های ویدیویی در گوگل میت، فیس‌تایم، زوم یا اسکایپ، امروزه بسیار مرسوم هستند. اما باید در خاطر داشته باشید که بریا یک تماس ویدیویی مهم، گوشی خود را در جایی قرار دهید تا تمام صورت شما، نه فقط پیشانی و بینی شما، صفحه را پر کند، و تا پایان تماس سر جای خود بمانید. هنگامی که افراد، به خصوص بچه‌ها، هنگام یک تماس ویدیویی در اطراف حرکت می‌کنند، می‌تواند برای فرد طرف مقابل باعث سردرگمی شود. اگر می‌خواهید هنگام صحبت کردن در اطراف پرسه بزنید و کارهای خانه را انجام دهید، تماس صوتی بگیرید.
در مکان‌های عمومی ازهدفون استفاده کنید
معمولاً استفاده از بلندگو در مکان‌های عمومی بد تلقی می‌شود. خواه تماس معمولی، تماس ویدیویی یا تماس ساعت هوشمند باشد. بنابراین، از هدفون استفاده کنید یا آن را به زمانی که تنها می‌شوید، موکول کنید. هدفون فقط نیمی از مشکل را حل می‌کند، زیرا مردم هنوز باید مکالمه شما را بشنوند. اگر در یک منطقه شلوغ، مانند یک دفتر یا فروشگاه هستید، نسبت به فضای شخصی دیگران حساس باشید.

تماس‌های ویدیویی در ملاءعام نیز یک موضوع حساس است. در اطراف شما غریبه‌هایی هستند که حاضر به حضور در مقابل دوربین نبودند و همچنین ممکن است چیزی را که قرار نیست روی صفحه نمایش شما ببینند. تماس‌های خود را بر این اساس کادربندی کنید.
صحبت با تلفن را قطع نکنید
تماس‌های تلفنی تمام نشده است! در حالی که پریدن روی تلفن ممکن است نسبت به گذشته کمتر رایج باشد یا مستلزم برنامه‌ریزی بیشتر باشد، اما همچنان یک راه عالی برای برقراری ارتباط است.

صحبت کردن با یک انسان می‌تواند روابط اجتماعی شما را تقویت کند، سلامت روان‌تان را بهبود بخشد و احساس تنهایی را در شما کاهش دهد.
+5
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.