جستجوی کامل مرزها و فرودگاه های بریتانیا پس از فرار زندانی متهم به جاسوسی برای ایران

بی بی سی: با گذشت ۲۴ ساعت از فرار دانیل عابد خلیفه که با اتهامات تروریستی و جاسوسی در زندان وانزوورث در لندن نگهداری می‌شد، تلاش‌ برای پیدا کردن او همچنان ادامه دارد.

این سرباز پیشین بریتانیا که ۲۱ سال دارد، به اتهام جمع آوری اطلاعاتی که ممکن است توسط «دشمنان» مورد استفاده قرار بگیرد، زندانی شده بود.

گفته می‌شود که که دانیل خلیفه این اطلاعات را به ایران می داده.

او صبح چهارشنبه با پوشیدن یونیفرم آشپزی از زندان وانزوورث در جنوب لندن فرار کرد.

گمان می‌رود که او خود را به زیر ون مخصوص حمل غذا بسته و از محوطه زندان خارج شده است.

فرار او منجر به افزایش مراقبت‌ها و تدابیر امنیتی در فرودگاه‌ها و بنادر در سراسر بریتانیا شده است.

با وجود افزایش تدابیر امنیتی امروز پری بنتون، یک بازپرس و کارآگاه سابق پلیس بریتانیا گفت که «به احتمال زیاد او اکنون بریتانیا را ترک کرده است».

آقای بنتون می‌گوید که به اعتقاد او، خلیفه «با دقت این فرار را برنامه‌ریزی ‌کرده» و راه‌های مختلفی مانند قطار و یا بندرها وجود دارد که او می‌توانست از طریق آنها از کشور فرار کند.

فرار این زندانی از وانزوورث که یکی از شلوغ‌ترین زندان‌های بریتانیا به لحاظ تعداد زندانیان است، سوالاتی را در خصوص مسائل و مشکلات این زندان مطرح کرده است.

شرکتی که مسول تامین مایحتاج آشپزخانه زندان وانزوورث است به بی‌بی‌سی گفت: «دیروز صبح ما از یک حادثه امنیتی که مرتبط با یکی از وسایل نقلیه شرکت ما در هنگام حین تحویل بار به زندان بود، مطلع شدیم و اعلام می‌کنیم که راننده ما در این مورد کاملا با پلیس همکاری کرده است.»

آقای خلیفه در زمان فرار، شلوار قرمز و سفید، یک تی شرت سفید و چکمه‌هایی قهوه‌ای به تن داشته است.

الکس چاک، وزیر دادگستری بریتانیا امروز به پارلمان گفت: «او پیدا خواهد شد و عدالت در خصوصش به اجرا در خواهد آمد».

آقای خلیفه در سال ۲۰۱۹ به ارتش بریتانیا ملحق شد و در دفتر وزارت دفاع در شهر استفورد مستقر بود، که در دوم ژانویه امسال پس از ادعای دروغین بمب ناپدید شد و در نهایت چند هفته بعد در ۲۶ ژانویه دستگیر شد.

آقای چاک به نمایندگان پارلمان گفت که او از ۲۸ ژانویه در زندان وانزوورث تحت بازداشت بود.

آقای چاک در پاسخ به سوال شابانا محمود از حزب کارگر که پرسید چرا او به وانزوورث منتقل شده، گفت که گزارش رسانه‌ها در این خصوص اشتباه است و آقای خلیفه هرگز در زندان بلمارش که یک زندان فوق امنیتی است، نبوده.
وانزوورثآقای خلیفه قرار بود روز ۱۳ نوامبر در دادگاه حاضر شود تا به اتهامات مربوط به تروریسم و ​​قانون اسرار رسمی و همچنین آمادگی برای یک اقدام تروریستی و جمع آوری اطلاعات برای دشمن محاکمه شود.

در جلسه اول دادگاه وی گفته شده که او در سال ۲۰۲۱ اطلاعات شخصی سربازان را از سیستم مدیریت مشترک کارکنان وزارت دفاع «جمع آوری» کرده تا این داده‌ها «احتمالا توسط شخصی که مرتکب یا آماده انجام یک عمل تروریستی می‌شود، استفاده شود».

در اولین جلسه دادگاه در ماه ژوئیه او همه اتهامات علیه خود را رد کرده بود.

آقای چاک گفته است «ما برای آنکه پی‌ ببریم چه اتفاقی افتاده است همه چیز را بررسی خواهیم کرد» و افزود که می‌خواهد بداند چه کسی در صبح چهارشنبه «از آشپزخانه تا دروازه زندان» در حال انجام وظیفه بوده و چه پروتکل‌هایی در آن محل وجود دارد.

