«تصویب» طرح سیم کارت بدون فیلتر برای گردشگران خارجی

آمار توریست‌های اروپایی به ایران ۸۶ درصد کاهش داشته استدویچه وله: معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی از تصویب طرح ارائه سیم‌کارت بدون فیلتر به گردشگران خارجی خبر داد. لغو یک‌طرف ویزا برای شهروندان برخی کشورها از دیگر پیشنهادها برای جذب گردشگران خارجی است.

معاون گردشگری وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی روز یکشنبه دوم مهرماه در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، از طرح این معاونت برای جذب گردشگر خارجی خبر داد.

به گفته او این طرح حاوی دو پیشنهاد اصلی است: لغو یک‌طرفه روادید با ۶۸ کشور و ارائه سیم‌کارت بدون فیلتر به گردشگران؛ همچنین امکان تردد گردشگران خارجی با خودروهای خودشان نیز در حال بررسی است.

علی اصغر شالبافیان گفت: «طرح "سیم‌کارت گردشگری" در کارگروه رفع مصادیق مجرمانه دادستانی کل کشور تصویب شده است. جلسه‌ای هم بین وزارتخانه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ارتباطات و دادستانی و نیروی انتظامی درباره نحوه اجرای آن با توجه به اولویت‌های مورد درخواست ما برگزار شد.»

شالبافیان گفته که در مرحله دیگری از این مصوبه، ‌"امکان بهره‌برداری گردشگران خارجی از این سیم‌کارت‌ها وجود دارد و با آن موافقت شده است."

بر اساس این طرح دفاتر خدمات مسافرتی، هتل‌ها، راهنمایان گردشگری و گردشگران خارجی از "سیم‌کارت گردشگری" استفاده خواهند کرد.

این در حالی است که شهروندان ایران با محدودیت‌های بسیار زیادی در زمینه استفاده از اینترنت روبرو هستند و تقریبا تمامی پلتفرم‌های خارجی برای آنها فیلتر است و بدون فیلترشکن امکان استفاده از این پلتفرم‌ها وجود ندارد.

زمان حضور تیم فوتبال النصر عربستان در ایران نیز این خبر منتشر شد که به اعضای این تیم سیم‌کارت بدون فیلتر ارائه شده و این خبر موجب اعتراضات گسترده‌ای در فضای مجازی شد.

این پیشنهاد سال گذشته از سوی عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی در دولت ابراهیم رئیسی ارائه شده بود.

این تلاش‌ها در حالی انجام می‌شود که صنعت گردشگری ایران با بحران روبروست. از جمله آمارها در این خصوص، رئیس جامعه تخصصی تورگردانان ایران چندی پیش در یک مصاحبه از کاهش ۸۶ درصدی گردشگران اروپایی خبر داده بود.

او همچنین گفت بیشتر کسانی که از کشورهایی مانند عراق، تاجیکستان، آذربایجان و ارمنستان وارد ایران می‌شوند، نه گردشگر بلکه "پیله‌ور" هستند و برای خرید جنس به ایران می‌آیند اما در مبادی ورودی آنان را به عنوان گردشگر ثبت می‌کنند.
لغو یک‌طرفه ویزا برای برخی کشورها
علی‌اصغر شالبافیان درباره لغو یک‌طرفه ویزا برای شهروندان برخی از کشورها گفت که وزارت امور خارجه مخالفت اساسی با این طرح نداشته است.

این مقام مسئول در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همچنین با اشاره به اینکه شماری از کشورها از جمله قطر و ترکیه نیز ویزای‌شان را به صورت یک‌طرفه برای برخی کشورها لغو کرده‌اند، امکان این کار برای ایران را میسر دانست.

درباره اینکه این ۶۸ کشور شامل چه کشورهایی می‌شوند، او گفت: «رویکرد اصلی برای گزینش این کشورها مبتنی بر سیاست‌های خارجی دولت سیزدهم بوده که روی توسعه با کشورهای همسایه، مسلمان، حوزه تمدنی و پیمان‌های ملحق‌شده مثل شانگهای و بریکس تاکید دارد.»

به گفته او درباره کلیات این طرح با دستگاه‌های مختلف گفت‌وگو شده و مخالفت اساسی با آن وجود ندارد اما این طرح باید به گفته او "در کمیسیون‌های مختلف دولت تصویب شود."

همچنین در کنار این پیشنهاد طرح "تسهیل تردد خودروهای گردشگران خارجی به ایران" نیز مطرح شده است که در صورت اجرای آن به گفته معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی "می‌تواند در رفت‌وآمد گردشگران منطقه به ایران خیلی مؤثر باشد و اگر این طرح مثلا با عراق قطعی شود، ‌ایران به عربستان، ‌قطر و امارات از راه زمینی متصل می‌شود".

بر اساس آمار شورای جهانی سفر و گردشگری در سال ۲۰۲۱، بیشترین گردشگرانی که به ایران رفته‌اند از کشور عراق بوده‌اند با ۳۴ درصد. پس از آن گردشگران ترکیه با ۱۵ درصد در مقام دوم، گردشگران پاکستانی با ۱۰ درصد، جمهوری آذربایجان با ۹ درصد و کویت با ۲ درصد به ترتیب در رتبه‌های سوم تا پنجم  قرار داشته‌اند. سایر کشورها سهم ۲۹ درصدی از کل گردشگران ورودی به ایران در سال ۲۰۲۱ داشته‌اند.
+1
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه
  یک دام دیگر برای گروگانگیری و اخاذی
  2
  14
  یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یادتونه همین خمینی گور به گور و چپی ها ماتحت جر میدادن برای قانون نبوده کاپیتالاسیون و اینکه چرا خون خارجی باید رنگین تر از ایرانی باشه؟؟ تحویل بگیرین این از فحش خار و مادر برای ما ایرانی ها بدتره.
  3
  8
  یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  هر کاری دلتون می‌خواد بکنید با این مردم هیشکی صداش در نمیاد همه از ترس خودشونو زدن به مردن
  0
  5
  یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.