راهکار خامنه‌ای برای مقابله با موج گسترده مهاجرت نخبگان: در برابر جاذبه‌های شیطانی مقاومت کنید

دانشجویان حامی حکومت در حضور علی خامنه‌ای مراسم عزاداری برگزار کردندایندیپندنت فارسی: علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیش از ظهر چهارشنبه ۱۵ شهریور، در پایان مراسم عزاداری هیئت‌های دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور که به مناسبت روز اربعین برگزار شد، از دانشجویان خواست در برابر جاذبه‌های شیطانی مقاومت کنند تا به قله برسند.

خامنه‌ای وظیفه دانشجویان را داشتن اراده دانست و گفت: «این راه شما، اراده است. باید با اراده حرکت کرد. با تصمیم باید حرکت کرد. جاذبه‌ها برای زاویه ایجاد کردن از این صراط مستقیم کم نیست. این زاویه‌ها امروز بیشتر از همیشه است.»

این سخنان در حالی مطرح شده است که پس از اعلام نتایج کنکور سراسری سال ۱۴۰۲، بر اساس گفت‌وگو‌ی برخی رسانه‌ها با نفرات اول در گردهمایی رتبه‌های برتر کنکور، مشخص شد که این جوانان نخبه حتی پیش از ورود به دانشگاه در فکر مهاجرت از کشورند و  برخی از آن‌ها گفته‌اند کشور مقصد را نیز انتخاب کرده‌اند.

افزایش مهاجرت نخبگان دانشگاهی به‌دلیل وضع مناسب زندگی در دیگر کشورها به نظر همان «جاذبه‌های شیطانی» مورد نظر رهبر جمهوری اسلامی است که روز ۱۵ شهریور از دانشجویان خواست در برابر آن مقاومت کنند.

علی خامنه‌ای در سخنانش به نقش خود و دستگاه‌های زیر نظرش در افزایش بی‌سابقه میزان تقاضا برای مهاجرت اشاره‌ای نکرد. او همچنین به موج تازه اخراج دانشجویان و استادان و جایگزین کردن آنها با چهره‌های حامی حکومت نظیر مداحان و مجریان سیمای جمهوری اسلامی هم نپرداخت. 

 اندیشکده هاتف با انتشار پژوهشی در خصوص مهاجرت رتبه‌های برتر رشته ریاضی و فیزیک در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵ تصریح کرده است که بر اساس نتایج این پژوهش، همه ده نفر دارای رتبه برتر در کنکور سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ رشته ریاضی و فیزیک از ایران رفته‌اند. همچنین، از میان رتبه‌های یک تا ده قبول‌شدگان از رشته‌ ریاضی و فیزیک در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹، تعداد ۱۱۴ نفر از ایران مهاجرت‌ کرده‌اند.

آمار نگران‌کننده گزارش اندیشکده هاتف در حالی منتشر شده است که این پژوهش فقط تا سال ۱۳۹۵ را در بر گرفته است. به گفته تحلیلگران، شدت مهاجرت فارغ‌التحصیلان و‌ نخبگان دانشگاهی در فاصله سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۱ به‌مراتب افزایش داشته است.

در بخش دیگر این گزارش اعلام شده است که بر اساس افکارسنجی صورت‌گرفته از چهار گروه فعالان استارت‌آپی، پزشکان و پرستاران، استادان، محققان و پژوهشگران، و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، بین ۶۳ تا ۷۱ درصد این افراد تمایل زیاد یا بسیار زیادی به مهاجرت از ایران دارند.

همچنین، مهم‌ترین عامل مهاجرت در میان این گروه نارضایتی از اوضاع عمومی کشور عنوان شده است.

این افکارسنجی در شرایطی انجام شده بود که هنوز موج خالص‌سازی در دانشگاه‌های کشور از راه حذف استادان شناخته‌شده و نشاندن چهره‌های حکومتی مانند سعید حدادیان، مداح حکومتی، به‌جای آن‌ها شدت نیافته بود. مشخص نیست که در اثر این سیاست حکومت آیا نخبگان دبیرستانی کشور در سال‌های آینده تمایلی به شرکت در کنکور سراسری و تحصیل در دانشگاه خواهند داشت یا نه، و آیا میانگین سنی نخبگان تحصیلی که قصد مهاجرت دارند باز هم کاهش پیدا ‌خواهد کرد یا نه.
+4
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  نظام اخوندی از یک طرف دارد استادان دانشگاه را اخراج میکند تا مداحان و اخوندها حکومتی را به جای انها جایگزین کند و از جای دیگر از دانشجویان میخواهد مهاجرات به جاذبه‌های شیطانی یعنی کشورهای خارجی نکنن . باید این را هم در نظر داشت خود خامنه ای بخوبی میداند هر چیزی که او از مردم و دانشگاهی ها بخواهد برعکس این خواسته عمل خواهند کرد. در کل خامنه ای دارد به دانشجویان میگوید مهاجرات به کشورهای بکنید که در انجا مذاهبی { شیاطین } حاکم نیستن و جاذبه های دارند.
  0
  24
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  آخه مردک مفعول، آیا خجالت نمی کشی از این وضعی که برای مردم ساختی؟ بر پدرت لعنت با این دین مسخره ت!
  2
  42
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  ای خاک بر سر ملتی که همچین گاوی شده رهبر
  1
  41
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه
  پاسخ جوانان ایرانی به خامنه ای:
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  به احتمال زیاد این افرادی که یک روز بعنوان دانشجو یک روز بعنوان مداح یک روز بعنوان بسیجی و غیره خدمت رهبر مفعول میرند تنها یک گروه هستند. این کفتار پیر اینقدر ترسو و بزدل هست که بعیده جرات داشته باشه مردم معمولی حتی طرفداران خودش رو نزدیکش راه بده
  1
  12
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  این حرفا از شکمش سیری هستش. مثل علم الهدی نماینده ایشون که مردم گرسنه اند میگه نون و انگور یا اشکنه بخورید!!! اون شکم و گردن کلفت مشخصه دقدقه ای نداره جز دفاع از مال حرومی که میخوره. حالا ایشونم دقدقه ای نداره جز کشتن هر کسی صداش دربیاد و نون حرام دهن یه عده به قول خودش خواص خودش بقیه هم با همین اراجیف باید سربه نیست بشوند و سیاهی لشکر بمانند.
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  vg2000 - اسلو، نروژ
  خاک بر سر خودت که ملت ایران را با این اهریمنان تنها گذاشتی و کنج عافیت گزیدی .نود و پنج در صد ملت ایران از ترس این قاتلان حرفه ای جرات ابراز وجود و عقیده ندارند و لااقل ۶۰ در صد ملت از نظر مادی با بدبختی گذران زندگی می‌کنند و منتظر فرصت مناسب می‌گردند، دیگر در عروسی ها و مرگ و میر ها ، آخوند جایگاهی ندارد و در خیابان نفرت خودشان را به آخوند ها نشان میدهند، آیا تو در نروژ در تظاهرات ضد حکومت اسلامی شرکت میکنی؟!؟ یا بقول دهاتی های شمال ایران کین لاب میکنی
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  ای خامنه ای کثافت، بی پدر و مادر آشغال حمال
  1
  13
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.