آتش سوزی در زندان قرچک و شلیک به شهروندی در سقز

ایران اینترنشنال: ماموران حکومتی روز شنبه ۲۵ شهریور و در سالروز خیزش انقلابی ایرانیان به یک شهروند در سقز شلیک و او را زخمی کردند. از صبح شنبه حاکم شدن فضای امنیتی شدید در بسیاری از شهرهای ایران گزارش شد. زندان زنان قرچک نیز همزمان با سالگرد مهسا ژینا امینی دچار آتش‌سوزی شد.

عصر روز شنبه مهدی رمضانی، معاون سیاسی-امنیتی استاندار کردستان خبر شلیک ماموران امنیتی را به یک شهروند در سقز تایید کرد.
 فردین جعفری ۲۷ ساله امروز در میدان زندان سقز «هدف شلیک مستقیم گلوله جنگی و از پشت سر واز فاصله نزدیک» قرار گرفته و در حال حاضر «در بخش مراقبت های ویژه و در وضعیت وخیمی» قرار دارد.رمضانی مدعی شد که او «پس از ورود به منطقه ممنوعه برابر مقررات از سوی ماموران مورد اصابت گلوله قرار گرفته و زخمی شده است».
پیش‌تر سازمان حقوق بشری هه‌نگاو هویت این شهروند را «فردین جعفری» اعلام کرده و گفته بود او در مسیر سقز به بانه و نزدیکی آرامستان آیچی از سوی نیروهای سرکوب‌گر از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفته است.

بر اساس گزارش این مجموعه حقوق بشری، جعفری به بیمارستان «شفا» منتقل و وضعیت جسمانی او وخیم گزارش شده است.

از صبح شنبه چندین شهروند نیز عمدتا در شهرهای کُردنشین ایران بازداشت شده‌اند. علی احمدی و دیار احمدی در روستای آرانان از توابع سنندج، آرمان سهرابی، اهل دیواندره، جبار محمودی، اهل جوانرود و محمد مرادی‌نژاد، اهل کامیاران، از جمله دستگیرشدگان روز شنبه بودند.

سعید فتحی‌پور، فعال سیاسی و از زندانیان اعتراضات آبان ۹۸ در فسا و محمد معینی، وبلاگ‌نویس هم امروز بازداشت شدند.

علاوه بر این بازداشت‌ها، نیروهای حکومتی به بسیاری از شهرهای ایران اعزام شده و فضایی نظامی و امنیتی بر کشور حاکم کرده‌اند.

بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، نیروهای امنیتی جاده بانه به سقز را مسدود کردند و در سقز نیز هلی‌کوپترهای نظامی در آسمان شهر و از جمله بر فراز آرامستان آیچی، محل دفن مهسا امینی به پرواز درآمدند.
گزارش‌ها و ویدیوها همچنین حاکی از استقرار نیروهای یگان ویژه در شهرهای تاکستان، گرگان، اردبیل،‌ کرج، شیراز، تبریز، مشهد، مهاباد، شهر ری، تهران، سنندج، همدان، اهواز، اصفهان، رشت، نجف‌آباد و ... بودند.

ویدیوهای رسیده حاکی از شلیک به مردم معترض در کرمانشاه و حمله به معترضان در صادقیه تهران در شامگاه شنبه است.
ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال به صدا درآمدن بوق خودروها به نشانه اعتراض در شامگاه شنبه ۲۵ شهریور در خیابان‌های رشت، کرج سنندج و کرمان را نشان می‌دهد.

گزارش‌ها همچنین حاکی از حضور گسترده نیروهای امنیتی در پارک دانشجوی تهران و بازداشت برخی افراد و انتقال آنان به ون مستقر در محل بوده است.

از ظهر شنبه گزارش‌هایی نیز درباره حمله ماموران حکومتی به مردم رهگذر و عابران و بازداشت برخی از آنان در میدان آزادی، خیابان انقلاب و مقابل دانشگاه تهران و میدان انقلاب منتشر شدند.آتش‌سوزی در زندان زنان قرچک
بعد از ظهر شنبه گزارش‌هایی از وقوع حریق در زندان زنان قرچک همزمان با سالگرد کشته شدن مهسا ژینا امینی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد.

آتنا دائمی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی سابق در شبکه‌های اجتماعی خبر داده که «زندان زنان قرچک، دچار آتش‌سوزی گسترده شده و گارد ویژه و ماموران امنیتی، به زندان رفته‌اند.»

گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال نیز حاکی از وقوع حریق در زندان قرچک و ضرب و شتم زندانیان به دست نیروهای گارد بوده است.

بعد از آن، خبرگزاری ایرنا ضمن تایید خبر آتش‌سوزی در زندان زنان قرچک اعلام کرد که «حریق این زندان مهار شده» و علت آن «آتش‌زدن تخت و البسه توسط زندانیان بند اعدامی‌ها در اعتراض به مدیریت زندان» بوده است.

آتش‌سوزی شدیدی در زندان اوین در ۲۳ مهر ۱۴۰۱ و در جریان خیزش انقلابی رخ داد و در پی آن معترضان در نگرانی از وضعیت زندانیان با وجود حمله‌های نیروهای امنیتی به سمت این زندان به راه افتادند و محله‌های اطراف زندان صحنه خیزش ضد حکومتی شد.

سه شاهد عینی در زندان اوین، بعد از این حریق به ایران اینترنشنال گفتند که آتش‌سوزی زندان اوین کار خود جمهوری اسلامی است و بتعداد زندانیانی که در این اتفاق کشته‌ شده‌اند، بیش از آمار رسمی است. بر اساس گزارر اساس گزارش‌ها دستکم هشت نفر در این واقعه کشته شدند.
+26
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.