دکتر حمید قره‌حسنلو: در مقابل همسر و دختر ۱۳ ساله‌ام چاقویی زیر گلویم گذاشتند و تهدید به «سربریدن» کردند

 دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانهصدای آمریکا: همزمان با جان‌باختن جواد روحی، جوان معترض و محکوم به اعدام زندانی اعتراضات سال گذشته در زندان نوشهر، صدای آمریکا روز پنجشنبه ۱۵ شهریور، در ویژه برنامه‌ای به شرح شکنجه‌های دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه قره‌حسنلو در زمان بازداشت و بعد از بازداشت پرداخت.

در این برنامه ویژه با عنوان «تهدید دادخواهان جنبش زن، زندگی، آزادی» برای نخستین بار، فایل‌های صوتی ارسالی این زوج از زندانهای کرج قبل از تبعیدشان به زندانهای یزد و مشهد، پخش و شکنجه‌های روا داشته به آنها از زبان خودشان شرح داده شد.

دکتر حمید قره‌حسنلو که به اتهام حضور در مراسم چهلم «حدیث نجفی» در کرج و دخالت در مرگ روح‌الله عجمیان، «بسیجی کشته شده در این مراسم» ابتدا به اعدام محکوم شد و سپس با کمک کمپین‌های بین‌المللی، حکمش در دادگاه تجدید‌نظر به ۱۵ سال زندان تقلیل یافت در فایل صوتی دریافتی صدای آمریکا تصریح کرد که ۱۲ آبان ۱۴۰۱ به خاطر میهن و مردم در مراسم چهلم حدیث نجفی شرکت کرده و تنها به سبب وجدان و «قسم پزشکی» برای نجات روح‌الله عجمیان به او نزدیک شده و هیچ دخالتی در مرگ این جوان بسیجی نداشته است.

او در این فایل صوتی که «قبل از تبعید به زندان یزد آن را از زندان مرکزی کرج فرستاده است» درباره شکنجه‌های «وحشیانه» ماموران حکومتی در هنگام بازداشتش گفت: «ماموران با حمله به منزل ما در زمان بازداشت با وحشیانه‌ترین حالت ممکن که داعش و طالبان هم از آن برائت می‌جویند مرا با دست و چشم بسته در مقابل چشمان همسرم و دختر ۱۳ ساله‌ام با چاقویی بر زیر گلو به سربریدن تهدید کردند.»

او همچنین افزود: «در همان زمان بازداشت بر اثر ضربه شدید ماموران حکومتی با سر به میز تلویزیون برخورد کردم که بر اثر آن ضربه بخش زیادی از مخاط چشمم دچار آسیب جدی شد.»

دکتر حمید قره‌حسنلو در ادامه گفت: «بعد از انتقال به زندان رجایی شهر کرج به مدت ۲۴ ساعت به صورت ایستاده نگهداشته شدم و ماموران از خوابیدنم جلوگیری کردند و در شکنجه‌های بعدی به علت شدت ضربات وارده دچار شکستگی ۴ عدد از دنده‌های قفسه سینه شدم که همچنان نیز از آثار این شکنجه‌ها رنج می‌برم و مقامات زندان هم از درمان من خودداری می‌کنند.»

فرزانه قره‌حسنلو همسر دکتر حمید قره‌حسنلو نیز که خود ابتدا به ۲۵ سال زندان و در دادگاه تجدید‌نظر به ۵ سال حبس محکوم شد در فایلی صوتی از زندان کچویی کرج قبل از تبعید به مشهد ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت همسرش و دلتنگی از دوری خانواده گفت که تبعیدشان کاملا ناعادلانه است.

۱۲ آبان ۱۴۰۱ همزمان با برگزاری مراسم چهلم حدیث نجفی، جوان جانباخته در اعتراضات کرج، مرگ مشکوک یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان باعث بازداشت ۱۶ معترض شد که در دادگاهی «نمایشی» و فوری احکام سنگین گرفتند.محمد حسینی و محمد مهدی کرمی از اعدام‌شدگان این پرونده بودند.
دکتر قره‌حسنلو :‌ در زندان و براثر شکنجه ۴ دنده من را شکستند  دکتر حمید قره‌حسنلو: من فقط برای کمک به روح‌الله عجمیان و به خاطر سوگند پزشکی به او نزدیک شدم
+51
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  خوب مرتیکه بیشرف مگه خوده تو باعث نشدی اون پسره تو اکباتان کشته بشه فیلمش که هست دارید با لگد می‌زنید جون بد بخت رو، حالا بخور تا تو باشی از این غلط ها نکنی
  71
  8
  جمعه ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ANTI-JAHL - هامبورگ، آلمان

  تمام حامیان ملاها در دنیا بسیج شدند که از شکنجه در زندانها بگن جهت رعب و وحشت مردم که مبادا به خیابانها بیان. ما ملت کبیریم ایرانو پس میگیریم
  4
  41
  جمعه ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا

  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  تنها چیزیکه می خوام بهت بگم اینکه، حال....... چطوره لطفاً سلام خیلی خیلی گرم منو بهشون برسون. چه کنیم که اسلام دست مارو بسته و. فعلا فقط سلام میرسونیم.
  4
  30
  جمعه ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  از حکومت ولایت شیطان انتظار عدالت یک جوک هستش.
  3
  11
  جمعه ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  .. همینطوری مطلب میسازید دیگه. مست کردی اراجیف میگی. این پزشک تو کرج زندگی میکنه و در خاکسپاری دختر کشته شده توسط حکومت در کرج شرکت کرده و پیاده داشتن بر میگشتن خونه. هیچ جرمی مرتکب نشده بود و آخرشم بهش گیر دادن که چرا تو دکتر هستی و نجات ندادی اون بسیجی قاتل رو که اینم گفته در اون زمان فوت کرده بوده و من فقط رفتم جلو ببینم کاری میتونم بکنم یا نه .چه ربطی به اکباتان داره؟ تو اصلا بلد نیستی کجا به کجاست و فاصله این دو مکان با ماشین کلی راهه بعد با لگد می زده؟ بیشعوری و بی وجدانی شماها همینه که نمی فهمید که تو اون جو چرا همون مامورانی که فیلم میگرفتند نرفتند کمک اون بسیجی؟ چون تو اون جو اگر کسی به اون بسیجی کمک میکرد خودشم میکشتند و حالا این بدبخت ریسک کرده جلو رفته حالا شما وحشی های قاتل به این وضع انداختینش. اصلا قاتل هم باشه کجای دین فاسد اسلامی که شما معرفی میکنید گفته باید چنین کارهایی باهاش بشه؟این همه دزد و اختلاسگر که ملت رو به بدختی و فلاکت انداختن داره لاکچری تو زندانها زندگی میکنند بعد . عدالت به سبک ولایت شیطان
  3
  13
  جمعه ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.