روزنامه حکومتی «ایران»؛ رفراندوم حجاب نمی‌گذاریم چون ظرفیت رسانه‌ای مخالفان قوی‌تر است

 مقاومت مدنی زنان ایران - حضور در شهر بدون حجاب اجباریصدای آمریکا: روزنامه دولتی «ایران» در دفاع از عدم برگزاری رفراندوم برای نوع پوشش در جامعه نوشته است که «حقیقت این است که توده‌های مردم بیش از هر چیز متأثر از رسانه و روایت‌های برساخته رسانه‌ها از واقعیت هستند» و ظرفیت‌های رسانه‌ای گفتمان مخالف حجاب به مراتب «بیشتر» و «مهیا تر» از گفتمان مدافع حجاب است.

این روزنامه ادعا کرده که «اکثریت» مردم با حجاب «موافقند» اما اگر در باره آن رفراندوم برگزار شود به آن رای نمی‌دهند.

نویسنده مطلب مدعی شده اکثریت مردم ایران تحت تاثیر رسانه‌های اپوزیسیون نسبت به «گشت ارشاد» ذهنیت منفی دارند و حتی بانوان متدین و محجبه نیز علیه آن کمپین راه انداخته‌اند.

در این مطلب تاکید شده است که «قدرت گفتمانی» جریان مدافع حجاب در فضای رسانه به دلایل مختلفی نسبت به «جریان مقابل (اپوزیسیون، سلطنت‌طلب، فمینیست، تجزیه‌طلب، منافقین و...) ضعیف‌تر است.»

نویسنده مطلب در نهایت به این نتیجه رسیده است که امکان رفراندوم وجود ندارد و آن چیزی که در واقعیت اتفاق خواهد افتاد تاثیرگذاری رسانه‌ای اپوزیسیون و حذف حجاب اجباری است.

نویسنده روزنامه «ایران» معتقد است «تجربه ناکارآمد» گشت ارشاد در دهه اخیر هم «وبال گردن» گفتمان مدافع حجاب است.

روزنامه ایران در روزهای گذشته نیز مدعی برگزاری یک نظرسنجی در مورد حجاب شده و اقدام به انتشار آمار آن کرده بود که نشان می‌داد ۸۰ درصد مردم «به حجاب اعتقاد» دارند، اما ۶۸ درصد مردم احساس می‌کنند اکثریت جامعه «بی‌حجابی را دوست دارند.»

عباس عبدی، تحلیل‌گر سیاسی در واکنش به این نظرسنجی در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) نوشته بود که ‌«فقط نابغه‌های نظرسنجی قادرند چنین نتایج عجیبی را جعل و منتشر کنند.»

سال‌ها پیش و در سال‌های ریاست جمهوری محمد خاتمی، عباس عبدی و همکارانش در یک «موسسه نظرسنجی» به دلیل انجام و انتشار نظرسنجی در مورد «رابطه با آمریکا» بازداشت و به اتهام «نظر سازی» محاکمه شدند.

چندی پیش، روزنامه «همشهری» هم با انتشار آماری مدعی شده بود که ۷۹ درصد زنان حتی در صورت لغو قانون حجاب، «حجاب خود را نگه می‌دارند.» هرچند روزنامه «همشهری» نیز همچون روزنامه «ایران» هیچگونه اطلاعاتی در مورد چگونگی نظر سنجی و جامعه هدف و سازمان اجرا کننده، منتشر نکرده است اما مدعی شد مطابق حداقل ۱۰ نظرسنجی ملی، «اعتقاد به اصل حجاب حداقل ۷۵ درصد و فراتر از آن است.»

در طرف مقابل نظرسنجی «داده‌های باز ایران» در مورد تجربه زنانی که در ماه‌های اخیر بدون حجاب در فضاهای عمومی حاضر شده‌اند نشان می‌دهد از هر ۱۰ زنی که به پرسش‌ها پاسخ داده‌اند، ۸ نفر در یکی دو ماه اخیر بدون حجاب از خانه بیرون رفته‌اند.
+2
رأی دهید
-77

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  کدام احمقی در روزنامه ایران این مطلب را نوشته. هم دلیل آورده و هم خودش دلیل خودش را رد کرده. مثلا می دانیم اکثرا موافقند ولی رای نمی دهند. در سیستم های دیکتاتوری برای حکومت بر مردم همیشه برای مردم دشمنان خیالی می تراشند و ضعف و ناتوانی خودشان را بر گردن دشمن خیالی می اندازند.
  3
  54
  شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  با این ترفندهای از روی استیصال میخواهید جبهه‌ی براندازی و سقوط حتمی را به جنگ حجاب بکشانید و بعد با گربه رقصانی ولایی یه ده سال دیگری وقت بخرید تا ستون دیگر فرجی شود! بدبخت های احمق، اگر میدانستید چه سرنوشتی در انتظارتان هست، وقت را غنیمت میشمردید و به سرعت نور فرار میکردید! بزودی روزی را خواهید دید که آرزوی میکردید به همان جایی که یاعلی گفته بودید، برگردید! یعنی فقط خوش به سعادت هیتلر و چاوشسکو و ....، ما هر چه شرط بلاغ بود گفتیم، تو خواه پند گیر یا ملال!
  3
  49
  شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.