دختران نوجوان یک شهرک اسپانیایی قربانی هوش مصنوعی با شعار «لختش کنید» شدند

یورونیوز: بیش از ۲۰ دانش‌آموز دختر در اسپانیا می‌گویند که تصاویری برهنه از خودشان دریافت کرده‌اند که با کمک هوش مصنوعی تهیه شده است.

این نوجوانان که اهل شهر آلمندرالخو در جنوب اسپانیا هستند پس از بازگشت از تعطیلات تابستانی این تصاویر برهنه و جعلی از خودشان را دریافت کردند. با اینکه هیچ کدام از این دختران دانش‌آموز عکسی برهنه از خودش نگرفته است اما عکس‌های تهیه شده بسیار واقعی به نظر می‌رسند.

بنا به گزارش‌ها عکس‌های معمولی این دانش‌آموزان از حساب کاربری اینستاگرام آنها برداشته شده و با کمک هوش مصنوعی از آنها برای تهیه عکس‌های برهنه استفاده شده است. این در حالی است که آنها در عکس‌های عادی خود در اینستاگرام لباس‌هایی پوشیده دارند.

این نوجوانان شاهد پخش این عکس‌ها در گروه‌های موجود در اپلیکیشن واتس‌اپ بودند.

انتشار این عکس‌ها چالشی جدی برای والدین دانش‌آموزان و مقام‌های اسپانیایی به شمار می‌رود. با توجه به تهیه این عکس‌ها به کمک هوش مصنوعی و جنبه جعلی آنها مشخص نیست که می‌توان آنها را در رده پورنوگرافی کودکان طبقه‌بندی کرد یا خیر.

کم‌سن‌ترین دانش‌آموزی که قربانی پخش این عکس‌ها شده است تنها ۱۱ سال سن دارد.

مادر یکی از این دانش‌آموزان مدعی است که عکس‌های جعلی از دخترش ممکن است از پایگاه‌های اینترنتی پورنو و شبکه اجتماعی «اونلی فنز» سر در بیاورد.

مادر یکی دیگر از نوجوانان می‌گوید که دخترش قربانی اخاذی شده است. او گفت که از دخترش در شبکه‌های اجتماعی خواسته شده بود تا پول پرداخت کند و پس از رد این درخواست عکس‌های برهنه و جعلی خودش برایش ارسال شد.

پلیس اسپانیا تحقیق درباره پخش این عکس‌های جعلی را آغاز کرده است. بنا به گزارش‌ها کارآگاه‌هان پلیس تاکنون چند فرد زیر سن قانونی را که در تهیه این عکس‌های جعلی به کمک هوش مصنوعی دست داشتند شناسایی کرده‌اند.

یکی از مقام‌های محلی در آلمندرالخو گفته است که عاملان تهیه و پخش این عکس‌ها هم‌کلاسی‌های دختران دانش‌آموز هستند. بنا به گزارش‌ها این عکس‌ها به کمک یک اپلیکیشن به نام «ClothOff» تهیه شده است. شعار این اپلیکیشن «هر کسی را لخت کنید، دختران را مجانی لخت کنید» است. کاربران با کمک این اپلیکیشن می‌توانند از افراد حاضر در هر کدام از عکس‌های تلفن همراه خود یک عکس برهنه تهیه کنند.

کاربران برای تهیه ۲۵ عکس برهنه با کمک هوش مصنوعی باید ۱۰ یورو پرداخت کنند.
هوش مصنوعی؛ تصاویر برهنه دختران نوجوان، شهر آلمندرالخو در اسپانیا را در شوک فرو برددکتر میریام الادیب می‌گوید: «می خواستم این پیام را [به دختران] بدهم: تقصیر تو نیست»بی بی سی: تصاویر برهنه دختران نوجوان که هوش مصنوعی تولید کرده، یک شهرک آرام و ساکت در جنوب اسپانیا را در شوک فرو برده است. این تصاویر که بدون اطلاع این دختران نوجوان تهیه شده‌اند، در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شوند.

این دختران عکس‌های بالباس خود را در حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بودند و کسانی، با استفاده از اپلیکیشنی که حدس می‌زند بدن فرد زیر لباس چه شکلی است، آنها را دستکاری کرده و منتشر کرده بودند.

تاکنون بیش از ۲۰ دختر بین ۱۱ تا ۱۷ سال در شهر آلمندرالخو، دراستان باداخوس در جنوب غربی اسپانیا، خود را قربانی معرفی کرده‌اند.

ماریا بلانکو رایو، مادر یک دختر نوجوان ۱۴ ساله می‌گوید: «یک روز دخترم از مدرسه آمد و گفت مامان، عکس‌های لخت من در حال دست به دست شدن است».

«از او پرسیدم که آیا عکس برهنه از خودش گرفته است. گفت نه مامان، این عکس‌های دختران این روزها زیاد جعل می‌شوند و این اتفاق برای بعضی دختران هم‌کلاسی من هم افتاده است.»

او می‌گوید که والدین ۲۸ دختر آسیب‌دیده یک گروه حمایتی در شهر تشکیل داده‌اند.
مقامات پلیس اسپانیا تحقیقاتی را در مورد این تصاویر آغاز کرده‌اندپلیس اکنون در حال تحقیق است و بر اساس گزارش‌ها، حداقل ۱۱ پسر در این شهر شناسایی شده‌اند که در ایجاد این تصاویر یا پخش آن‌ها از طریق پیام‌رسان‌های واتس‌اپ و تلگرام دست داشته‌اند.

کارآگاهان پلیس همچنین در حال بررسی این هستند که آیا با استفاده از این تصاویر جعلی، تلاش شده از یکی از دختران باج‌گیری شود.

