تجربه‌های اروپایی؛ چند کشور اروپایی بالای ۱۰ میلیون و کدام شهرها بیش از ۱ میلیون نفر جمعیت دارند؟

یورونیوز: قاره اروپا که شامل بیش از ۴۰ کشور است، افزون بر ۷۴۰ میلیون نفر را در مساحتی کمتر نسبت به قاره آسیا، آفریقا و آمریکا در خود جای داده است.

بیست و هفت کشور قاره اروپا در قالب اتحادیه اروپا نزدیک به ۴۵۰ میلیون نفر از جمعیت این قاره را در خود جای داده‌اند.

اما برخلاف وجود کشورها و شهرهای پرجمعیتی همچون چین و هند، پکن و توکیو در قاره آسیا یا نیویورک و لوس‌آنجلس در آمریکا و  نیجریه در آفریقا، کشورهای و شهرهای اتحادیه اروپا دارای سطح پایین‌تری از جمعیت هستند.
پرجمعیت‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا
مطابق تازه‌ترین داده‌های منتشر شده توسط اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات)، در میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۱۲ کشور دارای جمعیت بالای ۱۰ میلیون نفر هستند که از این میان جمعیت چهار کشورِ یونان (۱۰.۳ میلیون نفر)، پرتغال (۱۰.۴ میلیون نفر)، سوئد (۱۰.۵ میلیون نفر) و جمهوری چک (۱۰.۸ میلیون نفر) بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون نفر است و تنها سه کشورِ ایتالیا (۵۸.۸ میلیون نفر)، فرانسه (۶۸ میلیون نفر) و آلمان (۸۴.۳ میلیون نفر) جمعیت بیش از ۵۰ میلیون نفر دارند.

همچنین، سه کشورِ قبرس (۹۲۰ هزار نفر)، لوکزامبورگ (۶۶۰ هزار نفر) و مالت (۵۴۲ هزار نفر) کم جمعیت‌ترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند.

یورواستات شمار ساکنان ۲۷ کشور عضو را در ابتدای سال ۲۰۲۳ میلادی، ۴۴۸.۴ میلیون نفر گزارش کرده است.
پرجمعیت‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین کشورهای اروپا
در قاره اروپا که حدود ۷۴۳ میلیون نفر ساکن آن هستند، روسیه با جمعیتی در حدود ۱۴۴.۴ میلیون نفر بالاتر از آلمان قرار می‌گیرد. همچنین، بریتانیا نیز با جای دادن ۶۸.۱ میلیون نفر در خود از فرانسه پرجمعیت‌تر است.

اوکراین نیز با ۳۶.۷ میلیون نفر هفتمین کشور پرجمعیت اروپا به شمار می‌رود.

در مجموع جمعیت ۳۵ کشور اروپایی بیش از یک میلیون نفر است که در این میان، استونی با ۱.۳ میلیون نفر در رتبه آخر یا سی و پنجم قرار دارد.

بدین‌ترتیب، ۹ کشورِ با جمعیت کمتر از یک میلیون نفر در اروپا وجود دارد که در میان آنها جمعیت ۵ کشور کمتر از صد هزار نفر گزارش شده است. در حالی که لوکزامبورگ (۶۵۰ هزارنفر) پس از استونی قرار گرفته، جمعیت آندورا (۸۰ هزار نفر)، لیختن‌اشتاین (۳۹ هزارنفر)، موناکو (۳۶ هزار نفر)، سن‌مارینو (۳۳ هزار نفر) و واتیکان (کمتر از ۶۰۰ نفر) ثبت شده است.

در اروپا سه منطقه مستقل نیز شامل جزیره ایزل یا جزیره مَن (۸۴ هزار نفر)، جزایر فارو (۵۳ هزار نفر) و جبل‌الطارق (۳۲ هزار نفر) وجود دارد.
پرجمعیت‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین شهرهای اروپا
اروپا تنها سه شهرِ بالای ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد که مسکو (۱۲ میلیون نفر) در صدر آنها قرار گرفته و سپس پاریس (۱۱ میلیون نفر) و لندن (۱۰ میلیون نفر) قرار دارد. بدین‌ترتیب، پاریس پرجمعیت‌ترین شهر اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.

سی و هشت شهر اروپا دارای جمعیتی بیش از ۱ میلیون نفر است که ۹ مورد از آنها در روسیه و ۳ مورد از آنها نیز در اوکراینِ پیش از جنگ واقع شده‌ بودند و در میان آنها سن‌پترزبورگ پس از لندن، همچنان چهارمین شهر پرجمعیت اروپا محسوب می‌شود.

در میان پایتخت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا، فارغ از پاریس تنها مادرید، برلین و رم جمعیتی در حدود ۳ میلیون نفر دارند. جمعیت بروکسل، وین، ورشو، بوداپست، پراگ، بخارست و سوفیا دارای جمعیتی بین ۱ تا ۲ میلیون نفر هستند. افزون بر این پایتخت‌ها، شهرهای بارسلون، هامبورگ، کلن و مونیخ نیز جمعیتی افزون بر ۱ میلیون نفر دارند ولی شمار ساکنان سایر شهرهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمتر از ۱ میلیون نفر است.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.