شریفی زارچی، استاد اخراجی دانشگاه شریف رییس کمیته المپیاد جهانی کامپیوتر شد

سردر دانشگاه صنعتی شریفدویچه وله: علی شریفی زارچی استاد کامپیوتر دانشگاه شریف به سمت رییس کمیته بین‌المللی المپیاد کامپیوتر انتخاب شد. روزنامه ایران او را متهم به "گرا دادن" برای انتقال سلاح به داخل دانشگاه کرد.

علی شریفی زارچی عضو هیأت علمی بیوانفورماتیک و هوش مصنوعی دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف در توییترش اعلام کرد که در رقابت با دو نامزد از ایتالیا و با رأی ۸۷ کشور حاضر برای یک دوره سه‌ساله به عنوان عضو کمیته بین‌المللی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب شده است.

او سپس با رأی اعضای این کمیته به عنوان رییس کمیته منتخب شده است.

به نوشته زارچی، اعضای منتخب این کمیته سه نفر هستند که هرسال با رأی کشورهای شرکت‌کننده انتخاب می‌شوند. او همچنین نوشته کمیته بین‌المللی المپیاد جهانی بالاترین مرجع علمی المیپاد کامپیوتر است.

علی شریفی زارچی روز ۴ شهریور خبر داد که نامه اخراج از دانشگاه شریف را دریافت کرده است. اخراج این استاد منتقد حکومت موجی از اعتراض را به خصوص در میان دانشجویان در پی داشت.

کارزاری اینترنتی در اعتراض به اخراج این استاد دانشگاه از سوی دانشجویان به راه افتاده که تا امروز ۱۴ هزار و ۱۳۳ نفر آن را امضا کرده‌اند.

روزنامه ایران، رسانه دولت جمهوری اسلامی در گزارشی ضمن دفاع از اخراج اساتید، با اشاره غیرمستقیم به این کارزار و اخراج زارچی او را "نمادی برای مطرح کردن ادعای دروغین پاکسازی اساتید" دانسته است.

این روزنامه همچنین زارچی را متهم کرده که در جریان اعتراضات دانشجویی سال گذشته "گرای امکان انتقال سلاح از طریق نرده‌های دانشگاه شریف" را مطرح کرده بود.

روز دهم مهرماه سال گذشته و در بحبوحه اعتراضات سراسری، نیروهای امنیتی و لباس شخصی به دانشگاه شریف حمله کردند.

به گفته دانشجویان حاضر در این  جریان، این نیروها در پارگینگ و راهروهای خروجی کمین کرده و هر دانشجویی را که قصد خروج داشت به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند. ویدیویی که بعدتر از این واقعه بازسازی شد نشان داد که نیروهای امنیتی از نارنجک نورزا نیز استفاده کرده بودند.
دفاع روزنامه دولت از موج اخراج اساتید
روزنامه ایران در بخش دیگری از مطلب خود تایید کرده که تنها در دولت ابراهیم رییسی، ۳۸ استاد در دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم اخراج شده‌اند. به تایید این روزنامه هفت نفر از این اساتید به دلیل مشارکت در اعتراضات سراسری سال گذشته اخراج شده‌اند.

این در حالی است که بهمن ماه سال گذشته معاون وزیر علوم تصریح کرد: «آماری در ارتباط با اخراج اساتید دانشگاه‌ها پس از اغتشاشات اخیر وجود ندارد.»

روزنامه اعتماد هفته گذشته در گزارشی که نتیجه تحقیقات این روزنامه بود نوشت از آغاز فعالیت دولت سیزدهم به ریاست ابراهیم رئیسی در مرداد ۱۴۰۰ تا هشتم شهریور امسال، ۱۱۰ استاد دانشگاه برخلاف خواست خود از تدریس محروم شده‌اند. این اساتید یا اخراج شده یا به اجبار بازنشسته شده‌اند. 
"۹۰ درصد اساتید همسو با اخراج‌شدگان هستند"
سایت دیده‌بان ایران مصاحبه مفصلی درباره اخراج اساتید با احمد بخارایی مدیر گروه جامعه شناسی سیاسی انجمن جامعه‌شناسان و استاد دانشگاه انجام داده است.

بخارایی در این مصاحبه تصریح کرده: «من با اطمینان می‌گویم که حدود ۹۰ درصد ازهمکاران ما در دانشگاه‌ها با اینکه در تمام مراحل گزینش هم پذیرفته شده‌اند، با افکار کسانی که اخراج شده‌اند همسو هستند.»

او در پاسخ به پرسشی در این باره که آیا آنطور که خیلی‌ها معتقدند جبهه پایداری پشت اخراج اساتید قرار دارد، گفت: «مجموع علل وجود دارد که جبهه پایداری که علنا دیگر جبهه ناپایداری است، بخشی از این جریان است. اما از راس تا ذیل همه از آن حمایت کردند. آنچه باید به آن توجه کرد نوع فکر و اندیشه است.»
"انتقام" به خاطر همراهی با اعتراضات
این استاد دانشگاه با اشاره به نزدیک بودن انتخابات مجلس در اسفندماه و رقم بسیار پایین مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری که تنها ۴۲ درصد بود، از مسئولان پرسیده کاهش مشارکت سیاسی که به عقیده او با اقداماتی از قبیل اخراج اساتید بیشتر هم خواهد شد، چه سودی برای آنها خواهد داشت.

