انتقاد شدید عبدالحمید از ولایت مطلقه در آستانه دیدار خامنه‌ای با «بلوچ‌ها»

انتقاد شدید عبدالحمید از ولایت مطلقه در آستانه دیدار خامنه‌ای با اقشار مختلف مردم استان سیستان و بلوچستاندویچه وله: پخش زنده خطبه‌های مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان به دلیل اختلال در اینترنت مانند هفته‌های قبل قطع شد. عبدالحمید در آستانه دیدار خامنه‌ای با "اقشار مختلف مردم سیستان و بلوچستان" از ولایت مطلقه فقیه انتقاد کرد.

گروه رسانه‌ای "حال‌وش" که در امور استان سیستان و بلوچستان گزارش تهیه می‌کند خبر داده سخنرانی مولوی عبدالحمید که از پلتفرم اینستاگرام او بصورت زنده در حال پخش بود قطع شده است.

با این‌حال فایل صوتی سخنرانی عبدالحمید بلافاصله در کانال تلگرامی او منتشر شد. امام جمعه اهل سنت زاهدان در انتقاد از حکومت ولایت فقیه گفت "ولایت مطلقه متعلق به خداوند است و حکومت‌های دیگر مشروط هستند".

او تاکید کرد که حاکم را مردم تعیین می‌کنند و این دمکراسی است. حاکم را خدا تعیین نمی‌کند و تا زمانی می‌تواند او به حکومت ادامه دهد که اکثریت مردم از او راضی باشند.

عبدالحمید در ادامه همچنین تاکید کرد حاکم نمی‌تواند خلاف قانون عمل کند و باید به خواست مردم توجه بکند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به حادثه جمعه خونین زاهدان گفت که خود مقام رهبری هم می‌داند در جمعه خونین چه گذشت و باید به آن رسیدگی کرد. او تاکید کرد اگر عدالتی در نظامی نباشد باید فاتحه آن را خواند و دمکراسی دیگر باطل است.

این رهبر دینی اهل سنت در ادامه خطبه‌های خود به معترضانی که چشمشان آسیب دیدند، زخمی و یا کشته شدند اشاره کرد و افزود مامورانی که این اقدام را کردند باید مجازات می‌شدند.

او می‌پرسد در بازداشتگاه‌ها بر زندانیان چه گذشت؟ عبدالحمید همچنین انتقاد کرد که مسئولان بلندپایه پاسخگوی مشکلات نیستند آن‌ها به نامه‌های مهمی که نوشته شده جواب ندادند و ملاقات نکردند.

گفتنی است امام جمعه اهل سنت زاهدان تا کنون بارها پیش از آغاز خیزش مردمی شهریور۱۴۰۱ به علی خامنه‌ای در ارتباط با اوضاع کشور و اجحاف در حق اقلیت‌های قومی و مذهبی نامه نوشته است اما پاسخی دریافت نکرده بود.
دیدار خامنه‌ای با "اقشار مختلف از مردم سیستان و بلوچستان"
عبدالحمید "انتقاد از حاکم" و "ولایت مطلقه" را در شرایطی بیان کرده است که قبلا نیز در جمعه‌های اعتراضی که بیش از ۱۱ ماه است در زاهدان ادامه دارد، بارها عنوان کرده بود.

سخنان امروز او اما سه روز پیش از دیدار "اقشار مختلف مردم استان سیستان و بلوچستان" با علی خامنه‌ای بیان می‌شود.

رضا شریفی، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان اخیرا خبر داد که قرار است دو هزار نفر از اقشار مختلف شیعه و سنی این استان با علی خامنه‌ای دیدار کنند. این دیدار روز دوشنبه ۲۰ شهریور یعنی پنج روز پیش از سالگرد مرگ مهسا (ژینا) امینی انجام می‌گیرد.

این مقام استان سیستان و بلوچستان دیدار کنندگان با علی خامنه‌ای را "نمایندگان واقعی مردم استان" توصیف کرده است.

این دیدار از این جنبه مهم هست که ممکن است علی خامنه‌ای در ارتباط با آرام کردم اوضاع کشور پس از گذشت تقریبا یک سال از خیزش مردمی و به ویژه در ارتباط با حادثه جمعه خونین زاهدان که بیش از ۱۰۰ نفر در یک روز جان باختد و دست‌کم ۳۰۰ نفر زخمی شدند، سخنانی را بیان کند.
+135
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  بطور عالی سیفون را به رهبر شیعیان کشید. جانت جور مولوی
  20
  33
  جمعه ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  امام جمعه خر کی باشه، خود همین عوضی عبدالحمید، تا وقتی مواجبش را میگرفت، سگ رهبر بوده، کلا سگ زرد برادر شغاله. هر کسی با حکومت کوچکترین همکاری را داشته و‌دارد، با حکومت هست، یا کلا کنار بکشند یا با دولتند و مواجب بگیر. تمام،
  43
  13
  جمعه ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  سهراب هیچستانی - دلفت، هلند
  آقای امام جمعه مگر چاقو دسته اش را می برد. تو از این حکومت فاشیست که تنها دلیل بقایش همین جنایتکاران و بچه کش ها هستند میخواهید. آدمکشانش را محاکمه کند. اگر شما پشت گوشت رو دیدی محاکمه این جنایتکاران را هم خواهید دید. حالا ما میگیم نره . شما اما هی بدوش.
  18
  19
  شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  این خودش جرثومه خیانت به ایرانه....یه کلاس کثیف سنی وهابی که اگر دستش برسه داعش رو شخصا به ایران میاره.....این شخص خبیث باید با منجنیق پرت بشه به عربستان وهابی جانی.....زیر هر دونه ریش کثیفش یه شیطان خوابیده
  29
  9
  شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  2023Azadi - لینز، اتریش
  زنده باشى و سلامت!!. لعنت به هایه منکر تو,. یه ایران و یه مرد دلاور
  5
  23
  شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک
  از دامن سیستان و بلوچستان همیشه انسان های بزرگی به پا خواسته اند،شاید این بار هم این مرد بزرگ ناجی ایران باشد
  2
  11
  شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.