جنجال جدید ایلان ماسک مبنی بر احتمال پولی‌شدن شبکه ایکس

رادیو فردا: اظهارات ایلان ماسک مبنی بر «پرداخت پول مختصر ماهانه» برای استفاده از شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) واکنش‌هایی را برانگیخته است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه طی مصاحبه‌ای با ایلان ماسک، موضوع چگونگی برخورد شبکه اجتماعی ایکس با یهودی‌ستیزی در اینترنت را مطرح کرد.

آقای ماسک پاسخ داد که شرکتش «به سمت پرداخت پول ماهانه و مختصری برای استفاده از سیستم ایکس حرکت می‌کند». او گفت: «این تنها راهی است که می‌توانم به آن فکر کنم تا با ارتش عظیمی از روبات‌ها مبارزه کنم.» این کارآفرین میلیاردر آمریکایی افزود: «از آنجایی که یک ربات کسری از یک سنت هزینه دارد - اسمش را بگذارید یک دهم سنت - اما اگر کسی مجبور باشد حتی چند دلار، یک مبلغ ناچیز، بپردازد، هزینه موثر روبات‌ها بسیار بالا خواهد رفت.»

تاکنون ایلان ماسک چندین بار پیشنهادهایی با هدف کاهش تعداد ربات‌ها در پلتفرم ایکس مطرح کرده است. پیشنهاد اخیر او از نقطه نظر اقتصادی منطقی به نظر می‌رسد، اما به گفته کارشناسان می‌تواند پایگاه کاربران آن را نیز «تخریب کند». پیشنهاد پولی شدن ایکس موجی از واکنش‌ها را در میان کاربران آن برانگیخته است.

طبق گفته ماسک اکنون «ماهانه ۵۵۰ میلیون کاربر» از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند. این در حالی است که در ماه مه ۲۰۲۲، توئیتر گزارش داد که روزانه حدود ۲۳۰ میلیون کاربر فعال دارد.

اد زیترون، رئیس یک شرکت روابط رسانه‌ای و ستون‌نویس رسانه بیزینس اینسایدر در ایکس نوشت: «اگر واقعاً این کار را انجام دهد، سایت را می‌کشد. مهم نیست که هزینه‌ای داشته باشد. بیشتر مردم پولی نمیپردازند ... این کار سایت و درآمد تبلیغات را در یک لحظه از بین میبرد. باورنکردنی است.»

شرکت ایکس (توئیتر سابق) که از شرکت‌های بزرگ فناوری جهان شناخته می‌شود، از زمان آغاز مالکیت ایلان ماسک بر آن، با مبلغ ۴۴ میلیارد دلار در اکتبر ۲۰۲۲، تغییرات زیادی کرده است. اخراج هزاران کارمند این شرکت، معرفی یک گزینه پولی، حذف تعدیل محتوا، و بازگشت حساب‌های ممنوعه سابق، از جمله حساب دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، از جمله اتفاقات این مدت است. در ماه ژوئیه امسال، ماسک گفت که این پلتفرم حدود نیمی از درآمد تبلیغاتی خود را از دست داده است.
+2
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.