با خشک ‌شدن سد رودبال استان فارس،ذخیره آبی ۸ شهر و ۵۰ روستا پایان یافت

تصویری از سد رودبال، واقع در استان فارسدویچه وله: کاهش بارندگی در استان فارس موجب شده تا ذخیره آبی سد رودبال به پایان برسد. به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب این استان سد رودبال آب هشت شهر و حدود ۵۰ روستا را تأمین می‌کرد. برای "حل" مشکل ۴۰ حلقه چاه حفر شده است.

خبرگزاری ایلنا روز پنج‌شنبه (۱۶ شهریور) به نقل از علی‌جان‌ صادق‌پور، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس از صفر شدن ذخیره آبی سد رودبال، یکی از مهم‌ترین منابع آبی این استان، خبر داد. به گفته این مقام مسئول این سد، آب مورد نیاز هشت شهر و ۵۰ روستا را تأمین می‌کرد و حدود ۳۲۵ هزار نفر به طور مستقیم از این منبع آبی استفاده می‌کردند.

علی‌جان ‌صادق‌پور سد رودبال را منبع آبرسانی به شهرستان‌های فسا، حاجی‌آباد و داراب خوانده و گفت، سال گذشته نسبت به پایان یافتن ذخیره آب پشت این سد هشدار داده شده بود. این در حالی است که به گفته او در گذشته ذخیره آب سد رودبال حدودا ۶۰۰ لیتر بر ثانیه خروجی داشت.

خشک شدن سد رودبال با توجه به شرایط بحرانی این سد و همچنین هشدار‌کارشناسان دور از انتظار نبود. به گفته صادق‌پور برای جایگزینی این منبع آبی از دست رفته، ۴۰ حلقه چاه جدید حفر و تلاش شده تا با استفاده از سفره‌های آب زیرزمینی به ساکنان مناطق بحران‌زده آبرسانی شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس چهار روز پیش در یک نشست خبری همچنین معضل  "دزدی آب" را مطرح کرده و گفته بود: «اگر سرقت آب صورت نگیرد هیچ نقطه‌ای بدون آب نخواهیم داشت.»
تنش آبی و "راه‌ حل‌های" تهدیدکننده
شرکت مدیریت منابع آب ایران تیرماه امسال در گزارشی نسبت به وضعیت ۹ سد تأمین آب شرب در کشور هشدار داده و اعلام کرده بود، ذخایر این سدها از جمله سد رودبال به زیر ۲۰ درصد رسیده و بیش از ۸۰ درصد مخزن این سدها خالی شده است.

این سدها در استان‌های آذربایجان شرقی،‌ آذربایجان غربی، گلستان، فارس، سیستان و بلوچستان، کرمان، مرکزی و خراسان رضوی واقع شده‌اند. در جدول ارائه‌شده توسط این شرکت دیده می‌شد که میزان ذخیره آب سد "وشمگیر" گلستان نیز به صفر رسیده است و پس از سد رودبال با میزان ذخیره آب سه درصدی، وضعیت در سد "چاه‌نیمه‌ها" در استان سیستان و بلوچستان نیز با تنها ۶ درصد ذخیره آب، بحرانی است.
تغییرات اقلیمی، مدیریت ناکارآمد و بی‌توجهی مسئولان
ایران در سال‌های گذشته با تنش آبی مواجه بوده و وخامت این بحران با گذشت هر سال شدیدتر می‌شود. بسیاری از کارشناسان معتقدند، در کنار پیامدهای تغییرات اقلیمی، مدیریت ناکارآمد منابع آب و بی‌توجهی مسئولان به برطرف کردن معضلات با توجه به منابع موجود، از علت‌های اصلی بروز تنش‌آبی در ایران است که تقریبا تمام استان‌ها را درگیر کرده است.

حفر چاه‌ و استخراج آب از سفره‌های زیرزمینی در حالی از سوی مسئولان به عنوان "راه‌حل‌های" رفع مشکل کمبود آب به کار گرفته می‌شود که این امر خود خطر فرونشست‌ زمین را به همراه دارد.

سال گذشته علی بیت‌اللهی، عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات راه و شهرسازی، هشدار داده بود که ۱۱ درصد از مساحت سرزمینی ایران در حال فرونشست است و بیش از نیمی از جمعیت کشور در معرض خطر ناشی از این رخداد قرار دارد.

روزنامه تجارت اردیبهشت ماه امسال در گزارشی با اشاره به خسارت‌های جبران‌ناپذیر برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی نوشته بود، طبق آمار موجود هم اکنون ۵۵ درصد از آبی که به صورت سالانه در کشور به مصرف می‌رسد، از طریق چاه‌ها و قنات‌ها تأمین می‌شود.
+28
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  لامصب این اسلام اینقدر برکت داره، هر جا رفته زده از ریشه سوزونده، غیر از اون جاهایی که اختراع و صادرش کردن
  4
  29
  ‌پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  هر کجا که اسلام به آنجا برده شد، دروغ، هرزگی، قتل و معصیت و ‌قحطی و نابودی، حکمفرما شد. دین اسلام اگر خوب بود، به بقیه ادیان کاری نداشت، دین اسلام دین زور است و تزویر نه صلح و برابری. نابود باد دین اسلام
  8
  25
  ‌پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.