آیا عدم تعادل در مصرف کربوهیدرات و چربی کُشنده است؟

مردانی که بیش از ۳۵ درصد از کل کالری روزانه خود را از چربی دریافت می‌کنند، در معرض خطر مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان هستنددویچه وله: مطالعه جدید محققان ژاپنی که در مجله Nutrition منتشر شده است، نشان می‌دهد که عدم تعادل در مصرف کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها بر امید به زندگی تأثیر می‌گذارد.

به‌نوشته مدیکال‌اکسپرس، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ناگویا در ژاپن دریافتند که کاهش مصرف کربوهیدرات در مردان و افزایش مصرف کربوهیدرات در زنان با افزایش خطر مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان مرتبط است.

یافته‌های آنها نشان می‌دهد که افراد باید به‌جای محدود‌کردن شدید کربوهیدرات یا چربی، رژیم غذایی متعادلی را دنبال کنند.

در‌ حالی‌ که رژیم‌های کم‌کربوهیدرات و کم‌چرب به‌عنوان راهی برای کاهش وزن و بهبود سطح گلوکز خون محبوب شده‌اند، اثرات بلندمدت آنها بر امید به زندگی چندان واضح نیست.

نویسندگان یک نظرسنجی را در یک دوره ۹ ساله با ۸۱ هزار و ۳۰۰ فرد ژاپنی (۳۴ هزار و ۸۰۰ مرد و ۴۶ هزار و ۴۰۰ زن) انجام دادند تا ارتباط بین مصرف کربوهیدرات و چربی و خطر مرگ‌و‌میر را ارزیابی کنند.

کیفیت دریافت کربوهیدرات (یعنی کربوهیدرات تصفیه‌شده در مقایسه با مصرف کربوهیدرات حداقل فرآوری‌شده) و کیفیت دریافت چربی (یعنی چربی اشباع در مقایسه با مصرف چربی غیراشباع) نیز برای بررسی تاثیر کیفیت غذا بر ارتباط با مرگ‌و‌میر مورد ارزیابی قرار گرفت.

محققان دریافتند در مردانی که کمتر از ۴۰ درصد از کل کالری روزانه خود را از کربوهیدرات‌ها دریافت می‌کنند، خطر مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان به‌میزان قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. این نتیجه صرف‌نظر از اینکه چه نوع کربوهیدراتی مصرف می‌شود، مشاهده شد.

از‌ سوی‌ دیگر، در میان زنان، آنهایی‌ که بیش از ۶۵ درصد از کالری روزانه خود را از کربوهیدرات‌ها دریافت کردند، بیشتر در معرض خطر مرگ‌و‌میر ناشی از همه علل بودند.

در مورد چربی‌ها نتایج مطالعه به این ترتیب بود: مردانی که بیش از ۳۵ درصد از کل کالری روزانه خود را از چربی دریافت می‌کنند، در معرض خطر مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان هستند. آنها همچنین دریافتند که مصرف کم‌ چربی‌های غیراشباع در مردان با خطر بالاتر مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان مرتبط است.

به ‌گفته محققان، این مطالعه بسیار مهم است زیرا محدود‌کردن کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها، مانند رژیم‌های بسیار کم‌کربوهیدرات و کم‌چرب، در ‌حال ‌حاضر استراتژی‌های رژیمی محبوبی هستند که با هدف بهبود سلامتی از جمله مدیریت سندرم متابولیک انجام می‌شوند.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که افراد باید به‌دقت در نظر بگیرند که چگونه رژیم غذایی خود را متعادل کنند و اطمینان حاصل کنند که از منابع غذایی مختلف کالری به بدن می‌رسانند، در حالی که از افراط‌ و ‌تفریط اجتناب می‌کنند.
+4
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.