امیرعبداللهیان: ایرانی‌های دوتابعیتی را تهدید نمی‌دانیم، خامنه‌ای و رئیسی هم دوستشان دارند

ایندیپندنت فارسی: حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه حمهوری اسلامی، در حالی که هم‌اکنون پرونده مبادله ایرانیان دوتابعیتی با آمریکا را در ازای دریافت پول دنبال می‌کند، بار دیگر از ایرانی‌های دوتابعیتی خواست به «سرزمین مادری» سفر کنند و در دام «تبلیغات کاذب ایران‌هراسی» نیفتند.

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، حسین امیرعبداللهیان که روز دوشنبه ۲۰ شهریور در نشست کارگروه کنسولی شورای‌عالی ایرانیان خارج از کشور سخن می‌گفت، مدعی شد: «ما ایرانیان دوتابعیتی را هرگز تهدید نمی‌دانیم بلکه حضورشان را فرصتی برای ایران و همه جهان می‌دانیم.»

او این گفته‌ها را در شرایطی مطرح کرد که بحث بر سر تبادل زندانیان دوتابعیتی از زندان‌های ایران در تیتر اخبار جهان قرار دارد و «دیپلماسی گروگان‌گیری» جمهوری اسلامی روزبه‌روز بارزتر می‌شود.

دولت‌های غربی و سازمان‌های حقوق بشری بارها مقام‌های جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده‌اند که از بازداشت شهروندان خارجی یا ایرانیان دوتابعیتی به‌عنوان ابزاری برای گرفتن امتیازهای سیاسی‌ــ‌اقتصادی در مذاکره با کشورهای غربی استفاده می‌کنند.

سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز، سه شهروند ایرانی‌ــآمریکایی‌اند که در ایران با اتهام‌های امنیتی از جمله «جاسوسی برای دولت متخاصم»، بازداشت و در دادگاه‌های انقلاب محاکمه و محکوم شده‌اند. مراد طاهباز علاوه بر داشتن تابعیت ایران و آمریکا، شهروند بریتانیا است.

امیرعبداللهیان بدون اشاره به این ایرانی‌های دربند و سایر اقدام‌های تهدیدآمیز جمهوری اسلامی علیه شهروندان دوتابعیتی از جمله انواع بازجویی و فشار روانی از بدو ورود تا لحظه خروج، مدعی شد: «خرسندیم که اعلام کنیم با وجود تبلیغات کاذب ایران‌هراسانه، ایرانیان به‌راحتی به ایران سفر می‌کنند. بار دیگر نیز از ایرانیان دعوت می‌کنیم که بدون دغدغه به سفرهای خودشان به ایران ادامه دهند و بدانند که ایران و همه ما به آن‌ها خوش‌آمد می‌گوییم.»

او در عین حال با اشاره به اینکه «۵.۲ میلیون ایرانی در کشورهای مختلف حضور دارند» افزود: «رهبر جمهوری اسلامی همواره در موضوع ایرانیان خارج از کشور تاکیدات ویژه‌ای دارند و همواره یکی از توصیه‌هایشان به دستگاه دیپلماسی این است که ایرانیان خارج از کشور را فراموش نکنید، این‌ها فرزندان ایران‌اند و رابطه‌ آن‌ها با ایران را باید هر روز قوی‌تر کنیم.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در ادامه تبلیغاتش برای دعوت از ایرانی‌های ساکن خارج‌ کشور برای سفر به ایران گفت: «رئیس‌جمهوری هم به مسئله ایرانیان توجه اکید دارند و می‌گویند هنوز به اینکه در دولت ما در مورد ایرانیان خارج از کشور کار موثری انجام شده باشد، حس خوبی ندارم. کار اصلی این است که یک ایرانی بتواند خواسته‌هایش را ببیند که در دولت ما محقق شده است و در آرامش بتواند تردد داشته باشد.»

این گفته‌های امیرعبداللهیان مدت کوتاهی پس از آن است که روزنامه خراسان از دستگیری یک زن ایرانی‌ــ‌آمریکایی به اتهام «جاسوسی» خبر داد. این روزنامه روز ۱۶ مرداد نوشت: ««شنیده‌ها حاکی است که در هفته‌های اخیر شهروند دیگری نیز بازداشت شده که طرف آمریکایی خواهان آزادی او در جریان توافق تبادل است. او یک خانم ایرانی‌ــ‌آمریکایی است که سابقه حضور در ان‌جی‌اوهای افغانستان را هم داشته است و آمریکایی‌ها تبادل را تا آزادی او متوقف کرده‌اند.»

تهران بارها اتهام گروگان‌گیری را رد و ادعا کرده که بازداشت زندانی‌های دوتابعیتی با اتهام‌هایی مانند «اقدام علیه امنیت ملی و جاسوسی» بوده است‌.

