دانشمندان کروموزوم جنسی مردانه را به طور کامل توالی‌یابی کردند

العربیه: بیش از یکصد پژوهشگر از سراسر جهان موفق شدند برای اولین بار در تاریخ بشر کروموزوم جنسی مذکر موسوم به «Y»، که آخرین قطعه مرموز ژنوم انسان بود، را به طور کامل توالی‌یابی کنند.

تا همین چند سال پیش تنها اطلاعا نیمی از کروموزوم Y انسان در مرجع وجود داشت. در آن زمان حتی معلوم نبود که آیا می‌توان آن را توالی‌یابی کرد یا خیر. بنابراین کشف اخیر هیجان بسیاری در مجامع علمی ایجاد کرده است.

توالی‌یابی کامل کروموزوم مذکر، 30 میلیون پایگاه اطلاعاتی جدید به مرجع ژنوم انسان اضافه می‌کند، و 41 ژن رمزگذار پروتئین اضافی را مشخص می‌کند. این اکتشافات چشمگیر می‌تواند دریچه‌ای جدید به روی کارکرد تولید مثل در انسان بگشاید.

برخی از سلول‌های بنیادی یا «دی‌ان‌اِی» کروموزوم Y در «پالیندروم»ها سازماندهی شده‌اند. این‌ها توالی‌های طولانی، به‌طور بالقوه بیش از یک میلیون جفت، هستند که چه به سمت جلو و چه عقب یکسان دیده می‌شوند، و بنابراین رمزگشایی آنها بسیار دشوار است.

پژوهشگران می‌گویند به منظور دستیابی به اطلاعات سوئیچ‌های ژنتیکی که از طریق کروموزوم Y فعال می‌شوند، آنها نمودار ارتباطات بین تمام این موارد را تکمیل کردند.

بسیاری از این ارتباطات برای مشارکت ژنتیکی در رشد مردان حیاتی هستند. اینک دانشمندان می‌توانند از این نقشه راه برای تحقیقات عمیق‌تر و گسترده‌تر درباره مشخصات ژنتیکی مذکر استفاده کنند.

اکنون که توالی‌یابی کروموزوم Y به صورت 100 درصدی تکمیل شده است، دانشمندان قادر خواهند بود تغییرات ژنتیکی متعددی را شناسایی و کشف کنند که می‌تواند بر توسعه ویژگی‌های انسانی و وقوع بیماری‌ها تأثیر بگذارد.

این اکتشاف شگرف به محققان کمک خواهد کرد تا بیولوژی انسان و خطرات سرطان را بهتر درک کنند. از آنجایی که کروموزوم Y می‌تواند بین دو نفر بسیار متفاوت باشد، اکنون می‌توان از طریق بررسی این تفاوت‌ها درک بهتری از خطرات بیماری‌ها مختلف ژنتیکی به دست آورد.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.