دادگاه آلمان: هدف اصلی متهم ایرانی حمله به مدرسه در بوخوم، یک کنیسه بوده است

 تصویری آرشیوی از حضور پلیس آلمان کنار یک کنیسهرادیو فردا: دادگاهی در آلمان عامل آتش‌سوزی ۱۰ ماه پیش در مدرسه‌ای در شهر بوخوم را متهم کرد که دستور از حکومت ایران گرفته و هدف اصلی او نیز کنیسه‌ای بوده است که کنار مدرسه قرار دارد.

متهم ۳۶ ساله این پرونده که شهروند دوتابعیتی ایرانی – آلمانی است روز ۲۱ شهریور (۱۲ سپتامبر) در دادگاه عالی منطقه‌ای دوسلدورف محاکمه خواهد شد.

طبق کیفرخواست صادره، این فرد متهم است که از مقامات حکومت ایران دستور گرفته بود تا کنیسه‌ای در منطقه «رور»، واقع در غرب آلمان را به آتش بکشد.

اسناد دادگاه عنوان می‌کند که فرد مورد اشاره در راستای اجرای نقشه حمله خود تلاش بیهوده‌ای برای جذب یکی از آشنایانش به عنوان همدست کرد و او نیز ماجرا را به پلیس اطلاع داد.

بر اساس این اسناد، آمران این حمله انتظار داشتند که یک کنیسه مورد هدف قرار بگیرد، اما از آنجا که کنیسه تحت حفاظت کامل قرار داشت، او مواد محترقه خود را به داخل مدرسه کنار کنیسه پرتاب کرد.

این حادثه که اواسط نوامبر سال گذشته رخ داد، خساراتی جزیی بر جای گذاشت. متهم از آن زمان در بازداشت به‌سرمی‌برد.

پیش از این رسانه‌های آلمان از فرد متهم به عنوان «بابک.ج» نام برده و گفته بودند که او عامل حمله به یک کنیسه در شهر اسن نیز بوده که آن هم در نوامبر سال گذشته انجام شده است و برای حمله سوم به کنیسه‌ای در دورتموند برنامه‌ریزی می‌کرده که در آنجا بازداشت شده است.

همچنین روزنامه آمریکایی «واشینگتن‌پست» ۱۵ اسفند پارسال به نقل از پنج مقام امنیتی آلمان و دو مقام اطلاعاتی غربی دیگر نوشت که عامل هدایت‌کننده یک سری حملات ماه‌های اخیر به یهودیان و کنیسه‌ها در آلمان، یک شهروند ایرانی- آلمانی به نام رامین یکتا‌پرست است که از آلمان به ایران گریخته و او با «بابک.ج» در تماس بوده است.

طبق این گزارش، یکتاپرست از تهران و از طریق تماس «بابک.ج» در آلمان، انجام حملات علیه اماکن یهودی را به او محول کرد.
+26
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  mina minavand - هانور، آلمان

  حالا از آلمان بیرونش میکنند میره ایران میشه استاد دانشگاه یا استاندار شهر یا مهره مهمی در حوزه قم میشه باچند تا باجناق.
  0
  35
  ‌سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  شک نکنید اسمش جعلی هستش و طرف با این اسم جعلی که احتمالا در ایران براش جعل کردند وارد آلمان شده و نهایت اگر اخراج هم بشه با نام جدید دوباره وارد آلمان خواهد شد. امیدوارم پلیس آلمان موضوع رو خارج از آلمان مورد جستجو قرار بده و خانواده طرف رو در ایران زیر نظر بگیره تا هویت این احمق کامل مشخص بشه.
  0
  14
  ‌سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  مدافع حق - مادرید، اسپانیا
  با لگد وپس گردنی به بدترین و توهین آمیز ترین رفتار از المان اخراجش کنین من بودم افتابه مینداختم گردنش تو همون شهر میگردوندمش
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.