وزیر دفاع روسیه از پهپاد‌ها و سامانه‌‌های موشکی ایران بازدید کرد

بازدید وزیر دفاع روسیه از نمایشگاه پهپاد‌ها و سامانه‌‌های موشکی جمهوری اسلامیدویچه وله: سرگئی شویگو از نمایشگاه پهپادها و سامانه موشکی جمهوری اسلامی بازدید کرد. رسانه‌های ایران با انتشار تصاویر از او در کنار فرمانده نیروی هوافضای سپاه از قصد دو کشور برای توسعه همکاری نظامی درازمدت با یکدیگر نوشتند.

بازدید سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه از نمایشگاه پهپادها و سامانه‌های موشکی جمهوری اسلامی در کنار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در رسانه‌های ایران انعکاس یافت. این رسانه‌ها روز چهارشنبه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر) در کنار تصاویر یاد شده از برنامه دو کشور برای گسترش همکاری‌های نظامی با یکدیگر خبر دادند.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران نوشت وزیر دفاع روسیه "با استقبال رسمی" محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی وارد تهران شد و با امیر آشتیانی، وزیر دفاع ایران گفت‌وگو کرد.

بنابر این گزارش از جمله محورهای دیدار مقام‌های دو کشور"سند همکاری‌‌های بلندمدت نظامی و دفاعی ایران و روسیه و همچنین پیشنهادهایی برای حل‌وفصل مشکل قفقاز" بوده است. ‌
"جدیدترین مدل‌های موشک و پهپاد"
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ایران "جدیدترین مدل‌های پهپاد و تسلیحات موشکی" خود "به ویژه سامانه‌های موشکی و همچنین موشک‌های بالستیک میان برد و با برد بلند" را برای شویگو به نمایش گذاشت.

خبرگزاری‌های روسی نیز به نقل از وزارت دفاع در مسکو گزارش دادند که انتظار می‌رود سفر شویگو "گامی مهم در تقویت روابط نظامی روسیه و ایران" باشد.

به گزارش خبرگزاری ریا نووستی، شویگو در دیدار با محمد باقری ایران را "شریک استراتژیک روسیه در خاورمیانه" توصیف کرد.

وزیر دفاع روسیه در جریان سفر به تهران گفت که کشورش، علیرغم مخالفت آمریکا و متحدان غربی‌آن، "در حال ارزیابی طیف وسیعی از فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده" است.

خبرگزاری ایرنا نیز گزارش داد که مذاکرات شویگو و مقام‌های نظامی تهران بر "توسعه دیپلماسی دفاعی" و "مقابله با تهدیدات مشترک" متمرکز خواهد بود. ایرنا همچنین نوشت که در این نمایشگاه "موشک پدافندی پهپاد پایه و پرسه‌زن ۳۵۸ با برد پرسه‌زنی ۴۰۰ کیلومتر نمایش داده شد".

مناسبات تهران و مسکو به ویژه پس از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین عمق و گسترش بیشتر پیدا کرد. کمک نظامی ایران به روسیه، بخصوص قرار دادن پهپادی‌های انتحاری "شاهد" در اختیار این کشور از سوی آمریکا و اروپا بدون پاسخ نماند و با تحریم‌های متعدد آنها روبرو شد.
"بیهودگی تحریم‌ها"
خبرگزاری اینترفکس روسیه به نقل از شویگو از "بیهودگی" تحریم‌و فشارها بر مسکو و تهران و ارتقا مناسبات دو کشور "به سطح جدیدی" نوشت. این در حالی است که روز گذشته آمریکا هفت فرد و چهار نهاد مرتبط با برنامه پهپادی وهواپیماهای نظامی تهران را در کشورهای ایران، روسیه، چین و ترکیه تحریم کرد.

وزیر دفاع روسیه پس از سفر مقام‌های ایرانی به این کشور به تهران آمده است. حدود چهار هفته پیش کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی به مسکو رفت و از دستیابی به "توافقات خوبی" با نیروهای مسلح روسیه" خبر داد. اخیرا نیز کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی همراه با مقام‌های ارشد نظامی و صنایع دفاعی به روسیه سفر کرد.

جمهوری اسلامی همواره ارسالپهپادو دیگر تسلیحات به  روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین را تکذیب کرده است.

کارشناسان غربی می‌گویند روسیه به دنبال تامین تسلیحات و مهمات از معدود شرکای بین‌المللی باقی مانده خود، از جمله ایران و کره شمالی است. آنها همچنین گفته‌اند روشن نیست که آیا شویگو در حال مذاکره برای خرید سلاح یا مهمات در ایران است یا خیر.
+4
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.