قصد سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» برای «مبارزه با سانسور اینترنت» در ایران با کمک پروژه«صور فلکی»

تجهیزات مرتبط با راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایرانصدای آمریکا: همزمان با فرارسیدن سالروز کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «پلیس امنیت اخلاقی» جمهوری اسلامی، «سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، خبر از راه‌اندازی وبسایتی داد که حامیان معترضان می‌توانند برای «تامین مالی» پایانه‌های اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، کمک‌های مالی خود را به آن اهدا کنند.

بر اساس بیانیه سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، مدیر سیاست‌‌گذاری این سازمان از پروژه «صور فلکی» در تلاش برای «آزادی بیان و حقوق بشر» و همچنین «مبارزه با سانسور اینترنت حکومتی»، رونمایی کرد.

همزمان این پایانه‌های استار‌لینک به ایرانیان کمک می‌کند تا با وجود تلاش‌های جمهوری اسلامی برای محدود کردن دسترسی به اینترنت، آزادانه با هم ارتباط برقرار کنند.

به گفته سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، این ابتکار برای جلوگیری از قطع ارتباط اینترنتی و حفاظت از ایرانیانی که علیه جمهوری اسلامی اعتراض و از جنبش «زن، زندگی، آزادی» حمایت می‌کنند، بسیار حیاتی است.

مدیر سیاست‌‌گذاری این سازمان می‌گوید کمک‌های مالی دریافتی، تهیه و توزیع پایانه‌های استارلینک در خاک ایران و هزینه‌های اشتراک را پوشش می‌دهد.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای می‌گوید «دریافت‌کنندگان این پایانه‌ها»، «آموزش جامع کاربران» و «زیرساخت سخت‌افزاری لازم» برای افراد در معرض خطر در ایران را به دقت بررسی کرده است.

پیش‌تر صدای آمریکا در ۱۹ دی‌ماه ۱۴۰۱ از فعال شدن اینترنت ماهواره‌ای در ایران خبر داد و نوشت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی با تأیید فعال شدن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران گفت که نمی‌داند شمار دستگاه‌های فعال شده در کشور چقدر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دوشنبه ۱۹ دی اعلام کرد که «اینترنت ماهواره‌ای فعال شده» اما «در جریان این که چه تعداد فعال شده نیستم» و «صاحب شرکت» ارائه‌دهنده می‌تواند «آمار صحیح» بدهد.

ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس ایکس، پنجم دی گفت، تقریبا «۱۰۰ دستگاه» ترمینال اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران فعال شده و رئیس اتحادیه مخابراتی ارتباطی تهران از ورود «۸۰۰ دستگاه» ترمینال اینترنت ماهواره‌ای به کشور خبر داده است.
+28
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.