انسیه خزعلی: نباید برای خانم‌ها شیفت شب داشته باشیم

خزعلی پیش‌تر به‌صراحت گفته بود که تساوی حقوق زن و مرد را قبول ندارد‌ایندیپندنت فارسی: در تداوم برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران برای خانه‌نشین کردن زنان شاغل، انسیه خزعلی، معاون ابراهیم رئیسی در امور زنان و خانواده، خواستار حذف شب‌کاری زنان در مشاغل مختلف شد و ادعا کرد که این اقدام به «استحکام خانواده» منجر می‌شود.

معاون زنان و خانواده رئیس دولت سیزدهم که پیش‌تر نیز پیشنهاد «دورکاری زنان» را مطرح کرده بود، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی بار دیگر بر این موضوع تاکید کرد و گفت: «تا جایی که می‌شود و در کارهایی که امکان دارد، باید اجازه‌ دهیم خانم‌ها دورکاری کنند.»

او در ادامه، خواستار پیگیری «انعطاف شغلی» زنان شد تا به گفته او، آن‌ها «امیدوار شوند و بتوانند به خانواده‌شان برسند و فکر نکنند بین فعالیت اجتماعی و خانواده باید یکی را انتخاب کنند».

خزعلی همچنین ادعا کرد اقدام‌هایی مانند دورکاری و حذف شیفت شب زنان موجب می‌شود خانواده «استحکام بهتری» پیدا کند.

هرچند مقام‌های حکومتی ادعا می‌کنند همه این کارها را در جهت حمایت از زنان انجام می‌دهند، شواهد نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران به دو دلیل عمده حضور اجتماعی زنان را با منافعش مغایر می‌داند؛ دلیل اول به نگاه و رویکرد ایدئولوژیک سیستم حاکم بازمی‌گردد که بر مبنای آن، زنان باید در خدمت خانواده و فرزندان باشند و دلیل دوم هم مستقیما با سیاست‌های جمعیتی علی خامنه‌ای در ارتباط است.

حکومت ایران طی چهار دهه گذشته با تقلیل نقش زنان به «مادرانگی»، عرصه‌های اجتماعی و عمومی را بر آنان تنگ کرد و مانع نقش‌آفرینی زنان در بخش‌های مختلف شد. پس از ابلاغ سیاست‌های جمعیتی علی خامنه‌ای نیز تلاش‌ها برای خانه‌نشین کردن زنان به‌طور فزاینده‌ای افزایش یافت.

از نظر مقام‌های جمهوری اسلامی، یکی از شروط مهم افزایش جمعیت ایران، افزایش شمار زنان خانه‌نشین است. به همین دلیل از ازدواج‌های زودهنگام و کودک‌همسری دفاع می‌کنند. انسیه خزعلی نیز به عنوان معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده نه تنها برای حمایت از زنان و حقوق آنان اراده‌ای ندارد، بلکه می‌کوشد از آن‌ها در جهت منافع حاکمیت بهره‌برداری کند. یکی از این موارد بهره‌برداری نیز مشاوره رایگان دادن به زوج‌ها در چهارسال ابتدایی ازدواج است.

در ظاهر چنین به‌ نظر می‌رسد که این امکان به زوج‌هایی که با یکدیگر اختلاف دارند، کمک می‌کند مشکلاتشان را از طریق مشاوره رایگان حل کنند اما آنچه در عمل اتفاق می‌افتد، این است که مشاوران حکومتی مانع جدایی این زوج‌ها در چهار سال ابتدایی ازدواج می‌شوند زیرا فرزندآوری آن‌ها در این بازه زمانی بسیار محتمل است.

معاون رئیسی در امور زنان و خانواده نیز به‌صراحت این موضوع را بیان کرد و گفت: «اگر خانواده پایدار نباشد، طلاق عاطفی اتفاق می‌افتد و آن‌وقت در جنبه فرزندآوری موفق نخواهیم بود. از این رو نیاز داریم مشاوره را از آغاز ازواج زوجین داشته باشیم.»

انسیه خزعلی در بخش دیگری از سخنانش از فرزندآوری خانواده‌های کم‌درآمد نیز دفاع کرد و با استناد به نتایج پژوهشی در جهاد دانشگاهی مدعی شد که کاهش جمعیت و ازدواج کمتر از ۳۰ درصد به مباحث اقتصادی بازمی‌گردد و خانواده‌هایی داریم که شرایط اقتصادی خوبی ندارند اما پر جمعیت‌ترند.

خزعلی که پیش‌تر نیز به‌صراحت گفته بود تساوی حقوق زن و مرد را قبول ندارد، اواخر اردیبهشت ضمن اشاره به روند کاهشی جمعیت از مدیران اجرایی خواست امکان دورکاری زنان را فراهم کنند تا به گفته او، زنان «تحصیل‌کرده و فرهیخته» هم فرزندآوری کنند.

