ایران موضع آمریکا را درباره تنب‌های کوچک و بزرگ و بوموسی نسنجیده و تحریک‌آمیز خواند

 کاردار سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در تهران به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی احضار شد.رادیو فرانسه: به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (مرکب از عربستان، امارات متحد عربی، عمان، کویت، قطر و بحرین) و آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای مشترک از موضع ایران در قبال جزایر تنب کوچک، تنب بزرگ و بوموسی انتقاد کردند.

امضاکنندگان این بیانیه بر حمایت خود از مطالبه امارات مبنی بر حل مسالمت‌آمیز اختلافات بر سر این جزایر از طریق مذاکره و رجوع به دیوان بین‌المللی دادگستری تاکید کردند.

در واکنش به این بیانیه، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با احضار کاردار سفارت سوئیس که حافظ منافع واشنگتن در ایران است، موضع آمریکا را در این بیانیه "تحریک آمیز" خواند و محکوم کرد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر کرد دولت آمریکا را  "به غارت ثروت و منابع منطقه»  متهم کرد و افزود که دولت «ایران مصمم به دفاع از تمامیت ارضی و حفظ امنیت و منافع خود در برابر هرگونه تهدید دولت آمریکا است».

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه گفت که جزایر سه گانه بخشی جدایی ناپذیر از خاک ایران هستند و تهران هرگونه ادعایی را در مورد آنها «مداخله در امور داخلی خود» می‌داند.

سه جزیره تنب کوچک، تنب بزرگ و بوموسی که در محدوده تنگه راهبردی هرمز قرار دارند چندین دهه است که مورد اختلاف میان امارات متحده عربی و ایران هستند. شورای همکاری خلیج فارس، ایران را به «اشغال غیرقانونی» این جزایر از سال ۱۹۷۱ متهم می‌کند و ایران آن‌ها را «جزو لاینفک» سرزمین خود دانسته و مالکیت این جزایر را «غیرقابل مذاکره» می‌داند.

پیش از این، موضع مشابه چین و روسیه، متحدان مهم جمهوری اسلامی، در حمایت از ادعای ارضی امارات در خصوص این جزایر اعتراض تهران را برانگیخته بود.
+15
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  نظامیکه بی عرضه باشه و در داخل و خارج جایگاهی نداشته باشه همه پخمه ها و غیر پخمه های دنیا را جهت سود جویی هر چه بیشتر تحریک میکند . باید خارج نشینان مخالف ج.ا هرچه بیشتر فعالیت کرده و جلوی این ادعای ناشایست را بگیرند .
  5
  19
  یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.