بایدن در سالگرد جان‌باختن مهسا امینی: ایالات متحده همچنان متعهد به ایستادن در کنار مردم ایران است

 جو بایدن می‌گوید مردم ایران با انعطاف و عزم خود به جهان الهام می‌بخشندرادیو فردا: رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا به مناسبت سالگرد جان باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای گفت: مهسا الهام‌بخش جنبش تاریخی «زن، زندگی، آزادی» بود که بر ایران و بر افرادی در سراسر جهان تأثیر گذاشت که خستگی‌ناپذیر از برابری جنسیتی و احترام به حقوق بشر خود دفاع می‌کنند.

جو بایدن در این بیانیه که روز جمعه ۲۴ شهریور- یک روز پیش از سالگرد جان باختن مهسا امینی- منتشر شد، گفت که من و جیل، به مناسبت سالگرد درگذشت مهسا (ژینا) امینی، به یاد او و همه شهروندان شجاع ایرانی که به خاطر مطالبه مسالمت‌آمیز دموکراسی و کرامت اولیه انسانی‌شان توسط رژیم ایران کشته، زخمی یا زندانی شده‌اند، به مردم جهان می‌پیوندیم.

او تصریح کرد: «همان‌طور که در سال گذشته شاهد بودیم، داستان مهسا با مرگ وحشیانه او تمام نشد. در مواجهه با ادامه ستم و خشونت، شهروندان ایران همچنان به این جنبش و مبارزه خود برای آینده‌ای آزاد و دموکراتیک متعهد هستند. ایرانیان به تنهایی سرنوشت کشورشان را تعیین خواهند کرد، اما ایالات متحده همچنان متعهد به ایستادن در کنار آنها است».

آقای بایدن تاکید کرد که «ایالات متحده از جمله به فراهم کردن ابزارهایی برای حمایت از توانایی ایرانیان برای دفاع از آینده خود ادامه خواهد داد» و «ما همچنان علیه همه اشکال خشونت مبتنی بر جنسیت علیه زنان و دختران در همه جا صحبت خواهیم کرد، از جمله زنان مدافع حقوق بشر که اغلب برای استفاده از صدای خود هدف قرار می‌گیرند».

مهسا امینی که همراه با خانواده‌اش به تهران سفر کرده بود روز ۲۲ شهریور پارسال از سوی نیروهای گشت ارشاد نیروی انتظامی به اتهام «بدحجابی» بازداشت و به مقر این گشت در ساختمان خیابان وزرا منتقل شد.

گزارش‌ها حاکی است که او در جریان انتقال به این مقر مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت که ساعاتی بعد باعث بیهوشی و انتقال او به بیمارستان شد. خانم امینی سه روز بعد در بیمارستان کسری تهران جان باخت.

مرگ او به دامنه‌دارترین اعتراضات در تاریخ جمهوری اسلامی منجر شد که دستکم ۵۵۰ قربانی برجا گذاشت، ده‌ها نفر مفقود شدند و ده‌ها هزار نفر نیز بازداشت شدند که دستکم چهار تن از آنها توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اعدام شدند.

موج خشونت نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی برای برخورد با معترضان، واکنش گسترده جامعه جهانی را به‌دنبال داشت و ایالات متحده و کشورهای اروپایی تحریم‌های وسیعی علیه تهران وضع کردند.

رئیس‌جمهور ایالات متحده در بیانیه روز جمعه خود با اشاره به همین موضوع گفت که «ما بیش از ۷۰ فرد و نهاد ایرانی را که مسئول حمایت از ظلم رژیم به مردمش هستند، تحریم کرده‌ایم. و امروز تحریم‌های بیشتری را علیه برخی از فاجعه‌بارترین ناقضان حقوق بشر ایران اعلام می‌کنیم».

آقای بایدن افزود: «ایالات متحده در طول سال گذشته به درخواست‌های مردم ایران پاسخ داده و یک کارزار دیپلماتیک بی‌سابقه را سازماندهی کرده است که منجر به حذف دولت ایران از کمیسیون سازمان ملل متحد در مورد وضعیت زنان و ایجاد یک هیئت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی موارد نقض حقوق بشر شد».

او گفت که «ما به تعداد فزاینده‌ای از فعالان حقوق بشر کمک کرده‌ایم تا پناهگاهی امن در ایالات متحده پیدا کنند» و «دسترسی ایرانیان به اینترنت را آسان‌تر کردیم: در اوج اعتراضات، ۳۰ میلیون ایرانی- تقریباً یک نفر از هر سه نفر- از ابزارهای ضد سانسور مورد حمایت ایالات متحده استفاده می‌کردند».