او به نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت که دستور داده است دو بازنگری فوری در طبقه بندی و قرار دادن همه زندانیان در وانزوورث و همه کسانی که در بازداشت به اتهام جرایم تروریسم هستند، صورت بگیرد.

پلیس گفته است که آقای خلیفه خطری برای مردم ندارد و هر کسی که وی را می‌بیند با پلیس تماس بگیرد و از نزدیک شدن به او خودداری کند.

این نگرانی وجود دارد که آقای خلیفه در تلاش باشد تا از کشور خارج شود.

دومینیک مورفی، فرمانده مقابله با تروریسم پلیس تأیید کرد که تمام نیروهای پلیس و نقاط مرزی بریتانیا در جستجو برای یافتن این زندانی فراری هستند.
افزایش کنترل‌های امنیتی موجب ایجاد ترافیک و صف طولانی کامیون‌هایی که در راه بندر دوور هستند، شدهدر پی فرار این زندانی، بندر دوور و فرودگاه‌های سراسر بریتانیا به دلیل افزایش بازرسی‌ها شاهد صف‌ها و تاخیرهای طولانی‌تر شده است.

روز پنجشنبه، پلیس اعلام کرد به‌ دلیل افزایش بازرسی‌های امنیتی اتوبان منتهی به شهرهای اطراف کانال مانش، به طور موقت بسته شده‌ و تنها اجازه می‌دهند تا محموله‌هایی که به سمت سرزمین اصلی اروپا حرکت می‌کنند در بخش خالی بزرگراه صف بکشند.

ایوت کوپر، وزیر کشور سایه از حزب مخالف کارگر بریتانیا امروز به بی‌بی‌سی گفت که زندان وانزوورث در چند سال گذشته ۶۰ تا ۸۰ درصد بیشتر از آنچه که طراحی شده بود، زندانی در خود جای داده است.

به گفته وی مدت‌هاست که این زندان به خاطر ازدحام بیش از حد و مسائل مربوط به کارکنانش شناخته شده و فرار آقای خلیفه نشان می‌دهد: «قصوری رخ داده، که مستلزم بررسی کامل و پاسخ وزرا است».

مارک فیرهرست، رئیس انجمن افسران زندان نیز گفته است که اتحادیه آنها از سال ۲۰۱۰ نسبت به کمبود نیرو هشدار داده و گفته «این کاهش عواقب خواهد داشت».
+35
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  Mehran Finland - اسپو، فنلاند

  برید سفارت ایران توی لندن،رفته اونجا.
  8
  119
  ‌پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  danyou - تل آویو، اسرائیل

  دانیال عابد خلیفه بن محمد بن طارق عبدالعزیز یک بریتانیایی اصیل !!! حالا هی به این عربها ملیت بریتانیایی و کانادایی و آمریکایی و اروپایی بدید . اونوقت برای به ایرانیه بدبخت معمولی که ازارش به یه مورچه هم نمیرسه و با سیاست هم کاری نداره یه حساب بانکی ساده باز نمیکنن چون محل تولدش نوشته شده ایران . به این میگن جبر جغرافیایی !!!
  5
  80
  ‌پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  الان فاطی افغانی میاد قربون صدقه اش میره
  9
  44
  ‌پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۱
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  Mehran Finland - اسپو، فنلاند
  مهران جان گل گفتی.
  3
  25
  ‌پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  elnazpishu - لندن، انگلستان
  ببینید یه کله خر جاسوس چطور یه کشور منمدن رو بهم ریخت
  7
  25
  ‌پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا
  elnazpishu - لندن، انگلستان
  کشور متمدن؟؟منظورت همون جزیره بند انگشتی بریتانیاست که پادشاهش از برادر اسامه بم لادن در غالب کمک‌های خیریه پول چمدونی میگرفته؟؟همون پادشاهی که برادرش بخاطر معامله و تجارت دختران زیر سن از کاخ اخراج شد و پسرش بخاطر اعتراف به مصرف کوکائین در خاک آمریکا حق شهروندی 🇺🇸 رو از دست داد.؟؟همون جزیره ای که دکترها م معلم ها و کارمندان اداره جات دیگرش هفته ای دو روز بخاطر فقر و گرسنگی تو اعتصابات خیابونی اند؟
  9
  3
  جمعه ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.