جنجال حضور ورزنه‌بردار عراقی در دسته‌ای که ورزشکار اسرائیلی شرکت کرده بود

 یورونیوز: حضور یک ورزشکار عراقی در مسابقات جهانی وزنه‌برداری عربستان که ورزشکارانی از اسرائیل در آن شرکت کرده‌اند در عراق جنجالی شد، کشوری که بغداد از هرگونه عادی سازی روابط با آن خودداری می‌کند.

عراق با شش ورزشکار در این تورنمنت بین‌المللی که تا ۱۷ سپتامبر در ریاض برگزار می‌شود و به‌عنوان جواز حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس است حضور دارد و تاکنون یک مدال طلا کسب کرده است.

این مناقشه مربوط به شرکت حیدر حسین علی عراقی در کنار آرتور موقوردوموف اسرائیلی در مسابقات دسته ۱۰۲ کیلوگرم است که روز پنجشنبه برگزار شد.

کمیته المپیک عراق در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر شد، این حضور را «محکوم» کرد.

رعد حمودی، رئیس کمیته وزنه‌برداری عراق روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: «فدراسیون وزنه‌برداری عراق باید از شرایط سیاسی و مواضع دولت و مردم آگاه باشد.»

عراق به‌مانند ایران اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و هرگونه تماس بین ورزشکاران عراقی و اسرائیلی را ممنوع کرده است.

با این حال فدراسیون وزنه‌برداری عراق با رد هرگونه عادی‌سازی روابط با اسرائیل گفت که مسابقات وزنه‌برداری را نمی‌توان در یک سطح با سایر رشته‌های ورزشی انفرادی قرار دارد جاییکه نماینده یک کشور رو در روی نماینده کشور دیگر قرار می‌گیرد.

صالح محمد کاظم، نایب رئیس فدراسیون وزنه برداری عراق روز جمعه گفت مسابقاتی که حیدر حسین علی در آن شرکت کرده بود با حضور ۱۱ وزنه‌بردار از جمله دو وزنه‌بردار ایرانی برگزار شد.

وی افزود: «چگونه از مسابقاتی که رویارویی وجود ندارد کناره‌گیری کنیم؟»

آقای کاظم این سوال را مطرح کرد که اگر مجمع عمومی کمیته بین‌المللی المپیک برگزار شود و در آن نماینده اسرائیل حضور داشته باشد، رئیس کمیته المپیک عراق از سمت خود کناره‌گیری می‌کند؟
+28
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  بزودی عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان صورت خواهد گرفت و دنیا یک قدم بطرف انسانیت بیشتر و عدم تبعیض نژادی و مذهبی و فرقه ای گام برخواهد داشت و در نتیجه این تعصبات مسخره ی عده ای عقب افتاده ی ذهنی کم رنگ تر خواهد شد
  0
  18
  شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.