بی‌تابی برای سفر رونالدو به ایران؛ نشان دادن امنیت برای گروگان‌گیری‌های آینده؟

«کریستیانو رونالدو» نهم دی‌ماه ۱۴۰۱ با قراردادی که ارزش آن به ۲۰۰ میلیون دلار در سال می‌رسید، با باشگاه النصر قرارداد بست. این تیم حالا در گروه E رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا با پرسپولیس همگروه شده و قرار است سه‌شنبه ۲۸ شهریورماه به تهران سفر کندایران وایر، پیام یونسی پور
رسانه‌ها در ایران، به نقل از «مهدی تاج»، رییس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ادعا کرده‌اند که «کریستیانو رونالدو»، قطعا به ایران سفر خواهد کرد.

کریستیانو رونالدو) ۹دی‌۱۴۰۱، با قراردادی که ارزش آن با احتساب اسپانسرها و اجرایی شدن آپشن‌ها به ۲۰۰ میلیون دلار در سال می‌رسید، با باشگاه النصر قرارداد بست. این تیم حالا در گروه E رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا با پرسپولیس هم‌گروه شده و قرار است سه‌شنبه۲۸شهریور، به تهران سفر کند.

مهدی تاج در واکنش به اخباری که طی روزهای گذشته پیرامون احتمال عدم همراهی کریستیانو رونالدو به ایران منتشر شده، گفته است: «اینکه کسی بگوید در کشور ما امنیت وجود ندارد و برای رونالدو مشکل به وجود می‌آید، توهین به ایران است. رونالدو به در امنیت کامل به ایران سفر خواهد کرد.»

رییس کنونی فدراسیون فوتبال و عضو سابق اطلاعات سپاه اصفهان گفته که به حکومت عربستان، تمامی تضمین‌های لازم در مورد امنیت تیم‌های این کشور برای سفر به ایران را داده است.

در این گزارش می‌پرسیم چرا برای مهدی تاج و حکومت ایران، حضور ستاره‌های اروپایی تیم‌های عربستانی در ایران مهم شده است.
***مهدی تاج در واکنش به اخباری که طی روزهای گذشته پیرامون احتمال عدم همراهی کریستیانو رونالدو به ایران منتشر شده، گفته است: «این که کسی بگوید در کشور ما امنیت وجود ندارد و برای رونالدو مشکل به وجود می‌آید، توهین به ایران است. رونالدو به در امنیت کامل به ایران سفر خواهد کرد.»جمهوری اسلامی از حضور رونالدو در ایران چه می‌خواهد؟
برای جمهوری اسلامی حضور کریستیانو رونالدو و «سادیو مانه» با النصر، «نیمار» با الهلال و «کریم بنزما» و «انگولو کانته» با الاتحاد در ایران، مهم‌ترین اتفاق در هفته‌های آینده خواهد بود؛ نمایشی از امنیت، به جهانی که آرام‌آرام هویت «گروگان‌گیر» رژیم مستقر در ایران را پذیرفته است.

۱۲شهریور۱۴۰۲، رسانه‌ها خبر دادند که «یوهان فلودروس»، شهروند سوئدی و «دیپلمات شاغل در اتحادیه اروپا»، ۲۸فروردین۱۴۰۱، پس از سفری که همراه دوستان سوئدی‌اش به ایران داشته، در زمان ترک تهران و در فرودگاه بازداشت شده بود. خبر بازداشت آقای فلودروس بیش از ۵۰۰ روز مخفی نگه‌داشته شد.

او نخستین و احتمالا آخرین «گروگان» جمهوری اسلامی نیست؛ حکومتی که گروگان‌های خود را از میان سیاستمداران، ورزشکار، محقق، خبرنگار و شهروندان عادی اروپایی و آمریکایی انتخاب می‌کند و طی یک دهه اخیر از سیستم گروگان‌گیری، برای تبادل زندانیان، آزادسازی پول‌های بلوکه شده، رفع تحریم‌ها یا به دست آوردن امتیازهای سیاسی استفاده کرده است.

