روزنامه بریتانیایی «گاردین»: هزاران شرکت در بریتانیا ورشکسته می‌شوند

العربیه: هزاران شرکت در بریتانیا بر اثر مشکلات فزاینده اقتصادی و به دلیل نرخ بالای بهره و افزایش هزینه‌های وام، به سمت ورشکستگی پیش می‌روند. این شرایط پس از مرحله دشواری که بخش مالی و تجاری در طول دوره همه‌گیر «کرونا» پشت سر گذاشت، بوجود آمده است.

یک مرکز تحقیقاتی تخصصی در لندن در گزارشی نتیجه‌گیری کرده که «احتمالاً در سال 2024 حدود 7000 شرکت هر سه ماه یکبار به دلیل نرخ بهره بالا، فشارهای مالی ناشی از آن و ورود اقتصاد بریتانیا به رکود، ورشکسته شوند».

در گزارشی که روزنامه بریتانیایی «گاردین» به نقل از مرکز تحقیقات اقتصادی و تجاری (سی‌ای‌بی‌آر) در لندن منتشر کرد، آمده است که بدهی‌های ناشی از همه گیری، هزینه‌های بالای استقراض و بحران هزینه‌های بالای زندگی، به کاهش تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌ها به ویژه در بخش‌های خرده فروشی و مهمان نوازی منجر خواهد شد.

در سه ماهه دوم سال 2023 بیش از 6700 ورشکستگی تجاری در بریتانیا رخ داد که بیش از دو برابر تعداد ثبت شده در طول همه‌گیری کرونا بود، زمانی که بسیاری از شرکت‌ها تا حد زیادی از طریق طیف وسیعی از اقدامات حمایتی دولت از ورشکستگی محافظت شدند.

این مرکز تحقیقاتی در گزارش خود آورده که ورشکستگی‌ها در این دوره نسبت به فصل مشابه قبل از همه‌گیری کرونا در سال 2019 پنجاه درصد بیشتر بوده و به طور میانگین بین سال‌های 2015 تا 2019 به صورت سه ماهه 4100 مورد ورشکستگی بوده است.

بانک انگلستان از پایان سال 2021 تا کنون 14 بار نرخ بهره را افزایش داده و درصد نرخ بهره را از 0.1 درصد به 5.25 درصد، افزایش داد این روند افزایش نرخ بهره باعث فشار مضاعف بر خانوارها و شرکت‌های بدهکار در این کشور شده است.

این مرکز تحقیقاتی انتظار دارد دو افزایش دیگر در نرخ‌های بهره بوجود بیاید و نرخ بهره بانک انگلستان به 5.75 درصد برسد.

مرکز تحقیقاتی افزود: «بدترین وضعیت برای هزینه‌های استقراض هنوز در راه است. این وضعیت بدون در نظر گرفتن تأثیر وام‌های ثابت مدتی که در زمان پایین‌تر بودن نرخ‌های بهره، داده شده و با نرخ‌های بهره بالاتر جدید منتقل می‌شوند».

در ادامه گزارش آمده است: «با نگاهی به آینده، انتظار می‌رود که نرخ ورشکستگی شرکت‌ها همچنان بالا بماند، زیرا نرخ‌های بهره همچنان در حال افزایش هستند و بازپرداخت بدهی‌ها را به سطوح ناپایدار برای برخی شرکت‌ها سوق می‌دهد».

گزارش افزود: «تحقیقات ما نشان می‌دهد که ممکن است به‌طور متوسط در سال 2024 در هر سه ماهه 7000 ورشکستگی وجود داشته باشد. علاوه بر این، ما انتظار داریم که در بریتانیا رکودی ایجاد شود که دو فصل متوالی کاهش تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم سال 2023 و سه ماهه اول سال 2024 خواهد بود».

