هواپیمای قطری حامل پنج زندانی ایرانی- آمریکایی تهران را به مقصد دوحه ترک کرد

بی بی سی: پرواز شماره QTR7313 قطرایرویز تهران را به مقصد دوحه پایتخت قطر ترک کرده است. گمان می‌رود سرنشینان این هواپیما پنج زندانی هستند که آمریکا در جریان تبادل زندانیان خواستار آزادی آنان شده بودند.

همزمان یک مقام ارشد کاخ سفید به شبکه الجزیره گفت دو تن از خانواده این پنج زندانی در پرواز حضور دارند.

گفته شده سفیر قطر در ایران نیز در این پرواز است.

سایت ردیابی فلایت ترکر نشان می‌دهد که یک هواپیمای قطری در فرودگاه مهرآباد فرود آمده بود. هواپیماهای مسافربری قطرایرویز تنها به فرودگاه امام خمینی پرواز مسافربری دارند.
پایگاه خبری نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران: دو نفر زندانی که قصد سفر به ایران داشتند به دوحه رسیدندنورنیوز تصویری از مهرداد معین انصاری و رضا سرهنگ پور در فرودگاه دوحه منتشر کردنورنیوز، پایگاه خبری نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، در گزارشی با انتشار عکس دو زندانی ایرانی نوشت «دو نفر از پنج زندانی ازاد شده ایرانی به نام های مهرداد معین انصاری و رضا سرهنگ پور که در جریان مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی آزاد شدند و قصد سفر به ایران داشتند، بر اساس برنامه از پیش تعیین شده وارد دوحه پایتخت قطر شدند».
زندانیانی که ایران خواستار آزادی آنها شده است چه کسانی هستند؟مهرداد انصاری، کاوه افراسیابی، کامبیز عطارکاشانی، رضا سرهنگ‌پور، امین حسن‌زاده۱۲ سپتامبر، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از علی کریمی مقام، سخنگوی دفتر نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل متحد، گزارش کرد کاوه افراسیابی، مهرداد انصاری، امین حسن‌زاده، رضا سرهنگ‌پور و کامبیز عطارکاشانی افرادی هستند که کاخ‌ سفید در برابر آزادی ۵ شهروند خود به ایران تحویل خواهد داد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، امروز (دوشنبه ۱۸ سپتامبر-۲۷ شهریور) تایید کرده است که از بین این زندانیان دو نفر از آنها به ایران باز می‌گردند، دو نفر در آمریکا می‌مانند و یک نفر به کشور دیگری می‌رود.
واریز پول‌های بلوکه شده ایران به بانک‌های دوحه
بانک مرکزی ایران اعلام کرد ۵ میلیارد و ۵۷۳ میلیون یورو به حساب ۶ بانک‌ ایرانی در دو بانک الاهلی و الدخان قطر واریز شد.

اگرچه ایران می‌گوید آزادسازی پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی ارتباط مستقیمی با تفاهم تبادل زندانیان با آمریکا ندارد و تبادل زندانیان با نیت «انسان‌دوستانه» انجام شده است.
زندانیان دو تابعیتی چه کسانی هستند؟
از میان ۵ شهروندی ایرانی - آمریکایی که در تهران زندانی‌ هستند تا پیش از این تنها نام ۳ نفر علنی شده و گفته می‌شود دو شهروند دیگر تمایلی به رسانه‌ای شدن نام‌شان ندارند. سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز سه نفر هیتند که نامشان مشخص شده است.
+5
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۳
  خداوند - آسمان، ایران

  کاش‌منم‌یکی از اینا بودم، حالا داستان شروع میشه و تهش میشه یه درخواست غرامت چند صد میلیونی فروش‌کتاب و‌خاطرات،، لعنت به رژیم آخوندی که آبرو و پول این مملکت رو اینطوری به باد داد
  2
  26
  دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  در حالیکه 5 گروگان ایرانی امریکایی از زندان نظام پست اخوندی رهایی یافتند از ان ورهم 6 میلیارد پول بی زبان را در اختیار نظام جنایتکار اخوندی گذاشتن تا به مزدوران نزدیکشان فرماندهان و دیگر نیروهای سپاه و نیروهای سرکوبگر انتظامی بدهند تا بهتر مردم را سرکوب کنن و به دور هم به حزب الله لبنان و حشدوحشی عراق و تروریستهای فلسطین و حوثی های یمن بدهند. این 6 میلیارد مال مردم ایران است و میبایست در بین کل ایرانیها بطور عادلانه تقسیم میشود, ولی حیف این پول در اختیار اخوندهای کلاش گروگان گیر جنایتکار و مزدورانشان افتاد.
  1
  12
  دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تمام این بازی ها برای تزریق پول به اخوندها است چون سیاستمداران امریکائی باور دارند هنوز وجود ان ها را برای حفظ منافعشان لازم هستند. در موقع مقتضی مثل شاه، اخوندها را هم خفه خواهند کرد
  2
  12
  دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.