ناآرامی و درگیری گسترده در مالموی سوئد بخاطر بە آتش‌کشیدە شدن یک نسخە قرآن‌

دویچه وله: بە آتش‌کشیده شدن یک نسخە قرآن در شهر مالمو در سوئد موجب بروز اعتراض و ناآرامی‌های گستردە در این شهر شد. پلیس مالمو اعلام کرد که معترضان یک پارکینگ و ٢٠ خودرو را بە آتش کشیدند.

رسانه‌های سوئد، بامداد دوشنبه چهارم سپتامبر (١٣ شهریور) گزارش دادند که در پی به آتش‌کشیدە شدن دوبارە یک نسخە قرآن توسط سلوان مومیکا در مالمو، معترضان با پلیس درگیر شدند.

گفتە می‌شود کە سلوان مومیکا قبلا برای این اقدام مجوز رسمی دریافت کردە بود. به همین دلیل، پس از اعلام این خبر معترضان بە سوزاندن قرآن در مالمو تجمع کردند.

طبق اعلام پلیس مالمو یک پارکینگ و همچنین ۲۰ خودرو در جریان اعتراضات به آتش کشیدە شدەاند. رسانه‌های محلی گزارش دادەاند کە معترضان بە قرآن‌سوزی بە سوی پلیس و نیروهای امنیتی سنگ‌پرانی کردەاند.

در تصاویر منتشر شدە معترضانی دیدە می‌شوند کە نقاب به چهرە دارند و تعدادی از آنها پلاک‌کاردهای در دست دارند کە روی آن نوشتە شدە بود "نه به آتش‌زدن قرآن".

اعتراضات بە قرآن‌سوزی در محلە "روزن‌گارد" مالمو رخ‌دادە است. این محلە در سوئد به خاطر آمار بالای بزهکاری شناختە شدە است.

به گزارش رسانه‌های سوئدی، زمانی کە سلوان مومیکا  یک نسخە قرآن را به آتش کشید، تنش‌ها بە اوج خود رسید و تعدادی از معترضان سعی کردند کە حلقه امنیتی پلیس را بشکنند و بە مومیکا حملە کنند. در پی این تنش‌ها پلیس زودتر از موعد تصمیم گرفت کە مراسم را به پایان برساند، اما زمانی کە مومیکا سوار بر خودروی پلیس بود، یکی از معترضان توانست خود را بە این خودرو برساند و آن را متوقف کند.

پلیس می‌گوید کە چندین معترض بە قرآن‌سوزی را دستگیر کردە است.
سلوان مومیکا پیشتر نیز چند بار، از جملە روز ۲۸ ژوئن در مرکز استکهلم و در مقابل مسجد اصلی شهر، صفحاتی از قرآن را پاره کرد و آتش زدیکی از سخنگویان پلیس مالمو در این‌بارە بە رسانه‌ها گفتە است: «من درک می‌کنم کە این اقدام احساسات برخی از شهروندان را بر انگیختە کردە است. اما نا آرامی و خشونت غیر قابل تحمل است.»

سلوان مومیکا یک شهروند عراقی مسیحی است کە به سوئد پناهندە شدە است. او قبلا نیز چند مورد اقدام به قرآن‌سوزی کردە بود کە در کشورهای اسلامی واکنش‌های تندی در پی داشت.

برخی کشورها از جمله مراکش سفیر خود را در اعتراض به سوئد فراخواند، عراق، جمهوری اسلامی، ترکیه و پاکستان نمایندگان دیپلماتیک سوئد را احضار کردند.
+32
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  من سر در نمی آورم نشان دادن پارچه قرمز به یک گله گاو وحشی چه سودی میتواند داشته باشد!! آیا گاوها آدم میشوند!
  22
  73
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  PROMETOSS - ایران، ایران

  اتفاقاً باید سطر به سطر این کتاب مخوف را برای آن گروهی که شاید اطلاع دقیقی از محتوای آن نداشته باشند ترجمه کرد مخصوصاً بخش هائی که مربوط به زنان است و دستور ضرب و شتم زنان در آنجا قید شده تا شاید یک آگاهی نسبی و فراگیر در مورد این دین پلید و کتاب مخوفش ایجاد شود وگرنه آتش زدن این کتاب به تنهایی هیچ مشکلی را حل نکرده و نخواهد کرد!. امیدوارم روزی جهان به این باور برسد که تنها راه پایان دادن به جنگ های ایدیولوژیک و خشونت های ناشی از آن قرار دادن کلیه ادیان و مخلفات شان در موزه هاست!
  30
  88
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  نه بخاطر این جریانات ولی هرگز از کشور سوئد وکشورهای اسکاندیناوی دیگر مثل دانمارک ونروژ وفنلاندخوشم نیومده.
  71
  11
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  Munchen - مونیخ، آلمان

