ایتالیا: پناهجویان رد شده باید ۵ هزار یورو بپردازند تا بازداشت نشوند

ورود پناهجویان از آفریقا به جزیره لامپدوسا در ایتالیادویچه وله: بر اساس تصمیم دولت ایتالیا، پناهجویان رد شده باید برای جلوگیری از بازداشت برای اخراج از کشور ۵ هزار یورو ودیعه بپردازند. از ابتدای سال جاری میلادی ۱۳۰ هزار پناهجو وارد ایتالیا شده‌اند.

در پی گسترش میزان مهاجرت غیرقانونی به ایتالیا، دولت این کشور تدابیر سختگیرانه‌ای برای مقابله با این روند اتخاذ کرده است.

بر اساس تصمیم دولت ایتالیا، از این پس پناهجویانی که برای ورود به خاک ایتالیا کنترل‌های مرزی را دور زده‌اند، از یک کشور "امن" می‌آیند و تقاضای پناهندگی آنها در این کشور رد شده است، باید برای جلوگیری از بازداشتشان به منظور اخراج از ایتالیا مبلغ ۴ هزار و ۹۳۸ یورو به عنوان ودیعه بپردازند.

در حکم منتشر شده دولت ایتالیا در این زمینه، پرداخت الزامی این مبلغ از سوی پناهجویان رد شده برای "پوشش هزینه‌های مربوط به اسکان و زندگی برای یک فرد پناهجو به مدت یک ماه و همچنین هزینه‌های بازگشت این فرد به کشورش در صورت رد نهایی درخواست پناهندگی"، در نظر گرفته شده است.

همچنین اعلام شده است که ودیعه مذکور در صورت "ناپدید شدن غیر موجه" فرد پناهجوی رد شده، دیگر به این فرد بازپرداخت نخواهد شد.

اتخاد تدابیر جدید دولت راست‌گرای ایتالیا با واکنش‌‌های فراوانی روبرو شده است. به ویژه سیاستمداران جناح چپ به شدت از این اقدام دولت جورجیا ملونی، نخست‌وزیر، ایتالیا انتقاد کرده‌اند. مخالفان، دولت ایتالیا را به شکست در سیاست مهاجرتی خود متهم کرد‌ه‌اند.
ورود ۱۳۰ هزار پناهجو به ایتالیا از ابتدای سال ۲۰۲۳
بر اساس گزارش‌‌ها، از ابتدای سال جاری میلادی حدود ۱۳۰ هزار پناهجو وارد خاک ایتالیا شده‌اند.

گفته می‌شود فقط از دوشنبه هفته گذشته تاکنون، بیش از ۱۵ هزار پناهجوی جدید در ایتالیا ثبت شده‌اند. شمار زیادی از آنها از مبدا سواحل شمال آفریقا در دریای مدیترانه و با قایق وارد جزیره ایتالیایی لامپدوسا که واقع در ۱۴۵ کیلومتری شمال تونس است، شده‌‌اند.

دولت ایتالیا به این خاطر "وضعیت اضطراری" را در کشور اعلام کرده است. آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه این کشور هشدار داد که "این وضعیت ممکن است در چند ماه آینده بدتر نیز شود."

این سیاستمدار گفت: «اروپا به تنهایی قادر به مقابله با چنین مشکل بزرگی نیست. این مشکل نه تنها شامل تقریباً تمام قاره آفریقا می‌شود، بلکه همچنین ورود پناهجویان از طریق مسیر بالکان را نیز در برمی‌گیرد.
+21
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.