روایت‌های متناقض از حادثه گرگان: «سقوط پهپاد» یا «آزمایش سامانه آفندی» و یا «موشک با کلاهک بارشی»

مقام‌ها و رسانه‌های حکومتی ایران درباره حادثه سقوط اشیاء ناشناس در شهر گرگان توضیحات ضد و نقیضی ارائه کردند.

در حالی که یکی از مسئولان استانداری گلستان سقوط پهپاد در مرکز این استان را تائید کرده خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع آگاه دلیل حادثه را «فرایند آزمایش موشک وزارت دفاع» دانسته است.

رسانه‌های داخلی ایران صبح روز دوشنبه از شنیده شدن صدایی مهیب در شهر گرگان خبر داده‌ بودند. مقامات امنیتی استان گلستان در واکنش اولیه خود شنیده شدن چنین صدایی را تائید و اعلام کردند که موضوع تحت بررسی است.

در گزارش برخی از رسانه‌های ایران آمده است که دو نفر بر اثر سقوط این اشیاء ناشناس مجروح شدند.

این در حالی است که خبرگزاری فارس در گزارش خود به نقل از مقام آگاه آورده است: «در فرایند آزمایش این موشک سرجنگی منحرف می‌شود و به محلی غیر از مکان معین‌شده برخورد می‌کند. سر جنگی این موشک قابلیت چند‌تکه‌شدن برای اصابت به اهداف مختلف را دارد که همین امر منجر به برداشت اشتباه و تلقی ۸ انفجار را ایجاد کرده است. خوشبختانه این حادثه تلفاتی نداشته است.»
«آزمایش سامانه پهپادی و آفندی» و «نقص فنی»
سخنگوی وزارت دفاع ایران ساعاتی پس از این توضیحات ضد و نقیض گفت: «در مناطق کویری داخل کشور آزمایش‌های سامانه پهپادی و آفندی انجام می‌شود که در یکی از این آزمون‌های تحقیقاتی یکی از سامانه‌ها دچار نقص و متلاشی شد که در اطراف شهر گرگان سقوط کرده است.»

وی همچنین از «انحراف از مسیر اصلی» در جریان این آزمایش سخن گفت.

سخنگوی وزارت دفاع ایران افزود: «خوشبختانه این مسئله تلفات جانی نداشته و اگر خسارت مادی به هموطنان وارد شده باشد از طرف وزارت دفاع جبران می‌شود.»
«تست یک سامانه موشکی مجهز به کلاهک بارشی»
از سوی دیگر خبرگزاری ایرنا گزارش داد که حادثه روز دوشنبه در گرگان «بر اثر تست یک سامانه موشکی مجهز به کلاهک بارشی» از سوی وزارت دفاع روی داد. این خبرگزاری سقوط پهپاد در گرگان را رد کرده است.

در گزارش اولیه رسانه‌های ایران آمده بود که صدای مهیب شنیده شده در گرگان در حوالی بلوار استاندارد این شهر بلندتر بوده است.  در همین گزارش‌ها به نقل از شاهدان عینی از سقوط قطعاتی از اشیاء نامشخص در چندین نقطه از شهر از جمله محوطه بیمارستان شهید دزجانی سخن گفته شده بود.

بنا به همین گزارش‌ها بر اثر این حادثه شیشه های تعدادی از مغازه های محل شکست و بخشی از اموال عمومی تخریب شد.

رسانه‌های رسمی ایران گزارش داده‌اند که وزارت دفاع ایران بیانیه‌ای درباره حادثه روی‌داده در گرگان منتشر خواهد کرد.
+8
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  گفتم که ، سفینه امام زمان بود ، دچار نقص فنی شد و سقوط کرد ، طرف هم قبل از سقوط با چتر نجات بیرون پرید و مجدداً غیب شد !
  7
  22
  دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  بیشتر شبیه یک نمایش طراحی شده توسط امنیتی ها است تا افکار عمومی را از مسئله ی سالگرد قتل دختر کرد منحرف کنند و گر نه دور ان را چنان حصار بندی میکردند تا از 200 متری کسی به ان نزیک نشود
  1
  17
  دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.