  چپ و لیبرال افراطی در چند دهه پیش با راه دادن بی رویه مسلمانان وحشی مار در آستین پرورش دادند.ایده گلوبالیسم کاملا شکست خورده.شهر مالمو سوئد مملو از عرب و سومالیایی متعصب مسلمان شده،سوئدی که روشنفکرترین و امن ترین کشور اروپا بود،شهر مالمو الان مرکز جرم و اسلامگرایی افراطی شده.
  16
  58
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  مسئولین دولت‌های غربی عجب حماقت پیشه های دیوانه ای هستند !؟ بگیرین مثل زباله بریزینشون بیرون این کله خشکهای بیمار رو !! یک مشت مغز خشک احمق رو با پُز حقوق انسانی و انساندوستی و کوفت و خُره راه میدن و کشور رو به گ. میکِشن !! اینها تا زمانیکه فکرشون باز نشده و با دنیای امروز هماهنگی ندارند باید تو همون خرابشده های خودشون ، بسوزن و بسازن ! اینها حق زندگی در یک جامعه پیشرفته و مدرن رو ندارند !! فاطی شنیده میکنی ، یا خود را به کوچه طالبان چپ زده ای !؟
  15
  52
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  Munchen - مونیخ، آلمان
  Momijii - توکیو، ژاپن
  چطور بگیرند بندازند بیرون؟ این کشورها قانون و حساب کتاب دارند.وقتی کسی اقامت و شهروندی گرفت،دیگر حقوق کامل شهروند اورجینال رو داره و هیچ کاریش نمیتونند کنند.برای اقامت و پناهندگی دادن هم روال قانونی طی میشه،دولت نمیتونه تبعیض بگذاره بین مسلمان وحشی متعصب با یک اندیشمند و فعال سیاسی یا کسی که از همون اسلام فرار کرده پناه آورده.
  10
  20
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  بگیرید بیشرفهارا چوب تواستینشون بکنید، فاطی تو کجا قایم شدی؟
  8
  17
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  آخه چرا، مگه قیمتش چند بوده
  5
  13
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  Munchen - مونیخ، آلمان
  وقتی که یک مشکل اجتماعی بزرگ و لاینحل بوجود میاد و باعث خسارت و ضرب و جرح و چه بسا کشته شدن افراد و ناآرامی میشه ، نمایندگان مجلس اون کشور خیلی راحت میتونن تصمیم به حذف بعضی قوانین دردسر آفرین ( پناهندگان و مهاجران ) و جایگزینی قوانین جدید بگیرند ! کار درست رو استرالیا انجام میده ، هر چند دیر ! اگر کشورهای پناهنده پذیر اروپا هم از قبل و کُلاً پناهنده از کشورهای مسلمان تندرو و کله شق نمی پذیرفتند ، الان این حال و روزشون نبود .
  2
  11
  ‌سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  Munchen - مونیخ، آلمان
  Momijii - توکیو، ژاپن
  اگر دست من بود که برای دادن اقامت دائم شرط رعایت فرهنگ کشور میزبان و ممنوعیت استفاده از نمادهای مذهبی،و هر نوع تبلیغ این عقاید جاهلانه رو میگذاشتم.یک مصاحبه عقیدتی هم حتما انجام میدادم تا هر متحجر اسلامگرایی نتواند لانه کند و صاحب مملکت شود.برای جنگزده ها هم در کشور خودشان منطقه امن حفاظت شده ایجاد میشد کرد نه اینکه همه با ایل و تبار راه بیفتند بیایند اروپا.اما تغییر قانون به این سادگیها نیست.اولین مانع این هست که در اروپا همه کشورهای اتحادیه باید یک قانون یکسان را رعایت کنند.و کشوری که عضو اتحادیه اروپا هست نمیتوند برای حقوق بشر و قانون پناهندگی شرط متفاوتی بگذارد.مانع بعدی هم بهانه تبعیض مذهبی هست،که اگر به مسلمان تندرو سخت بگیرند به این بهانه اداره مهاجرت یا دولت را به دادگاه میتواند بکشاند.استرالیا هم فقط توانست کار را سخت تر کند،نه اینکه اصلا پناهنده نگیرد.قانون پناهندگی و حقوق بشر را امضا کرده دیگر نمیتواند سلیقه ای آنرا اجرا کند و خشک و تر باهم میسوزند.البته چون کشور مجزایی هست ملزم به قوانین اروپا نیست.
  1
  8
  ‌سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  بیش از 50% از جمعیت جهان شعورشان در گذشته ها قفل شده و قابلیت تمیز ندارند . Hamidesabz به درستی اشاره دارد که این به مانند نشان دادن یک پارچه ی قرمز به یک گاو وحشی است. دوستانی اعتقاد دارند که محتوی را بر مسلمانان بگشایند. همانند همان گاو حتی این ها قوه ی تمیز ندارند تا بتوانند ان مزخرفات را انالیز کنند
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.