لباس غواصی «مرد آهنی» برای کار در اعماق اقیانوس

 این لباس به ویژه برای غواصانی که به اعماق اقیانوس می‌روند مفید است، چرا که آنها باید مراقب «بیماری رفع فشار» باشند.العربیه: نیروی دریایی ایالات متحده در حال تولید یک لباس غواصی مخصوص به شکل لباس کاراکتر معروف فیلم‌های «مرد آهنی» است که غواصان را قادر به کار طولانی‌تر در اعماق اقیانوس می‌کند و مخاطرات زیستی را به شدت کاهش می‌دهد. این لباس در حال حاضر تحت آزمایش‌های گسترده‌ قرار دارد، اما امید است که تا سال 2027 به مرحله بهره‌برداری برسد.

این لباس آهنی یکسره است، و غواص باید درون آن بخزد. از آنجایی که غواصان نیروی دریایی اغلب وظیفه نجات، خنثی کردن مواد منفجره، و تعمیر بدنه کشتی زیر دریا را بر عهده دارند، چنین لباسی می‌تواند برای بهبود ایمنی و سلامتی آنها بسیار مفید باشد.

این لباس به ویژه برای غواصانی که به اعماق اقیانوس می‌روند مفید است، چرا که آنها باید مراقب «بیماری رفع فشار» باشند. قرار گرفتن در اعماق مختلف اقیانوس باعث می‌شود تا سیستم توزیع اکسیژن در بدن انسان مختل شود، که در صورت عدم مراقبت می‌تواند به بیماری و حتی مرگ بینجامد.

به همین دلیل، غواصان در حال حاضر برای زیر آب ماندن محدودیت‌ 20 تا 25 دقیقه‌ای دارند. یک محفظه خاص مشهور به «زنگ غواصی» غواصان را به اعماق آب می‌برد، و هر چند دقیقه متوقف می‌شود تا بدن غواص با فشار آب سازگار شود. همین فرایند در سفر بازگشت نیز اِعمال می‌شود.

تغییر فشار از طریق روش معمولی داخل زنگ غواصی معمولا پایدار نیست و بعضا خطرناک می‌شود. در عین حال، حتی با وجود استفاده از زنگ غواصی، تمام غواصان هنگامی که به سطح آب می‌رسند، باید حدود یک ساعت و نیم وقت خود را در محفظه رفع فشار سپری کنند.

بزرگترین مزیت لباس غواصی مرد آهنی این است که چون یک‌پارچه است و درونش دستگاه تنظیم فشار دارد، غواص مجبور نخواهد شد از زنگ غواصی برای فرو رفتن و برآمدن از آب استفاده کند، و زمانی هم که به سطح بازگشت لزومی به استفاده از محفظه رفع فشار ندارد. این‌ها همه سرعت کار و مدت زمان ماندن غواص در اعماق اقیانوس را افزایش می‌دهد.
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.