تاثیر مثبت تغییر عادت‌های ساده روزانه در بهبودی بینایی بیماران دیابتی

رتینوپاتی دیابتیالعربیه: بر اساس گزارشی که سایت «ZEENEWS»، منتشر کرده، رتینوپاتی دیابتی، یک وضعیت جدی است که چشم برخی از بیماران مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به مرور زمان، سطوح بالای قند خون ممکن است به رگ‌های خونی در شبکیه چشم آسیب رسانده و به از دست دادن بینایی یا کوری منجر شود.
راه‌های پیشگیری
دور از مداخلات پزشکی، تغییرات ساده اما عمیق در عادت‌های روزانه، از «انتخاب غذا و فعالیت بدنی گرفته تا کاهش استرس و تنش»، می‌تواند به طور قابل توجهی خطرات این وضعیت ناتوان کننده را کاهش دهد.

علاوه بر تمرکز بر تأثیر توانمندی افراد در حفظ بینایی خود از طریق انتخاب‌های پیشگیرانه، درک و اجرای 7 اصلاح سبک زندگی، چشم‌ها را تقویت می‌کند و امکان کنترل کلی بر بیماری دیابت را ارتقا می‌بخشد.

برای کمک به پیشگیری از رتینوپاتی دیابتی یا کاهش موثر خطر آن، تغییرات زیادی به شرح زیر در شیوه زندگی افراد می‌توان انجام داد:
1. «تنظیم قند خون»
حفظ سطح قند در خون در محدوده هدف برای جلوگیری از رتینوپاتی دیابتی بسیار مهم است، نظارت منظم و پایبندی به برنامه درمان دیابت که توسط ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما تجویز شده، ضروری است.
2. رژیم غذایی متعادل
شما باید روی یک رژیم غذایی غنی از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین‌های بدون چربی تمرکز کنید، و باید از مصرف بیش از حد غذاهای شیرین و فرآوری شده خودداری کرد، چرا که ممکن است به افزایش سطح قند خون منجر شود.
3. فعالیت‌های منظم بدنی
درگیر شدن در فعالیت بدنی منظم، مانند پیاده‌روی سریع، شنا یا دوچرخه‌سواری، به کنترل سطح قند خون کمک می‌کند و سلامت کلی قلب و عروق را ارتقا می‌دهد، که برای سلامت چشم مفید است.
4. کنترل فشار خون و کلسترول
فشار خون بالا و سطح کلسترول می‌تواند رتینوپاتی دیابتی را وخیم‌تر کند، و دستورات پزشک معالج باید به طور جدیو موثر دنبال شود تا از وخامت وضعیت بیمار جلوگیری شود.
5. ترک دخانیات
مصرف دخانیات و سیگار کشیدن می‌تواند رتینوپاتی دیابتی را با تنگ کردن رگ‌های خونی در چشم تشدید کند، و ترک سیگار به میزان قابل توجهی خطر عوارض بینایی را کاهش می‌دهد.
6. معاینه پزشکی منظم
معاینات معمول چشم برای تشخیص زودهنگام و درمان رتینوپاتی دیابتی ضروری است، و پیروی از برنامه توصیه شده و مشاوره با یک متخصص چشم که با بیماری‌های چشم دیابتی سر و کار دارد، اقدامات ساده‌ای است که می‌تواند به نتایج خوبی منجر شود.
7. خواب کافی و کاهش استرس
استرس مزمن، تنش و خواب ناکافی می‌تواند بر سطح قند خون و سلامت کلی بدن تأثیر منفی بگذارد، و اجرای تکنیک‌های کاهش استرس و اطمینان از استراحت کافی به طور ایده‌آل به جلوگیری از عوارض دیابت کمک می‌کند.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.