گنج‌یاب آماتور نروژی گنجینه طلای قرن ششم را یافت

یورونیوز: یک گنجینه منحصر به فرد طلا متعلق به قرن ششم میلادی به تازگی در نروژ توسط یک گنج‌یاب آماتور کشف شده است.

کاشف  ۵۱ ساله این مجموعه که ارلند بور نام دارد با فلزیابی که تازه خریداری کرده بود در حال راه رفتن بود که ناگهان به این اشیای باستانی برخورد کرد.

او با اشاره به یک دزد دریایی خیالی نروژی گفت که ابتدا فکر کرده است که به سکه‌های کاپیتان سابرتوث برخورد کرده است.

گنجینه پیدا شده که وزن آن به بیش از ۱۰۰ گرم می‌رسد، شامل ۹ مدال طلای نروژی، ۳ حلقه طلا و مرواریدهایی است که زمانی یک گردنبند مجلل را تشکیل می‌دادند.

باستان‌شناسان بر این نظرند که این گنجینه به دلیل نقوش اسطوره‌های مردم اسکاندیناوی (نورس) روی مدال‌ها منحصر به فرد است.

آقای بور که از کودکی آرزو داشت باستان‌شناس شود در ماه اوت پس از خرید یک فلزیاب و زمانی که به توصیه پزشکانش برای ورزش بیشتر در مزرعه یک کشاورز در نزدیکی شهر استاوانگر قدم می‌زد، اتفاقی به این گنجینه برخورد.

او هنگامی که می‌خواست پس از قدم زدن به خانه‌اش بازگردد ناگهان صدای بوق دستگاه فلزیاب را شنید. آقای بور با شنیدن صدای بوق دستگاه فلزیاب در دامنه تپه‌ها باستان‌شناسان را فراخواند تا کار کاوش را آن‌ها انجام دهند.

اوله مدسن، رئیس موزه باستان‌شناسی دانشگاه استاوانگر با بیان اینکه پیدا کردن این مقدار طلا به یکباره «بسیار غیرعادی» است، از این گنجینه به عنوان کشف طلای قرن در نروژ نام برد.

بر اساس قوانین نروژ، هم آقای بور و هم مالک زمین که این گنجینه در آنجا کشف شده، پاداشی دریافت خواهند کرد، اگرچه مبلغ آن هنوز مشخص نشده است.
+16
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.