معاون دادستان اراک و عضو حفاظت اطلاعات، در پوشش داوران بوکس به آمریکا و اروپا اعزام میشدند

ابوالفضل عامری (وسط) کنار عضو آمریکایی کمیته داوران فدراسیون جهانی بوکس (سمت راست). ابوالفضل عامری شهرابی، به عنوان معاون دادستان اراک که در سرکوب، شکنجه و حکم اعدام شهروندان ایران نقش داشته، به کرات در لباس داور بوکس به کشورهای اروپایی و آمریکایی سفر کرده استایران وایر، پیام یونسی پور:
«ایران‌وایر» به شواهدی دست‌یافته که نشان می‌دهد «معاون دادستان اراک» و همین‌طور یک عضو «حفاظت اطلاعات ستاد مشترک نیروهای مسلح»، طی سال‌های اخیر در پوشش «داور بین‌المللی» بوکس، به رقابت‌های بین‌المللی در آسیا، اروپا و آمریکا اعزام شده‌اند.

منبع اطلاعاتی ایران‌وایر مدعی شده است که برخی از سفرهای این دو عضو امنیتی، اطلاعاتی و قضایی جمهوری اسلامی به کشورهای اروپایی، با پوشش فدراسیون بوکس، اما نه برای شرکت در رقابت‌های بین‌المللی یا دوره‌های آموزش و ارتقای داوری بوده است.

در این گزارش با «ابوالفضل عامری شهرابی»، معاون دادستان اراک و «مجید عباس‌زاده»، عضو سازمان اطلاعات ستاد مشترک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که به‌عنوان داوران بوکس شناخته می‌شوند، آشنا می‌شویم.

***
از داوری بوکس تا نوشتن دادخواست اعدام جوانان اراک
خبرگزاری «میزان»، وابسته به قوه‌قضاییه جمهوری اسلامی، ۱۸اردیبهشت۱۴۰۲، از اجرا شدن حکم اعدام «صدرالله فاضلی زارعی» و «یوسف مهرداد»، به‌اتهام سب‌النبی و توهین به مقدسات دینی و اسلامی خبر داد. در گزارش میزان، به صدور کیفرخواست برای این دو متهم از سوی معاون دادستانی اراک، یعنی ابوالفضل عامری شهرابی اشاره شده بود.
ابوالفضل عامری، معاون دادستانی اراکاو که در جامعه بوکس ایران با نام «ابوالفضل عامری» شناخته می‌شود؛ طی سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۷ در اردوهای تیم ملی بوکس ایران حضور داشت و از ابتدای دهه ۱۳۹۰ به داوری این رشته ورزشی روی آورد.

هم‌زمان اما در رشته حقوق تحصیل کرد و به ارگان‌های حکومتی نزدیک شد. یکی از منابع ایران‌وایر در وزارت ورزش و جوانان، او را با لقب «قسم خورده حکومت» معرفی می‌کند و می‌گوید در سال‌های اخیر، با توجه به نفوذش در دستگاه‌های قضایی، مدارج رشد و ارتقایش در جامعه داوری را با «تهدید کردن» برخی از مدیران فدراسیون‌ها و وزارت ورزش و جوانان طی کرده است؛ تهدید به پرونده‌سازی و بازداشت. منبع ایران‌وایر می‌گوید او ابایی از اینکه یک رییس فدراسیون یا یک معاون وزیر را تهدید کند، ندارد.

نام ابوالفضل عامری برای شهروندان اراکی هم، یادآور یکی از کشته‌شدگان خیزش سراسری سال ۱۴۰۱ است؛ «مهرشاد شهیدی.»

مهرشاد شهیدی، سرآشپز و دانشجو هتلداری در اراک بود که به‌صورت حرفه‌ای آشپزی می‌کرد. مهرشاد شهیدی که در رشته‌های ژیمناستیک، بدن‌سازی، والیبال، دوچرخه‌سواری کوهستان و شنا صاحب مدال‌های قهرمانی بود، ۵آبان۱۴۰۱ براثر ضربات متعدد باتون سرکوبگران حکومت به سرش، کشته شد.

پس از آن اما در روز خاکسپاری‌اش، گزارش‌هایی مبنی‌بر دستگیری بیش از ۲۰ تن از حاضران در این مراسم منتشر شد.

دادستانی اراک تنها دو روز پس از دستگیری عزاداران بر سر مزار مهرشاد شهیدی، برای ۷ تن از آن‌ها، درخواست زندان و شلاق کرده بود. منابع ایران‌وایر از ابوالفضل عامری شهرابی، به‌عنوان مسوول مستقیم پیگیری پرونده بازداشت‌شدگان مراسم خاکسپاری مهرشاد شهیدی نام می‌برند.
ابوالفضل عامری شهرابی، داور بین‌المللی بوکس یا همان معاون دادستانی اراکنام این چهره اطلاعاتی که در بازداشت، زندان، شلاق و اعدام شهروندان ایرانی نقشی مستقیم دارد و در پوشش داور رقابت‌های بوکس به کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکایی سفر می‌کند، به کرات در رسانه‌های نزدیک به حکومت و سپاه پاسداران قید شده است.