حکومت ایران اینک ناامید از فرزندآوری اقشار متوسط و مرفه جامعه، می‌کوشد با مشوق‌های مالی ناچیز فرزندآوری را در میان اقشار کم‌درآمد جامعه که با انواع تنگناهای اقتصادی مواجه‌اند، افزایش دهد. ممنوعیت آزمایش‌هایی مانند غربالگری در دوران بارداری و توزیع وسایل جلوگیری از بارداری هم از جمله اقدام‌های هدفمند جمهوری اسلامی برای افزایش جمعیت ایران است که بیشترین تاثیر آن بر خانواده‌هایی با توان مالی اندک خواهد بود. برای همین است که فعالان مدنی بارها هشدار داده‌اند قوانینی مانند جوانی جمعیت به افزایش شمار کودکان بیمار و فقیر می‌انجامد.
+6
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  شیفت شب همش برا تو هست که بری بدی به عراقیای وحشی
  2
  38
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  خانم مسلمان ابله ، در مراکز درمانی در شبها از زنان بیمار چگونه مراقبت شود ؟!؟ آیا با دور کاری در شبها در بیمارستان ها از بیماران زن میشود پرستاری نمود ؟!؟ ملت ایران گیر چه احمق هایی افتاده اند !؟!
  5
  41
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۴:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  خفه شو زنیکه حروم لقمه حروم نطفه. به ندرت خانواده ای پیدا میشه که از صدر تا ذیل همه بارشون کج باشه. این خانواده از اونهاست. یک آدم درست توی اینها نیست. واقعا معلوم نیست شب واقعه حاج اقا چه غلطی میکرده
  1
  38
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  معلوم نیست پشت اون حجاب کثیف اسلامی واقعا یک زن باشد چون این مردان مسلمان معمولا همجنس باز هستند و با باجناق های شان رابطه دارند.
  5
  36
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  dannni - سوئد، سوئد

  منظورش این که شب کنار شوهرش برای جفت گیری باشند آخه تو ذهن این جماعت خداوند زن را فقط برای سکس آفرید ایشان هم نقش اش در هیئت دولت همان نقش ماما در خانه های فاحشه های دروازه قزوین و گمرک سایق ایفا می‌کند
  1
  32
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۶:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه

  بصراحت میگم .....فاحشه ذهنی هستند عقل ...در زیر ناف خلاصه شده (مسلمان شناسنامه ای منظور من نیست چون من خودم نیز مسلمان شناسنامه ای هستم که اسلام را به ....ریختم) گفته های این خانم به معنی این است که زنان برده جنسی مردان هستندو طبق آیات تازینامه پیامبر شارلاتان زن در تمکین مرد است و به هر طریقی باید شب ها مردش را راضی کند
  2
  33
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۶:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  خواهر زینب ....بهتره که بری مشغول دادنت به برادران حسینی باشی.
  2
  25
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  خب اگه ننه ت بخواد در یک شب توله ای بدنیا بیاره، اونوقت چه کسی باید بهش کمک کنه؟!
  2
  19
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  در شغل‌هایی‌ که (بجز کادر پزشکی‌) خانم‌ها شیفت شب کار می‌کنند، هدف اصلی‌ ایشان، مسایل مالی‌ و درآمد هست، که اگر مجرد باشند، به خودشان مربوط است، اما اگر خانم متاهلی‌ در شغل خود که پزشکی‌ نیست شب‌کاری انجام دهد، یعنی یا شوهرش توان گرداندن مالی‌ زندگی را ندارد، و یا به‌خاطر دارا بودن فرزند(فرزندان) پول شوهر کفاف نمی‌دهد و زن شیفت شب کار می‌کند تا درآمد جانبی به زندگی‌ تزریق کند، که مقصر هم خودشان هستند، چون می‌بایست یا بچه‌دار نمی‌شدند، یا اول به پول برسند و بعد بچه به این دنیا بیاورند. / در این مهم که وجود زن، گرما‌بخش اجاق زندگی‌، و وجود مرد، تامین‌کننده‌ی هیزم برای این اجاق است شکی نیست. / یاد آن سکانس با‌مفهوم از فیلم مادر ساخته‌ی ماندگار استاد علی‌ حاتمی افتادم، که مرحوم امین تارخ به همسرش که شیفت شب بیمارستان کار می‌کند (با بازی خانم محبوبه بیات) زنگ می‌زنه، و ایشان از اینکه مجبور است شیفت شب کار کند گله می‌کند؛ *دختر-تنبل‌های کلاس رفتن پی پسر‌-بازاری‌ها، من خواستم دلم بره بالا و شدم هم‌صحبت تو، حالا اون‌ها به برکت پول شوهرهاشون، متخصص هستن، و من بوتیمار شب‌بیدار*.
  1
  6
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.