درگذشت هنرمند فرانسوی و طراح لباس فرح پهلوی

 مارک بوهان در ۱۹۶۷رادیو فردا: مارک بوهان، هنرمند معروف دنیا مد فرانسه که مدتی مدیر هنری برند «دیور» بود و لباسی را نیز برای فرح پهلوی، ملکه پیشین ایران طراحی کرده بود، در ۹۷ سالگی درگذشت.

برند دیور متعلق به شرکت ال‌وی‌ام‌اچ روز جمعه خبر درگذشت آقای بوهان را که به مدت سی سال در فاصله سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۸۹ مدیر هنری این برنده بود، اعلام کرد.

مارک بوهان به ویژه با طراحی لباس‌های زنانه «میس دیور»، کودکانه «بیبی دیور» و مردانه «موسیو دیور» شناخته می‌شد.

او که در ۱۹۲۶ در پاریس به دنیا آمده بود، در سی و یک سالگی با کریستیان دیور بنیانگذار دیور همکاری خود را آغاز کرد، و اولین مجموعه او سال ۱۹۶۱ به نمایش درآمد.

بوهان دوست صمینی فرانسوا ساگان بود و از دیگر مشتریانش، والیس سیمپسون دوشس وینزر، و فرح پهلوی همسر پادشاه فقید ایران بودند.
مراسم تاجگذاری شاه و شهبانو فرح در آبان ۱۳۴۶لباسی که شهبانو فرح پهلوی در مراسم تاجگذاری محمدرضا شاه پهلوی در سال ۱۳۴۶ پوشیده بود، طراحی بوهان بود.

او پس از دیور، مدیر هنری نورمن هارتنل در لندن شد.

این هنرمند به طراحی لباس تئاتر نیز علاقه داشت و جوایزی را نیز به دست آورده بود.
+23
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  یادش گرامی
  5
  28
  شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  عبای خمینی رو هم مشت عباس ساچمه پز طراحی کرده بود. ملت الاغ فکر میکردن که عدالت یعنی تقسیم مساوی فقر در جامعه، در حالیکه شاه میخواست ثروت رو یه صورت عادلانه تقسیم کنه.
  3
  24
  شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  اگر زن ممدرضا بود میبایست لباسی متناسب با فرهنگ ایران طراحی میشد .مثلا لباسی مخلوط از لباسهای زیبای دست دوز بلوچی و ترکی و کردی و دیگر ملیت های کشور . این لباس غربی به درد خودشان میخورد .کمی عِرق ملی داشتن هم خوب چیزیه
  19
  5
  شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اره حبیبی، شاه میخواست ثروت کشور را عادلانه بین ملت تقسیم کنه، یهویی دسته چاقو شکست و در نتیجه بین خانواده هزار فامیل تقسیم کرد.سهم ملت از این ثروت شد زندان وشکنجه و تبعید. بخاطر همین تقسیم عادلانه هم ملت از دمش گرفتند و انداختن تو مزبله تاریخ.
  6
  1
  شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  باز زیادی خوردی. ایشون یک لباس برا فرح پهلوی طراحی کرد. طراح لباس‌ها پهلوی کیوان خسروانی بود. یک هنرمند بسیار با شخصیت تحصیل کرده آمریکا. یک طراح اوانگاردیست که شیوه لباس سوزنی بلوچی و عرب ها بندر بوشهر که مخلوطی از عربی‌ و افریقاهی بود. در جهان معروف کرد. فرح پهلوی بجز لباس سوزنی بلوچی یا دستاکار اصفهان چیز دیگری در دیدار‌ها رسمی نمی‌‌پوشید، مدل کیوان خسروانی برای تبلیغ لباس سنتی ایرانی‌ با یک شیوه مدرن بود. کیوان خسروانی یکی‌ مثل Karl Lagerfeld برای ایران بود، ضمنا همجنس گرا و یک از بنیاد گذاران بنیاد فرح پهلوی بود..سواد و آموزش نداری مجبور اینقدر ... کنی‌؟البته از کسی‌ که نعلین و عبا بر تن دارد نباید زیاد انتظار داشت.یاسین به گوش دراز گوش خواندن است
  0
  5
  شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.