«ضرب‌وشتم» نرگس محمدی در زندان اوین به‌خاطر رعایت نکردن حجاب اجباری

 نرگس محمدیصدای آمریکا: نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، «به دلیل رعایت نکردن حجاب اجباری در حضور مقامات زندان» مورد «ضرب و شتم» قرار گرفت.

بر اساس گزارشی که در صفحه اینستاگرام نرگس محمدی منتشر شده، «ضرب و شتم و توهین» این زندانی سیاسی در روز دوشنبه ۲۰ شهریور به علت «نپوشیدن حجاب اجباری در حضور مقامات زندان» بوده است.

بنا بر این گزارش، خانم محمدی همراه یکی از زندانیان بیمار به بهداری زندان اوین رفته بود که یک مأمور به علت نداشتن حجاب او را «دیوانه» خطاب کرد و با توهین به او حمله کرد.

در این گزارش تأکید شده که «هادی محمدی افسر جانشین، روح‌الله توسلی معاون سلامت» و «فردی به نام محمدی رییس حفاظت زندان و معاون او همراه با دو مراقب زن شاهد ضرب و شتم و توهین به خانم محمدی بوده‌اند.»

پس از حمله مأمور زندان به نرگس محمدی، این زندانی سیاسی «به زور توسط یک دستگاه آمبولانس از محل بهداری» بیرون برده شد.

در این گزارش با تأکید بر این که «تا این لحظه از سلامت» نرگس محمدی خبری در دست نیست، گفته شده که او «احتمالا به بند نسوان زندان اوین بازگردانده شده است.»

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ۵۱ ساله در ایران بارها زندانی شده است. او در‌ مهر سال ۹۹، پس از تحمل پنج سال زندان آزاد شد، اما با تشکیل پرونده جدید، در خرداد ۱۴۰۰ به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «تحصن در دفتر زندان»، «تمرد از ریاست و مقامات زندان» و «تخریب شیشه‌ها» و «افترا»، به ۸۰ ضربه شلاق تعزیری و ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال حقوق بشر دوباره از آبان ۱۴۰۰ زندانی شد. او در یک سال گذشته نیز از زندان بارها به مسائل مختلف اعتراض کرده و به دلیل موضع‌گیری‌هایش، به «فعالیت تبلیغی» علیه نظام جمهوری اسلامی محکوم شده است.

مجازات‌های قوه قضائیه علیه نرگس محمدی با دادن یک حکم جدید دیگر به ۱۰ سال و ۹ ماه زندان و ۱۵۴ ضربه شلاق افزایش پیدا کرد.

نرگس محمدی در اردیبهشت سال جاری، جایزه جهانی «آزادی مطبوعات» را به طور مشترک با نیلوفر حامدی و الهه محمدی، روزنامه‌نگاران زندانی از یونسکو گرفت و در خرداد، برنده جایزه «آزادی نگارش» از سوی انجمن قلم آمریکا شد.
+17
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.