هفته گذشته، هیو بل، اقتصاددان ارشد بانک انگلستان، گفت که نرخ بهره در بریتانیا احتمالاً مسیر کوه «تیبل» را در پیش خواهد گرفت و البته منظور بل از اشاره به کوه «تیبل» (فلات هموار بالای کیپ تاون) این است که او کاهش نرخ بهره و هزینه‌ وام‌ها را در حال حاضر بعید می‌داند.
+47
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - ناپولی ، ایتالیا

  این جریان کرونا شعر و وره، تمامی این مشکلات اقتصادی از باب ارسال اسلحه واسه این زپلشکی دلقک میباشد. فقط همین یه رقم رو بدونید، بقیش رو خودتون حساب کنید. قیمت یک عدد فشنگ قناصه: مینیمم 10 یورو. پیسه اینارو از ملت میگیرن (گرونی سوخت، مواد غذایی، دارو، کلا همه چی) . منتها اگر دولت‌های غربی واقعیت رو بگن، ملت دیگه از جنگ حمایت نمیکنن. امیدوارم هر چه زودتر این نکبت برگرده تو همون سیرک.
  63
  24
  ‌سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا
  در همون مسیری داره پیش میره که بهش قول داده بودم.بهش بگو کلمه ۱۷۸۹ رو برای یک هزارم ثانیه هم فراموش نکن
  6
  1
  ‌سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  شما از جماران کامنت میزنی؟؟ارسال تسلیحات چه ربطی به ورشکستگی شرکت‌های خصوصی داره؟؟۵۴ کشور اروپایی دارن سلاح ارسال میکنن.ژاپن و کره جنوبی و اسرائیل و. دارن همه جوره کمک مالی به اوکراین میکنن.کشور من تا الان ۱۲۰میلیارد دلار کمک کرده.وسط همه اینها فقط جزیره بند انگشتی بریتانیا به خاطر فشنگ ۱۰ یورویی ورشکسته شد؟؟؟
  7
  12
  ‌سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  یا مهدی ادرکنی - مشهد، ایران
  باز جای شکرش باقیه که حکومتی اسلامی بر انگلستان حکمرانی نمی کند وگرنه رهبر و‌ولایت فقیهشان در تلویزیون نامردمی و رسانه های مضحک حکومتی ظاهر می‌شد و تمام کاستی ها و نقایص را به “ دشمن” نسبت میداد و یک عده ابله و بیسواد با شعار مرگ بر دشمن و مرگ بر همه دنیا به غیر از روسیه و چین از ایشان حمایت می‌کردند و در نهایت تنها دغدغه دولت و حکومت می‌شد یک‌چیز و آن هم حجاب و پوشش زنان. اگر انگلستان حکومت اسلامی داشت به جای علم و عقل تنها به دعا و ایشاالله و‌ماشالله اتکا می‌کردند و‌وضع موجودهزاران بلکه صد هزاران برابر بدتر از این میشد و‌گو‌اینکه یک عده که دست راست و‌چپ خود را هم به زور تشخیص می‌دهند با کمال بی اطلاعی از اقتصاد و سیستم اجتماعی انگلستان میرفتند کپنهاگ دانمارک و‌اظهار فضل و دانش می‌کردند و جفنگیات خود را تحویل ملت میدادند و افسوس که ایشان کشور خود افغانستان را از وجود دانشمند و‌فرزانه خود محروم‌میکنند و طالبان را از نطق شیرین خود بی نصیب.افسوس
  1
  9
  ‌سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Darknet - لندن، انگلستان
  گاردین روزانه ده ها خبر خوب در مورد انگلستان میذاره. نه تنها گاردین بلکه خیلی از روزنامه ها و وبسایت های انگلستان. چرا آنها رو پخش نمیکنید تا مردم ایران تفاوت بین انگلستان و ایران رو بهتر درک کنند؟ شما هم دوست دارید بگید اگر ایرانی ها در ایران نابود دارن میشن ایراد نداره چون همه دنیا هم رنگ ایرانه؟؟؟ واقعا شما خودتون چرا بر نمیگردید و در غم جمهوری اسلامی شریک بشید و یکباره در انگلستان ورشکست نشید؟؟؟
  8
  15
  ‌سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا
  Darknet - لندن، انگلستان
  اولآ که بین جمهوری اسلامی و انگلیس فرق زیادی وجود نداره دومآ آیا توی انگلیس چند ساله که اتفاق خوبی هم افتاده و ما خبر تداریم؟؟جزیره بند انگشتی ورشکسته
  6
  2
  ‌سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.