مکزیک پسر «ال چاپو»، تبهکار معروف را به آمریکا تحویل داد

اویدیو گوزمن، فرزند "ال چاپو"دویچه وله: به گفته مقامات ایالات متحده، دولت مکزیک اویدیو گوزمن، پسر "ال چاپو" را به قوه قضائیه آمریکا تحویل داده است. او از سران کارتل جنایی سینالوآ محسوب می‌شود و متهم به جنایت‌های مختلف، از جمله قاچاق مواد مخدرو پول‌شویی است.

بر اساس اظهارات مریک گارلند، وزیر دادگستری ایالات متحده آمریکا، اویدیو گوزمن، فرزند خواکین گوزمن معروف به "ال چاپو"، روز جمعه ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) از سوی مقامات مکزیک به قوه قضائیه آمریکا تحویل داده شد.

اویدیو گوزمن با نام مستعار "ال راتون" از چهره‌های کلیدی در رهبری کارتل جنایی سینالوآ در مکزیک محسوب می‌شد.

او در ماه ژانویه سال جاری میلادی در کولیاکان، مرکز ایالت سینالوآ در مکزیک از سوی پلیس این کشور دستگیر شد. فرزند ۳۳ ساله ال چاپو از آن زمان تاکنون در مکزیک زندانی بود.

گفته می‌شود در عملیات دستگیری ال راتون ۲۹ تن، ۱۰ عضو نیروی نظامی و ‍۱۹ نفر که به احتمال زیاد از جنایتکاران این منطقه هستند، کشته شدند.

مقامات آمریکایی معتقدند که "ال راتون" و برادرانش پس از دستگیری پدرشان، از چند سال پیش رهبری کارتل مواد مخدر سینالوآ را برعهده گرفته‌اند.

بر اساس بیانیه دادگستری ایالات متحده آمریکا، اویدیو گوزمن متهم به جنایات گوناگون، از جملهقاچاق مواد مخدر و پول‌شویی  است.

دادگستری ایالات متحده "ال راتون" را همچنین به نظارت بر ۱۲ آزمایشگاه در سینالوآ که مواد مخدر مصنوعی مت آمفتامین تولید می‌کنند و نیز به دست داشتن در قاچاق کوکائین و ماری جوانا، متهم کرده است.

دیگر اتهام‌های او "دستور قتل یک خبرچین پلیس، یک قاچاقچی مواد مخدر و یک خواننده برجسته که از اجرا در جشن عروسی او امتناع کرده بود"، عنوان شده است.

دادگستری آمریکا براای اطلاعاتی که منجر به دستگیری اویدیو گوزمن می‌شود تا سقف ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

اویدیو گوزمن پس از بازداشت در مکزیک نخست با حکم دادگاه از تحویل فوری خود به آمریکا جلوگیری کرده بود.
"ال چاپو" محکوم به حبس ابد در آمریکا
خواکین گوزمن، رهبر پیشین یکی از بزرگ‌ترین و پرنفوذترین باندهای تولید و قاچاق مواد مخدر بین‌المللی بود.

این تبهکار مشهور که "ال چاپو" لقب دارد و "سلطان مواد مخدر" خوانده می‌شود، در سال ۲۰۱۶ بازداشت و به ایالات متحده آمریکا تحویل داده شد.

او پس از محاکمه به حبس ابد محکوم شد و در حال حاضر دوران محکومیت خود را در ایالت کلرادو در یکی از "امن‌ترین" زندان‌های آمریکا سپری می‌کند.

باندی که رهبری آن را ال چاپو بر عهده داشت، به خاطر نام ایالتی که مرکز فعالیت‌ها و کارگاه‌های تولید مواد مخدر آنها است، "کارتل سینالوآ" خوانده می‌شود.
+8
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.