«نزار زکا»، «مراد طاهباز»، «کامران قادری»، «کایلی مور گیلبرت»، «بنجامین بریر»، «ژیائو وانگ»، «سیامک نمازی»، «باقر نمازی»، «مهران رئوف»، «عماد شرقی»، «ناهید تقوی»، «احمدرضا جلالی»، «نازنین زاغری»، «رولان مارشال»، «فریبا عادلخواه» و «شکرالله جبلی»، فقط بخشی از سیاهه گروگان‌های جمهوری اسلامی از شهروندان اروپایی، آمریکایی و استرالیایی را تشکیل می‌دهند.

طی سال‌های اخیر، دولت‌های بریتانیا، فرانسه، سوئد، آلمان، آمریکا، استرالیا، اتریش، دانمارک، نروژ و هلند، به کرات از شهروندان خود خواسته‌اند از سفر به ایران خودداری کنند.
چرا ممکن است کریستیانو رونالدو به ایران سفر نکند؟
حضور ستاره‌های فوتبال جهان همراه با تیم‌های عربستانی به ایران، ولو به‌صورت کوتاه مدت و برای یک دیدار فوتبال، این تصور را برای حکومت می‌سازد که می‌تواند تصویری امن از ایران به جهان مخابره کند. به‌نظر می‌رسد که جمهوری اسلامی هم از هم‌‌اکنون یک بازی رسانه‌ای را آغاز کرده باشد.

مهدی تاج در مورد چرایی عدم سفر کریستیانو رونالدو، عامدانه «کد اشتباه» می‌دهد. او آگاهانه ذهن مخاطب را به سوی «ناامن جلوه دادن ایران» می‌برد. این همان بازی مورد نظر جمهوری اسلامی، در زمین رسانه‌هاست.

ماجرای کریستیانو رونالدو اما ارتباطی با آنچه مهدی تاج در مورد آن صحبت کرده ندارد؛ داستان، ارتباط مستقیمی به آنچه «ژاوی هرناندز» سرمربی کنونی بارسلونا تجربه کرد برمی‌گردد.  

تیر۱۴۰۱، تیم فوتبال بارسلونا، با تمامی ستاره‌هایش مجبور می‌شود بدون سرمربی خود برای برگزاری اردوی آماده‌سازی تابستانی، به آمریکا سفر کند. وبسایت «موندو» نوشته بود که سفارت آمریکا، به ژاوی هرناندز، سرمربی تیم فوتبال بارسلونا، به‌دلیل «چندین بار سفر مکرر به ایران»، ویزای این کشور را نداده بود.

طبق قوانین ایالات متحده، اگر در پاسپورت افراد غیر آمریکایی که قصد ورود به خاک ایالات متحده را دارند، در گذشته مُهر ورود به برخی کشورها ازجمله ایران ثبت شده باشد، این افراد قبل از آمدن به آمریکا، ابتدا باید یک مجوز ویژه دریافت کنند، وگرنه از ورود آن‌ها جلوگیری می شود.

۱۶شهریور۱۴۰۲، رسانه‌ها مدعی شدند یک شرکت بیمه که کریستیانو رونالدو و خانواده‌اش را بیمه کرده است، به او اخطار داده در صورت سفر به ایران، ممکن است با شرایطی مانند ژاوی هرناندز برای سفر به آمریکا مواجه شود.

هرچند در این گزارش به مواردی همچون «احتمال هجوم هواداران ایرانی برای گرفتن عکس سلفی یا امضای یادگاری» نیز اشاره شده بود، اما هیچ نشانی از آنچه مهدی تاج می‌خواهد به جامعه القا کند وجود نداشت؛ نه کارگزار بیمه کریستیانو رونالدو و نه رسانه‌های جهان، از ناامنی در ایران حرفی به میان نیاورده بودند.
چرا «امنیت» کلید واژه مدیران فدراسیون شده است؟
قدر مسلم، جمهوری اسلامی تمامی تلاش خود را برای حفظ امنیت ستاره‌های فوتبال که همراه سه نماینده عربستان به ایران سفر خواهند کرد، به کار می‌بندد.

