پژوهش جدید: «چت جی‌پی‌تی» از حجم زیادی آب استفاده می‌کند

العربیه:پژوهشی جدید نشان داده است که سیستم‌های هوش مصنوعی مولد، مانند ربات مشهور «چت جی‌پی‌تی»، به ازای هر 20 تا 50 سوال کاربران، حدود نیم لیتر (500 میلی لیتر) آب مصرف می‌کنند.

شاولی رن، پژوهشگر دانشگاه کالیفرنیا، در مقاله تحقیقاتی خود نوشت: «این مقدار ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما نظر به استفاده جهانی از روبات‌های «چت جی‌پی‌تی»و دیگر سیستم‌های هوش مصنوعی مولد، مصرف آب بسیار زیاد است.»

رن به «آسوشیتد پرس» گفت که افزایش مصرف آب در گزارش زیست‌ محیطی «مایکروسافت» در سال 2022 عمدتاً ناشی از توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی در این شرکت است.

«مایکروسافت»، سهامدار عمده «اوپن ای‌آی»، مبتکر «چت جی‌پی‌تی» و دیگر ابزارهای هوش مصنوعی است.

طبق گزارش «آسوشیتد پرس»، «مایکروسافت» با اذغان به این مشکل اعلام کرد که به دنبال راه‌هایی برای اندازه‌گیری مصرف انرژی و «رد پای کربن» است و همچنین می‌کوشد تا سیستم‌های هوش مصنوعی، انرژی کمتری مصرف کنند.

«اوپن ای‌آی» نیز با اذعان به مصرف زیاد آب در پروژه های خود، وعده داد برای رفع این مشکل، تلاش کند.

ربات «چت جی‌پی‌تی» به سرورهای «مایکروسافت» وابسته است که به نوبه خود برای خنک کردن و حفظ دمای مناسب برای کارکرد موثر، به آب شیرین نیاز دارند.

رن با این بیان که مصرف آب در سرورهای سیستم هوش مصنوعی در طول زمان، به احتمال زیاد کاهش می‌یابد، بر اهمیت آگاهی از مشکل به منظور برداشتن گام‌های اصلاحی، تأکید کرد.

این در حالی است که طبق گزارش های اخیر، ربات «چت جی‌پی‌تی» برای سومین ماه متوالی، شاهد کاهش تعداد کاربران است.

گزارش‌های قبلی نشان داده بود که مصرف مرکز دیتای «گوگل»، تنها در آمریکا در سال 2021 به حدود 12.7 میلیارد لیتر آب شیرین برای خنک نگه داشتن سرورها رسید، آنهم در حالی که بسیاری از مناطق جهان از خشکسالی و کمبود آب رنج می‌برند.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.