محکومیت زنی در اندونزی به‌ دلیل خوردن گوشت خوک

اندونزی بیشترین جمعیت مسلمان جهان را در خودی جای داده است (عکس تزئینی)دویچه وله: یک چهره‌تأثیرگذار مجازی در اندونزی در پی انتشار ویدئویی در تیک‌تاک به اتهام "نفرت‌پراکنی" به دو سال زندان محکوم شد. در این ویدئو دیده می‌شود این زن در حالی که "بسم‌الله" می‌گوید، تکه‌‌ای گوشت خوک به دهان می‌گذارد.

دادگاهی در اندونزی یک اینفولئنسر (چهره تأثیرگذار) شناخته‌شده در تیک‌تاک به نام لینا لطفیاواتی، مشهور به لینا مکرجی را به اتهام "تحریک نفرت‌‌ یا دشمنی فردی/گروهی بر اساس مذهب" به دو سال زندان و پرداخت جریمه نقدی ۲۰ میلیون روپیه‌ای (بالغ بر ۱۶ هزار و پانصد دلار) محکوم کرد.

این زن جوان که در تیک‌تاک بیش از دو میلیون فالوئر دارد، مارس امسال ویدئویی را در این شبکه اجتماعی پرطرفدار منتشر کرد که در آن دیده می‌شد، با گفتن ذکر "بسم‌الله" تکه‌ای گوشت خوک به دهان می‌گذارد. این ویدئو میلیون‌ها بار دیده شده و انتقادات گسترده‌ای به همراه داشت. در نهایت شکایتی علیه این چهره تأثیرگذار مجازی تنظیم شد و پلیس او را در ماه ژوئیه بازداشت کرد.

به گزارش رویترز اسناد دادگاه نشان می‌دهند که شورای علمای اندونزی در مقابل دادگاه، اقدام این اینفلوئنسر را "حرکتی توهین‌آمیز علیه اسلام" خوانده است. اندونزی بیشترین جمعیت مسلمانان جهان را در خود جای داده است و "توهین به مقدسات" مجازاتی سنگین در این کشور دارد.

لینا لطفیاواتی که در اسناد دادگاه مذهب او اسلام ذکر شده، پس از صدور حکم به خبرنگاران گفت که از رأی صادره‌ شوکه شده است. او افزود: «می‌دانم کار اشتباهی کردم، اما انتظار این مجازات را نداشتم.» این چهره‌تأثیرگذار مجازی به رسانه‌ها گفت برای اعتراض به حکم تعیین‌شده یک هفته مهلت دارد، اما او قصدی برای ارائه درخواست تجدیدنظر ندارد زیرا این احتمال وجود دارد که دادگاه تجدیدنظر حکم سنگین‌تری برای او صادر کند.

به گفته این زن ۳۳ ساله او تنها برای ارضای حس کنجکاوی گوشت خوک خورده است.

فعالان حقوق بشر قوانین سختگیرانه اندونزی و اتهام "توهین به مقدسات" را دستاویزی از سوی دولت برای اعمال فشار بر اقلیت‌های مذهبی و مخالفان می‌دانند. عثمان حمید، مدیر اجرایی عفو بین‌الملل شاخه اندونزی، با ذکر این نکته به رویترز گفت: «ماده قانونی 'توهین به مقدسات‘ با تعهدات بین‌المللی اندونزی در رابطه با احترام و حمایت از آزادی اندیشه، بیان، مذهب و عقیده در تضاد است.»
+2
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  هر جا این فاضلاب اسلام جاری شد،به فلاکت و بدبختی افتاد.حتی در شرق آسیا که فرهنگها و ادیان بی آزار خودشان را دارند هم اندونزی گرفتار این طاعون اسلام شد و گروههای تروریستی و بمب گذار آدمکش مثل جامعه اسلامی و داروالسلام و هسته های داعش در این کشور فعال هستند.
  1
  25
  جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  نخوردن گوشت خوک واقعا به دلیل پزشکی لازمه. استاد پروفسور یکی از دوستانم در ایتالیا در رشته دامپزشکی گفته بوده من و خانوادم گوشت خوک نمیخوریم و اسلام به درستی اونو منع کرده. البته این موضوع شخصی و جرم دادگاهی نباید بزارن. چون خودم هم چندبار خوردم. مال نیست. مزه غیر عادی داره.
  5
  5
  جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  گرامی‌یان، بهتر می‌دانید که در یهودیت، مفهومی‌ هست با نام "کشروت" که اسلام آن‌را کپی‌کرده با نام "گوشت حلال". بنا به دستورات کشروت یهودی‌ها، خوردن گوشت خوک، گوشت شتر، و گوشت شکار، ممنوع هست، که اما اسلام چون زاد‌گاه‌اش عربستان بوده و شتر آن‌جا فراوان، خوردن گوشت شتر رو حرام اعلام نکرده، اما خوک رو -بنا به تقلید از یهودیت- حرام اعلام کرده. / من به‌شخصه گوشت خوک را خوش‌مزه‌ترین گوشت به‌شمار می‌یارم، که در طی‌ ۷۰ سال گذشته تاکنون، با صنعتی‌شدن تولیدات، خوک‌ها در کشتارگاه‌ها، هر‌کدام در یک جای کوچک قرار دارند که فقط می‌توانند یا بشینند و یا بایستند. یک نوار حاوی خوراک از جلوی آن‌ها عبور می‌کند، و یک نوار هم از پشت که فضولات‌شان را جمع می‌کند، یعنی خوک‌ها در کشتارگاه‌ها، امکانی برای خوردن احتمالی‌ فضولات‌ یا نشخوار‌کردن ندارند. / در بین قوانین "کشروت یهودی"(که اسلام با نام "گوشت حلال" آن‌را کپی کرده) فقط با منع خوردن "گوشت شکار" موافق هستم، چون حیوان که بهش شلیک یا کمان زده‌شده، با درد جان باخته، که این درد در بدنش تولید سم می‌کند، و اگر ما آن‌را بخوریم، تاکسین(سم) در بدن‌مان ایجاد می‌شود.
  2
  2
  جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.