۱۳اسفند۱۴۰۱، دقیقا شش روز پیش از ملاقات «علی شمخانی»، دبیر عالی شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی با «مساعد بن محمد العیبان»، وزیر مشاور و عضو شورای وزیران عربستان سعودی، «مشرق نیوز» رسانه وابسته به سازمان اطلاعات سپاه، حضور کریستیانو رونالدو ستاره پرتغالی فوتبال جهان در عربستان را «پروژه امنیتی - قومیتی» نامید. حالا اما قرار است همین ستاره ۲۰۰ میلیون دلاری فوتبال عربستان، ابزاری برای نشان دادن فضای آرام، امن و قابل اعتماد ایران برای مسافران کشورهای غربی و شرقی شوند.

به همین دلیل، برخلاف آنچه تاکنون از سوی رسانه‌های عربستانی یا حتی این ستاره‌ها عنوان شده، مهدی تاج و مدیران حکومتی فدراسیون فوتبال تلاش کرده‌اند آنچه «نگرانی‌های احتمالی برای سفر به ایران» بوده پررنگ کنند، تا پس از سفر این بازیکنان به تهران و اصفهان، فرصتی برای تبلیغات بیشتر از امنیت برای شهروندان اروپایی را داشته باشند.
+54
رأی دهید
-6

  • قدیمی ترین ها
  • جدیدترین ها
  • بهترین ها
  • بدترین ها
  • دیدگاه خوانندگان
    ۴۶
    کو حق - ولینتون، نیوزلند

    میگن تاج به رونالدو قول داده اگر گل زد اون تیشرتش بالا بزنه و عکس خامنی ای زیرش باشه کاریش ندارن
    1
    22
    دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۲
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    ۴۵
    DrDave - تکزاز، ایالات متحده امریکا
    اخوندا دارن با دمشون فندق میشکونن ، چه گروگان گیری بکنند !!
    1
    18
    دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۸
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    ۴۴
    Momijii - توکیو، ژاپن

    از این بی ناموسهای عوضی بعید نیست که یهو رونالدو رو گروگان بگیرند و بگن اگر آمریکا ، ترامپ و پمپئو رو تحویل بده ، رونالدو میتونه از ایران خارج بشه !! این بی شرفها آبرو و حیثیت که ندارند ، هر پدرسوختگی که بگی ازشون برمیاد !!
    5
    28
    دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۰
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    ۲۴
    varied - ریزه، ترکیه
    طویله اسلامی عمدا به این نوع اخبار انحرافی دامن می زنند اولا اینکه نمی تونن به هیچ عنوان یکی از بازیکنان عربستانی به گروگان بگیرند اینها با هزار التماس و خواهش و تمنا واسطه دستمال گرفتن مالیدن سکوت کردن و بخشیدن میادین گازی آرش ووو با عربستان آشتی کردند یعنی آشتی با عربستان از هر چیزی برای طویله اسلامی مهم است پس نمی تونن با یک گروگانگیری این رابطه با عربستان را بهم بزنن دوم اینکه رونالدو کی هست یا بازیکن معمولی تو حرفه فوتبالی خیلی ها مثل رونالدو هستند حتی بهتر از رونالدو مثلا مباپه که در جام جهانی کفش طلایی هم گرفت
    4
    12
    دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۲
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    ۳۳
    Hassan1479 - تهران، ایران
    الان محسن رضایی داره حساب میکنه که با گروگان گیری این تیم چقدر گیرشان میاد !؟!
    0
    4
    دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۵
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    نظر شما چیست؟
    جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.