تأثیر انتشار این تصاویر برهنه بر روی دختران متفاوت است. خانم بلانکو رایو می‌گوید دخترش تاب‌آوری خوبی داشته است اما بعضی «حتی خانه‌ را ترک نمی‌کنند».

آلمندرالخو یک شهر زیبا با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر است که به زیتون و شراب قرمزش شناخته می‌شود. این شهر اما به توجه ناگهانی رسانه‌ها مانند این پرونده که حالا در صدر اخبار در اسپانیاست، عادت ندارد.
ماریا بلانکو رایو مادر یکی از دختران نوجوانبیشتر این تصاویر در دو سه ماه گذشته ایجاد شده‌اند اما موضوع در چند روز اخیر مورد توجه قرارگرفته است پس از اینکه دکتر میریام الادیب، مادر یکی از این دختران، ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد تا به این دختران و والدین آنها اطمینان خاطر دهد.

با این ویدئو، دکتر الادیب که متخصص بیماری‌های زنان و در شبکه‌های اجتماعی فعال است، مسئله را در مرکز توجه و بحث عمومی در اسپانیا قرار داد.

او می‌گوید: «ما نمی‌دانستیم که این تصاویر از چند کودک تهیه شده‌اند. ما همه این ترس‌ را هم داشتیم که آیا این تصاویر در سایت‌های پورنوگرافی هم آپلود شده‌اند یا نه؟»

«زمانی که شما قربانی جرم هستید، مثلا سرقت، شکایت می‌کنید و پنهان نمی‌شوید زیرا طرف مقابل به شما آسیب رسانده است. اما در جرائم جنسی، قربانی اغلب احساس شرم می‌کند و پنهان می‌شود و احساس مسئولیت می‌کند. بنابراین من می‌خواستم این پیام را [به دختران] بدهم: تقصیر تو نیست.»

مظنونان این پرونده بین ۱۲ تا ۱۴ سال دارند. اسپانیا برای تولید تصاویر بزرگسالان با ماهیت جنسی قانون مشخصی ندارد اما در مورد افراد کم‌ سن‌وسال می‌تواند مشمول پورنوگرافی کودکان شود.

یکی دیگر از اتهامات احتمالی نقض قوانین حفظ حریم خصوصی است.

در اسپانیا، افراد زیر سن قانونی فقط از ۱۴ سالگی به بالا می‌توانند با اتهام کیفری روبرو شوند.

این پرونده موجب نگرانی بقیه ساکنان این شهر هم شده است که مستقیما درگیر نیستند.

حِما لورنزو، یک زن محلی که یک پسر ۱۶ ساله و یک دختر ۱۲ ساله دارد، می‌گوید: « ما که بچه داریم بسیار نگران هستیم.»

«شما نگران دو چیز هستید: اگر پسر دارید، نگرانید که ممکن است چنین کاری انجام داده باشد و اگر دختر دارید، حتی بیشتر نگران هستید، زیرا این یک عمل خشونت‌آمیز است.»

فرانسیسکو خاویر گِرا، نقاش و دکوراتور محلی، می‌گوید والدین پسرانی که درگیر این ماجرا هستند مقصر هستند. آنها باید کاری انجام می‌دادند، مثلا گوشی‌هایشان را می‌گرفتند یا برنامه‌ای را نصب می‌کردند که به آنها بگوید فرزندانشان دارند با تلفنشان چه می‌کنند.»

این اولین بار نیست که چنین موردی در اسپانیا خبرساز می‌شود. اوایل سال جاری میلادی، تصاویر برهنه‌ روسالیا، خواننده اسپانیایی که هوش مصنوعی تولید کرده بود، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدند.

میریام الادیب می‌گوید: «زنان از نقاط مختلف جهان برای من نامه نوشته‌اند و توضیح داده‌اند که این اتفاق برای آنها هم افتاده است و نمی‌دانند چه باید بکنند.»

دکتر الادیب می‌افزاید: «در حال حاضر این اتفاق در سراسر دنیا رخ می‌دهد. تنها تفاوت این است که ما در آلمندرالخو در مورد آن سروصدا کرده‌ایم.»

نگرانی این است که نرم‌افزارهایی مانند آنهایی که در آلمندرالخو استفاده شده است، رواج فزاینده‌ای پیدا کنند.

خاویر ایزکی‌یردو، رئیس حفاظت از کودکان در واحد جرائم سایبری پلیس ملی، به رسانه‌های اسپانیا گفته است که این نوع جرم دیگر محدود به کسانی نیست که پورن‌های کودکان را از «دارک‌ وب» یا از برخی انجمن‌های اینترنتی مخفی دانلود می‌کردند:

« بدیهی است که این مشکل هنوز ادامه دارد، اما اکنون با چالش‌های جدیدی روبرو هستیم و آن دسترسی کودکان در سنین پایین به چنین فناوری‌هایی است.»
 
 
 
 
 
 
 
 
 
+24
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  خردگرا - برن، سوییس

  به همون اندازه که تکنولوژی با سرعت سر سام آوری پیشرفت میکنه، انسانها بیشتر از هم دور میشن. احترام و عشق هم هر روز کمرنگ تر میشه.
  2
  49
  دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  این بشر دو ما چه سو استفاده هایی که از تکنولوژی می کنه یکیش همین هوش مصنوعی جعلداسناد و یکی با یکی خوب نیست عکس مرد یا زن خانواده را با کسی دیگر نشان می دهد و زندگی ها را نابود می کنند. اولین چیزی که به ذهن خیلی از انسانها میرسه اینکه چطور میشه از تکنولوژی سواستفاده کرد
  5
  35
  دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.