۷ باور غلط درباره مزایای کندر

ایندیپندنت فارسی: بلورهای کهربایی‌رنگ کندر یکی از شناخته‌شده‌ترین منابع اساطیری بوی خوش‌اند که قرن‌ها ‌به دلیل رایحه منحصربه‌فردشان ستایش‌ شده‌ و در طب سنتی هم کاربرد داشته‌اند. گذر زمان و پیشرفت علم پزشکی هم برخی مزایای کندر برای سلامتی را تایید کرد اما برخی دیگر را هم بی‌فایده و در مواردی مضر دانست.

کندر در واقع رزین خشک‌شده درخت کندر (Boswellia) است که در مناطق خشک و کوهستانی هند، آفریقا و خاورمیانه می‌روید. این رزین بوی تند چوب دارد که به‌آسانی قابل‌ تشخیص است و با سوزاندن آن، دودی خوشبو از آن برمی‌خیزد.

به کندر که در طب سنتی آیورودا (طب قدیمی هند) بسیار پرطرفدار است، مزایای فراوانی از جمله تسکین آسم، بالا بردن سلامت دهان و دندان و حتی بهبود سرطان نسبت داده‌ شده است. در این راستا، نشریه هلت لاین هفت ادعایی را که شواهد بسیار اندکی در اثباتشان وجود دارد، به‌ شرح زیر بررسی کرده است:
کندر به پیشگیری از دیابت کمک می‌کند
برخی مطالعات کوچک گزارش می‌دهند که کندر ممکن است به کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند. یک بررسی تحقیقاتی نیز نشان داد که کندر ممکن است به کنترل دیابت کمک کند. با این‌ حال مطالعات دیگر هیچ تاثیری پیدا نکرده‌اند و تحقیقات بیشتری موردنیاز است.
 استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد
کندر ممکن است به کاهش رفتارهای ناشی از افسردگی و اضطراب و کاهش استرس در موش‌ها کمک کند. با این حال روی انسان‌ها باید مطالعات بیشتری انجام شود.
 از بیماری قلبی جلوگیری می‌کند
 کندر دارای آثار ضدالتهابی است که ممکن است به کاهش نوع التهاب رایج در بیماری قلبی کمک کند. برخی تحقیقات آثار محافظتی کندر برای قلب را توصیه کرده‌اند، اما مطالعات بیشتری نیاز است.
 به داشتن پوستی صاف کمک می‌کند
روغن کندر به‌عنوان یک داروی طبیعی موثر ضدآکنه و ضدچین‌وچروک معرفی می‌شود. یک مطالعه اخیر نشان داد که روغن عصاره کندر ممکن است پتانسیل مراقبت از پوست را داشته باشد، اما تحقیقات در این رابطه تکمیل‌ نشده است.
 حافظه را بهبود می‌بخشد
مطالعات نشان می‌دهد که دوز بالای کندر ممکن است به تقویت حافظه در موش‌ها کمک کند. با وجود این باید تحقیقات بیشتری روی انسان انجام شود.

 هورمون‌ها را متعادل می‌کند و علائم سندرم پیش از قاعدگی (پی‌ام‌اس) را کاهش می‌دهد

 گفته می‌شود کندر یائسگی را به تعویق می‌اندازد و دردهای قاعدگی، حالت تهوع، سردرد و نوسان‌های خلقی را کاهش می‌دهد. یک مطالعه نشان داد که برخی روغن‌های عصاره به افزایش میزان استروژن در بزاق زنان منجر می‌شود که می‌تواند با کاهش علائم یائسگی مرتبط باشد. با این حال کندر این اثر را نداشت و برای تایید هرگونه فواید کندر برای یائسگی باید تحقیقاتی انجام شود.
 قدرت باروری را افزایش می‌دهد
مکمل‌های کندر ممکن است باروری را در موش‌ها افزایش دهند، اما مطالعات کمی در این زمینه در دسترس است و مشخص کردن تاثیر آن بر قدرت باروری انسان نیازمند تحقیقات بیشتر است.
چگونگی مصرف کندر
کندر را می‌توان به روش‌های متنوع برای درمان بیمار‌‌های مختلف استفاده کرد. می‌توانید آن را به صورت مکمل غذایی به شکل کپسول یا قرص مصرف کنید یا مانند کرم‌ روی پوست بمالید.

کندر همچنین به شکل اسانس برای رایحه‌درمانی یا استفاده موضعی موجود است. مهم است که در صورت استفاده از این فرم، آن را قبل از استفاده روی پوست با روغن حامل رقیق و از بلعیدن آن خودداری کنید.

استفاده از کندر به‌طورکلی بی‌خطر است اما مانند هر مکمل دیگری مهم است که قبل از مصرف آن با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید؛ مخصوصا اگر باردارید، بیماری‌های ضعف دستگاه ایمنی دارید و یا دوره درمان سرطان را طی می‌کنید.
مراحل برداشت صمغ از درخت کندرپرورش درختان کندر
کندر عمانی تولید منطقه ظفار به‌عنوان بهترین کندر جهان شناخته می‌شود و صمغ هُجَری که رایحه غنی آن مانند عسل و لیمو است و به شکل اشک‌های کوچک‌تر سفید یا مرکباتی‌رنگ از شیره به دست می‌آید، مطلوب‌ترین صمغ جهان به شمار می‌رود.

محل رویش درخت‌های کندر منطقه داوکه است که زمانی بخشی از مسیر پر‌رونقی بود که کندر را به جهان می‌رساند. این آبادی اکنون تحت حمایت یونسکو قرار گرفته‌ است تا این درختان برای نسل‌های آینده حفظ شوند.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.