رئیس‌جمهور ایالات متحده در پایان تاکید کرد: «امروز در حالی که مرگ دلخراش مهسا را به یاد می‌آوریم، تعهد خود را نسبت به مردم شجاع ایران که مأموریت او را دنبال می‌دهند مورد تاکید قرار می‌دهیم. آنها با انعطاف و عزم خود به جهان الهام می‌بخشند. و همراه با متحدان و شرکای خود، در کنار آنها هستیم».
+12
رأی دهید
-191

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  مرسی که هستی، خوشتیپ، برو‌بخواب چرند نگو، اگر پشت ملت ایران بودی اون پولها رو‌ رد نمیکردی
  32
  141
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  mina minavand - هانور، آلمان

  دروغگو 🤥
  3
  143
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  arian1 - ابادان، ایران

  منظور این مردیکه الزایمری حکومت آخوندی ایران است چون دمکرات ها هیچگاه با مردم ایران نبوده و نیستند. زمان جیمی کارتر دمکرات، خمینی را آوردند و زمان اوباما ۱۵۰ میلیارد دلار به آخوندها کمک نقدی کردند.
  30
  139
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  فعلا مراقب باش ترامپ نیاد سراغت جو خوابالو.
  4
  117
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  سهراب هیچستانی - دلفت، هلند

  دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را. بایدن در شعار از معترضان حمایت می کند اما در عمل به آخوندها کمک های عظیم مالی می کند. همین چند روز پیش 6 میلیارد دلار دارایی مسدود شده ایران را آزاد کرد یعنی در اصل به تروریست های عمامه دار باج داد تا رژیم جمهوری اسلامی آنها را تبدیل به گلوله کند و در چشم معترضان در کف خیابانها شلیک. آقای بایدن! اوباما هم همین سیاست مماشات را دنبال کرد اما در پایان به غلط کردن افتاد و از ملت سرفراز ایران عذرخواهی کرد. یعنی نوشدارو پس از مرگ سهراب.
  4
  114
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا

  جو گوزو بازم گوزید، این پفیوزم مثل خمبنیه، یه چیزی می گه ویه چیز دیگه عمل می کنه. البته هیچ بعیدم نیست که می خواسته راجب یه کشور دیگه زرت وپرت کنه اشتباهی گفته ایران، اخه این همیشه نشه اس تو فضاس.
  20
  71
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  PERTAPANI - بن، آلمان

  وقتی این آمریکایی ها و اروپایی ها میگن ما در کنار مردم ایران هستیم!! یاد یک خنجر تیز میافتم که به مردم ایران نشان میدهند و توی دلشون میگن بیایید جلو تا اینو از پشت بهتون فرو کنیم!!
  2
  67
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ایرانِ سکولار بدون آخوند - زارچ، ایران

  دست شیطان رو از پشت بستی
  20
  71
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا

  این یارو گاهی تو سخنرانی اسم معاون خودشم فراموش میکنه.اون دفه تو واتیکان به پاپ گفت تو معروفترین بسکتبالیست افریقایی در نظر آمریکایی‌ها هستی و تو کانادا به جاستین تروفو قدرتمند تر شدن چین رو تو دوره خودش تبریک گقت و.....حالا وقتی میگه که پشت مردم ایران وایساده زیاد بهش گیر ندین.
  2
  55
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا

  شاید هم راست میگه و پشت ملت ایستاده.ولی باید دید چند سانتیمتر شق کرده و رفته پشت ملت
  4
  38
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  majiddk - کپنهاک، دانمارک

  تو حرف زدنت یادت میره .اونوقت سالگرد مهسا یادت میاد شیاد؟
  2
  55
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  کاملا مشخص هست که رژیم نکبت میخواست آمریکا درست در سالگرد مهسا به مردم ایران نشون بده آمریکا هرگز با مردم ایران نیست و در این حالت کاملآ ضعیف و مستلزل حتما حتما امتیازاتی به آمریکا داده که بعدها مشخص خواهد شد وگرنه چه اوباما چه ترامپ هر دو فقط به منافع ملی خودشون فکر می‌کنند و جمهوری نکبت هم مطمئنا برای گرفتن این اعتماد به نفس بر سر چیزهایی توافق کرده که خدا میدونه چقدر برای مردم ایران هزینه داشته
  5
  50
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  ما نخواهیم تو کنار ما باشی کدوم عمه ات رو باید مورد عنایت قرار بدیم؟؟
  4
  59
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بایدن به کمک بیلیونرهای گلوبالیست انتخاب شده و هر قدمی بردارد باید به نفع ان ها باشد
  0
  37
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران

  والله اگر بر ضد مردم ایران بودی خیلی بهتر بود تا اینکه کنار مردم ایران ایستاده یی. همانطور که همه می دانیم این بابا از عقل و شعور زیادی برخوردار نیست و عقلش با گ....و...ه...ش قاطی شده و دقیقا نمی داند که چکار می کند و چه می گوید. منظور این ابله از مردم ایران. رژیم اشغالگر ایران است ولی بیشعوری نمی دونه چطور بگه
  10
  30
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  خفه شو مرتیکه چوسو و اینهمه زر نزن.
  2
  33
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  غلامرضا مطلبی - بستان،خوزستان، ایران

  آره ارواح .. بابات از اون ٦ ملیاردى که پس دادین تا گردن اخوندها رو کلفت تر کنید معلومه، تو این موندم ایا هنوز یک ایرانى هست که به دشمنى شما با ایران و ایرانى شک داشته باشه
  10
  31
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  خردگرا - برن، سوییس

  از دیدگاه ما ایرانیان، تو و تمامیه دموکراتها با علی خامنه ای، رهبر مفعولان جهان، در یک جایگاه قرار دارید.
  2
  31
  جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.