با این حال، زمان‌بندی دستگیری و آزادی ایرانیان دوتابعیتی نشان می‌دهد که چنین ادعایی صحت ندارد. به‌عنوان مثال، تعداد افراد دوتابعیتی دستگیرشده در ایران تا سال ۲۰۱۵، زمانی که برجام به نتیجه رسید، افزایش یافت اما پس از آن در سال ۲۰۱۶، پنج زندانی آمریکایی آزاد شدند. در جریان آزادی این افراد، ایالات متحده ۴۰۰ میلیون دلار از وجوه مسدود‌شده ایران از سال ۱۹۸۱ را پرداخت کرد که به‌صورت نقدی با هواپیما به ایران ارسال شد. علاوه بر آن، ۱.۳ میلیارد دلار دیگر نیز به‌عنوان سود بدهی به ایران پرداخت کرد. جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، آن زمان گفت از این زندانی‌ها به‌عنوان «اهرم فشار» استفاده شده است.

نازنین زاغری هم تنها چند روز پس از بازگشت به بریتانیا پس از شش سال زندان و ممنوع‌الخروجی از ایران، او روز ۲۱ مارس ۲۰۲۲ با حضور در یک نشست رسانه‌ای، به جهانیان یادآوری کرد که در ازای بدهی انگلستان به ایران، گروگان گرفته شده بود.

در آن زمان سی‌ان‌ان در یادداشتی تاکید کرد: «آزادی نازنین زاغری‌ــ‌رتکلیف و انوشه آشوری به‌عنوان یک «دستاورد بزرگ» برای دیپلماسی بریتانیا مطرح می‌شود، زیرا بوریس جانسون مشکلی را حل کرد که سال‌ها در دستور کار ملی قرار داشت. بریتانیا حدود ۵۲۰ میلیون دلار برای تسویه بدهی ۴۰ ساله به ایران پرداخت کرد و به این ترتیب، زندانیان دوتابعیتی آزاد شدند. با این حال، این تنها پایان یک فصل از کتاب طولانی زندانیانی است که در منازعات سیاسی جمهوری اسلامی ایران و غرب به ابزار چانه‌زنی تبدیل شده‌اند.»
+13
رأی دهید
-132

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  با گروگان گیری منبع درآمد خوبی برای رژیم هستند.
  3
  89
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  اما اکثریت مورد توجهی از دو تابعیتی ها شماها رو تهدیدی برای خود می‌دانند. و اگر خامنه‌ای و رئیسی دو تابعیتی ها رو دوست دارند(پولها شون را) اما اکثریت دوتابعیتی ها از این دو موجود و کسانی که پاچه خوار شون هستند متنفرند. مردک چه کسی هست که باعث و بانی سرگردانی اش در دنیا را دوست داشته باشه
  7
  73
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  elnazpishu - لندن، انگلستان

  از ترس برپایی اعتراضات خارج کشور دارند حق اساسی هر ایرانی رو به خودش رشوه میدن!. چه موذمارهایی هستید شما. ما اگر شما را نشناخته بودیم که از ایران نمیرفتیم!
  4
  68
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  جز این .. دیگه ای میخوردی جای تعجب داشت چون همه شما هرومزاده ها دو یه سه و چند تابعیتی هستید ولی فرق ما با شما انگلها اینه که ایران تابعیت و ملیت اول ماست اما برا شما تابعیت دوم بعد از عراق لبنان یا هند هست. الانم دنبال پول دو تابعیتی هستید نه خودشون
  4
  61
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه

  ایرانی‌های دوتابعیتی هتل اوین در انتظار شماست جهت گروگان گیری و اخاذی از دول غرب
  9
  67
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا

  زور گیری و گردن کلفت بودن جمهوری اسلامی برای زن و پچه های ایرانی سیستم خوبی شده واسه سد علی گدا ,مردهای ایرانی کجا هستن؟
  2
  31
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Belgo - بروکسل، بلژیک

  دوتابعیتیها شما رو تهدید میدون …….
  2
  30
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  ما ایرانیهای خارج نشین واقعا" برای نظام اخوندی مفید هستیم به سه دلیل اول اینکه نظام اخوندی به کلی دانشجوی نخبه و جوانان بی کار و کسان معترض فشار می اورد تا به خارج از کشور مهاجرت کنن تا خیال مسئولان نظام راحت شود . دوم اینکه در ماه خیلی از ایرانیها اقامت گرفته کشورهای خارج کلی پول به ایران فرستاده میشود برای کمک به پدر و مادر و دیگران این پولها که خیلیها می فرستیم برای اقوام و دوستان برای نظام خیلی خیلی سود میرساند. و دلیل سوم این است بعضی وقتها ایرانیان مقیم دو اقامتی را به گروگان می گیرند برای اخاذی کردن و معامله کردن و پول گرفتن از دولتهای خارجی !
  0
  8
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.