افشای مذاکرات پشت پرده ایران و آمریکا با وساطت قطر

ایران وایر: همزمان با حضور هیات دولتی ایران در نیویورک آمریکا برای نشست سازمان ملل، رویترز مدعی شد که قطر مذاکرات هسته‌ای و پهپادی را با ایران و آمریکا آغاز کرده است.

 خبرگزاری رویترز به نقل از دو منلع آگاه نوشته که قطر این هفته نشست‌های دوجانبه جداگانه‌ای با ایالات متحده و ایران برگزار کرده و در آن پیرامون برنامه هسته‌ای ایران و نگرانی‌های ایالات متحده در مورد انتقال پهپاد به روسیه مذاکراتی داشته است.

در این گزارش آمده که این دیدارها شامل نوعی دیپلماسی شاتلی است که در سال جاری میلادی قطر در دوحه آن را پیگیری کرد و طی آن دیپلمات‌های قطری با رفت و آمد بین دو طرف، در نهایت توافق مبادله زندانیان ایران و آمریکا را به انجام رساندند.

پیشتر رویترز به نقل از منابع خود نوشته بود که قطر هر دو طرف را برای مشارکت در مذاکرات گسترده‌تر و دستیابی به «تفاهم» تحت فشار گذاشته است. یک منبع دیگر به رویترز گفته که دیدارهایی در روزهای دوشنبه و سه شنبه در نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل برگزار شده است.

یک دیپلمات در یک کشور خاورمیانه که نامش افشا نشده توضیح داده که مذاکرات دوجانبه دیگری در این هفته انجام خواهد شد. این دیپلمات، دیدارهای نیویورک را «گفت‌وگو برای مذاکرات» توصیف کرد و گفت: «ایده این بود که زمینه را برای گفتگوهای غیرمستقیم آینده برای دستیابی به تفاهم در مورد موضوع هسته ای فراهم کند».

مقامات آمریکایی در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران در این هفته انجام خواهد شد، با صراحت پاسخ نداده‌اند و این احتمال را کاملا رد نکرده‌اند، اگر چه گفته‌اند واشنگتن در حال حاضر درگیر چنین دیپلماسی نیست.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه گفت: «زمانی که شاید موضوع نگرانی شماره یک، یعنی برنامه هسته‌ای ایران مطرح می‌شود، ما همچنان بر این باوریم که دیپلماسی بهترین راه برای رسیدن به یک نتیجه پایدار و مؤثر است.» او افزود: «ما هم‌چنان خواهیم دید که آیا فرصت‌هایی برای آن وجود دارد یا خیر. در این لحظه، ما درگیر آن نیستیم، اما در آینده خواهیم دید که آیا فرصت‌هایی وجود دارد یا نه».

مذاکرات آمریکا و ایران با وساطت قطر در حالی ادامه دارد که توافق تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا با انتقادات شدید بخشی از سیاستمداران به ویژه جمهوری خواهان همراه بوده است. بیشتر منتقدان با اشاره به آزادسازی شش میلیارد از دارایی‌های بلوکه شده ایران، این توافق دولت آمریکا را باعث ادامه استفاده از این روش غیرانسانی گروگانگیری برای اخاذی توسط دولت‌های همچون ایران دانستند.

سفر ابراهیم رئیسی و هیات همراهش به نشست سازمان ملل در حالی صورت می‌گیرد که حکومت همزمان با سالگرد اعتراضات«زن،زندگی،آزادی» تعداد بسیاری از از شهروندان معترض را بازداشت کرده که این موضوع حتی با اعتراض سازمان ملل همراه شد.
+5
رأی دهید
-18

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.