دستگیری شهروند ایرانی الاصل که می‌خواست با شناور از فلوریدا به لندن برود

رادیو فردا: گارد ساحلی ایالات متحده یک شهروند ایرانی الاصل را به دلیل تلاش برای «انجام یک سفر آشکارا ناامن» در اقیانوس اطلس دستگیر کرده است.

شبکه فاکس نیوز روز چهارشنبه ۱۵ شهریور گزارش داد که رضا بلوچی، شهروند آمریکایی ایران تبار که قصد داشت مسافت بین سواحل فلوریدا تا لندن را با یک توپ بزرگ بادی طی کند، به دست گارد ساحلی این کشور بازداشت شده است.

بر اساس کیفرخواست منتشر شده توسط دادگاه، رضا بلوچی، ۴۴ ساله ، که در ۷۰ مایلی (۱۱۲ کیلومتری) جزیره تایبی، در ایالت جورجیا به بازداشت ماموران گارد ساحلی درآمده، با اتهامات فدرال مواجه است. این دونده ماراتن در ۲۶ ماه اوت (چهارم شهریور) تلاش داشت با یک توپ بزرگ بادی مانند چرخ همستر در اقیانوس اطلس حرکت کند اما گارد ساحلی آمریکا مانع او شد.

در این کیفرخواست تصریح شده است، افسران گارد ساحلی پس از بررسی این شناور به این نتیجه رسیدند که آقای بلوچی در حال «انجام یک سفر آشکارا ناامن است.»

در این کیفرخواست همچنین تاکید شده است که رضا بلوچی مدارکی دال بر ثبت شناور خود نداشت، ولی به افسران گارد ساحلی گفت که درصدد است با این چرخ همستر شناور تا لندن را روی آب بدود.

بر اساس شکایت مطرح شده علیه آقای بلوچی، پس از آن که نیروهای گارد ساحلی به رضا بلوچی اعلام کردند که به سفر او پایان می‌دهند، او ماموران را تهدید کرد در صورت دستگیری با چاقو خود را خواهد کشت و مدعی شد که یک بمب در شناور خود دارد.

طبق این گزارش، او بلاخره در اول سپتامبر، جمعه گذشته، حاضر شد که شناور خود را ترک کند بعدا به ماموران اعلام کرد که بمبی به همراه ندارد و در نهایت نیروهای گارد ساحلی موفق می‌شوند تا سفر آقای بلوچی را متوقف کنند.

اسناد دادگاه نشان می‌دهد که این نخستین بار نیست که گارد ساحلی آمریکا در ماجراجویی‌های آقای بلوچی مداخله می‌کند. او در سال ۲۰۱۴، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۱ نیز سفرهای مشابهی را آغاز کرده بود که همه آنها با مداخله گارد ساحلی به پایان رسیدند.

با این حال آقای رضا بلوچی پیشتر در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز مدعی شده بود که این اقدام را به منظور جمع‌آوری پول برای امور خیریه به ویژه برای افراد بی‌خانمان انجام می‌دهد.

این دونده دو استقامت در اکتبر سال ۲۰۱۴ تلاش کرد بود که مسافت ۱۶۰۰ کیلومتری از ایالت فلوریدا به جزیره برمودا را با وسیله مشابه بدود، اما به دلیل خستگی مفرط از این ماجرا بازماند و به دست گارد ساحلی آمریکا نجات داده شد.

آقای بلوچی همچنین در سال ۲۰۲۱ قصد داشت که مسافت ۱۶۰۹ کیلومتری بین فلوریدا تا نیویورک را با این وسیله بادی خود بدود. مقامات گارد ساحلی در آن سال گفتند که او در اقیانوس «دچار مشکل شد» و توسط ماموران به ساحل بازگردانده شد.
+18
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  آقا رضا مثل اینکه یه جات میخاره ها!
  4
  112
  ‌پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ایشان به دفعات در مصاحبه های رادیویی اعلام کرده که این کار را در جهت معرفی انقلاب زن، زندگی، آزادی انجام میدهد. در ضمن دویدن را چند ماه پیش از لوس آنجلس تا شرق آمریکا آغاز کرده و پیاده رفته بود.
  8
  52
  ‌پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان
  اگر واقعا تصیمیم گرفته که به چنین کار خارقالعاده دست بزند چرا از راه قانون اقدام نکرده ظاهرا مشکوک به نظر میاد .
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  خدا یه عقلی بتو بده ویه پولی بما.
  2
  3
  جمعه ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۴:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.