پژوهشگران: «ماده سفید» مغز علت اصلی بروز آلزهایمر است

العربیه: دانشمندان فرضیه‌های متعددی درباره ابتلای افراد مسن به بیماری آلزایمر ارائه داده اند، اما پژوهشگران دانشگاه علوم و بهداشت «اورگن»، علت جدید تخریب سلول‌های ایمنی در مغز افراد مبتلا به آلزایمر را کشف کردند.

به گزارش مجله «نوروبیولوژی»، در پژوهشی جدید، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که «ماده سفید در تحقیقات پیرامون علل آلزایمر، مورد توجه کافی قرار نگرفته است.»

استفان باک، عصب شناس، با اذعان به نادیده‌گرفتن سلول‌های «میکروگلیا» گفت: «ما از گونه‌ای کلیدی از انواع مرگ سلولی، در بیماری آلزایمر و زوال عقل عروقی، غافل ماندیم.»

او افزود: «به میکروگلیا به عنوان سلول‌های آسیب پذیر، توجه چندانی نکردیم و آسیب ماده سفید در مغز آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفت.»

با مطالعه بافت مغز افراد مبتلا به زوال عقل پس از مرگ آنها، پژوهشگران، زنجیره‌ای از واکنش‌های منجر به مرگ پل‌های «ماده سفید» را ردیابی کردند که بخش‌های مختلف مغز را به هم متصل می‌کند.

این مرگ سلولی با نابودی ماده «میلین» آغاز می‌شود که سپرهای محافظ سلول‌های عصبی را تشکیل داده و به آنها کمک می‌کند تا ارتباط کارآمدتری با هم داشته باشند.

زمانی که لایه‌های میلین تا حدی به دلیل افزایش سن و عواملی مانند فشار خون بالا، فرسوده می‌شوند، توسط سلول‌های ایمنی به نام «میکروگلیا» از مغز خارج می‌شوند.

پژوهشگران همچنین دریافتند که «میکروگلیا» نیز طی همین فرآیند از میان می‌رود، زیرا ماده میلین آسیب‌دیده را با خود می‌برند.
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.