منبع ایران‌وایر در وزارت ورزش و جوانان می‌گوید: «در ماه‌های اخیر صحبت‌های زیادی در مورد احتمال انتقالش به تهران مطرح می‌شود. خودش می‌گوید قرار است در یکی از مراکز حساس قضایی تهران سمت جدیدی بگیرد.»
مجید عباس‌زاده؛ داور بوکس و عضو حفاظت اطلاعات ستاد مشترک
خبرگزاری «ایرنا» وابسته به دولت جمهوری اسلامی، ۱۹تیر۱۴۰۲ نوشت: «مجید عباس‌زاده با کسب ۲۲ رای از ۲۲ رای ماخوذه، به‌عنوان رییس هیات بوکس تهران انتخاب شد.»

ایرنا، مجید عباس‌زاده را «داور سه ستاره بوکس» معرفی کرد، اما نه این رسانه نزدیک به حکومت و نه هیچ‌یک از رسانه‌های داخل کشور تاکنون در مورد سمت مجید عباس‌زاده در سازمان حفاظت اطلاعات ستاد مشترک نیروهای مسلح خبری منتشر نکرده‌اند.

منبع اطلاعاتی ایران‌وایر در وزارت ورزش و جوانان می‌گوید که مجید عباس‌زاده از مهم‌ترین نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در ورزش ایران است که با «ظاهری متفاوت از نیروهای حکومتی»، در ورزش ایران فعالیت می‌کند. او به ایرا‌ن‌وایر می‌گوید: «برخی از ماموریت‌های مجید عباس‌زاده به خارج از ایران، فقط با هماهنگی شورای برون مرزی وزارت ورزش و بدون هماهنگی فدراسیون بوکس انجام می‌شود.»
مجید عباس‌زاده، در اصل عضو حفاظت اطلاعات ستاد مشترک نیروهای مسلح است. اما به عنوان داور بین‌المللی بوکس به رقابت‌های بین‌المللی اعزام می‌شود و ریاست هیئت بوکس تهران را نیز برعهده داردخرداد‌۱۴۰۲، «بابک بردبار»، از دیگر داوران بین‌المللی بوکس ایران به‌صورت غیرمستقیم به رسانه‌ها در ایران گفته بود که مجید عباس‌زاده به‌دلیل «آشنا نبودن به زبان انگلیسی» و «مردود شدن در تست‌های جدید قوانین داوری بوکس»، فعلا از حضور در رقابت‌های بین‌المللی محروم شده است.

با‌این‌وجود، خللی در سفرهای بین‌المللی رییس هیات بوکس تهران و عضو حفاظت اطلاعات ستاد مشترک نیروهای مسلح به‌وجود نیامده است. منابع ایران‌وایر از سفرهای اخیر او به لهستان و برخی کشورهای اروپای شرقی خبر داده‌اند.

مجید عباس‌زاده متولد شهر قم است که پیش‌از این، ریاست هیات بوکس این شهر را نیز برعهده داشت.

مجید عباس‌زاده و ابوالفضل عامری، هر دو عضو کمیته داوران فدراسیون بوکس هم محسوب می‌شوند.
پیراهن ورزشی بر تن ناقضان حقوق‌بشر
جمهوری اسلامی، سال‌هاست که از ورزش، به‌عنوان پوششی برای برخی فعالیت‌های سیاسی، امنیتی و حتی اقتصادی یا خرابکارانه خود در سایر کشورها استفاده می‌کند.

تصاویری که آبان۱۴۰۰ از اضافه‌بار و چمدان‌های بدون آرم بازیکنان تیم ملی در فرودگاه بیروت منتشر شد، واکنش‌های بین‌المللی را به‌همراه داشت. حضور «حجت کریمی»، عضو سازمان اطلاعات سپاه در امارات و حضور او در سفارت آمریکا، با بازداشت شش ساعته‌اش در این سفارت و به گفته «علی‌رضا دبیر»، رییس فدراسیون کشتی، با «بازجویی او توسط افسران آمریکایی» همراه شده بود. ریاست کمیته المپیک جمهوری اسلامی را «محمود خسروی‌وفا»، بادیگارد سابق «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی برعهده دارد و ریاست کمیته پارالمپیک را سردار «غفور کارگر»، از فرماندهان سپاه قدس (شاخه برون مرزی سپاه پاسداران.)

آنچه حالا در فدراسیون بوکس دیده می‌شود، نفوذ نیروهای امنیتی به جامعه داوری است. داورانی که می‌توانند با استفاده از تشخص و هویت ورزشی خود، بدون در نظر گرفتن سمت‌های رسمی‌شان در بدنه حکومت و آنچه به‌عنوان «نقض حقوق‌بشر» مرتکب شده‌اند، به سراسر جهان سفر کنند.
+29
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  اولا درعکس اولی معاون آدامخورها وسط عکس است. دوما چیزئیکه من و تو میدانستیم سفارتخانه ها و ودراسیونها نمیدانند؟پس برای بار هزارمین بار میگویم باشک تمساح کشورهای اروپائی و آمریکا دل نبند
  2
  9
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.