بخارایی از مسئولان پرسیده است: «آیا صرفا با افزایش فروش نفت و غنی‌سازی انرژی هسته‌ای  تمام مشکلات حل خواهد شد؟ آیا این نظام سیاسی است که مطابق احادیث و آیات می‌خواهد؟ این همان چیزی است که وعده داده شده بود؟»

او اخراج اساتید را انتقام حاکمیت از آنها به دلیل همراهی با اعتراضات عنوان کرد و گفت: ­«بسیار  تعجب می‌کنم از  این برخوردهای بچه‌گانه. فکر می کنم اخراج اساتید، انتقام از همراهی جامعه دانشگاهی با اعتراض هاست.»
"انفعال" اساتید
احمد بخارایی واکنش اساتید در قبال اخراج همکاران‌شان را منفعلانه دانسته و گفته است: «به طور آشکار انفعال است اما در محافل خودشان به شدت منتقد هستند که در ملا عام نمود نداشته است. تا این انتقاد آشکار نشود، تاثیر کمتری خواهد داشت.»

او محافظه‌کاری همکارانش را نکوهش کرده اما گفته به طور آهسته اعتراض‌هایی به خصوص  در واحدهای صنفی اساتید در حال شکل‌گیری است.

این استاد دانشگاه گفته است: «بالاخره هر چیزی اگر درهمان نطفه هم باشد کم کم نمود و ظهور پیدا خواهد کرد. مطمئن باشید این مباحث در لایه دوم دانشگاه‌ها از بین نخواهند رفت.»

با گسترش موج اخراج اساتید تا کنون اعتراض‌های مختلفی از سوی تشکل‌های دانشجویی و سایر نهادهای مدنی از جمله کانون نویسندگان به این اخراج‌ها صورت گرفته است اما هنوز هیچ اعتراض متشکل و ساختارمندی از سوی استادان دانشگاه دیده نشده است.
+88
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا

  خاک عالم تو سر اون دانشجویی که الان میره دانشگاه - اگر سر جویی شعور و بلاغت داشتید میفهمید که مدرکی که الان از اون مهد کودکی که داری میرید درس میخونید خونه اخرش میشی منشی یا فروشنده نه بیشتر چون کل دنیا الان فهمیده که در دانشگاهای ایران چه خبره - نه جایی پیشرفتی دارید و نه اعتباری . دانشجو ایرانی و استاد ایرانی زمانی ارزش داشتند که با استانداردهای جهانی موجود تمام مراحل طی میکردند نه مثل یک مشت ابله کودن که فقط بلدن صبح کتاب بزنن زیر بغل برن مهد کودک حتی اندازه مدرسه هم الان علم و دانش واقعی انجا وجود نداره - بزنن تو سرشون یک مشت اراجیف به خوردشون بدن شبم مثل گوسفند برگردن خونشون - در یک کلام خلایق هر چه لایق - تا بلند نشین و نخوایین هیچ اتفاقی نمیافته و درجه فلاکت هر روز با سرعت بیشتری گریبان گیرتون میشود
  5
  50
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Mostafa_123 - اوسلو، نروژ

  همه نخبه هارو از کار بیکار می‌کنن و چهارتا گوسفنده داغون میذارن جاشون. طویله اسلامی ایران. چیز جدیدی نیست.
  4
  38
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  دو روز پیش همینجا یک عده ایرانی (بگیم ایرانی) گفتند قیافش شبیه بسیجی‌های سهمیه است (متاسفم اگر ملاها کثیفند ما چرا باید مانند آنها باشیم). طبق آشنایی شخصی میگویم (دوست نزدیک نیستیم) ایشان برادر دو شهیدند هیچ سهمیه ‌ای هم نداشتند مدال طلای المپیاد انفورماتیک هستند. بسیار نابغه هستند و بهترین دانشگاههای دنیا دنبال ایشان هستند (میدانم که میگویم ایشان یک سرمایه هستند). در تمام مدت انقلاب مهسا با تمام قدرت در روی نیروهای لباس شخصی ایستادند (زمانی که همه خفه بودند) تا به دانشجویان صدمه‌ای نرسد حتی تهدید به تعطیلی کلاس کردند. در مورد قضایای شیمیایی کردن دختران بارها به حکومت تاختند و مورد تهدید جانی لباس شخصی‌ها قرار گرفتند. کارشان بخاطر بیماری قلبی که از کودکی دارند به بیمارستان کشید. از بیمارستان درس را تعطیل نکردند کلاسهای ایشان خارج درس دانشگاهی برای بروز کردن دانشجویان با آخرین مرزهای دانش انفورماتیک بیو انفورماتیک و هوش مصنوعیست که آنها را مجانی برگزار میکنند. یک انسان والا هستند.
  13
  13
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  خامنه ای و سپاه ملت گشنه بیسواد و سینه زن و هیئت برو میخواهند که اراجیف شیعه رو توی گوششون کنند و برند مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل داد بزنند،چیزی شبیه مردم پاکستان و افغانستان.این اراذل فهمیدن تحصیلکرده و متفکر و نخبه و مردم مرفه براشون دردسر ساز و مشکل زاست.
  7
  20
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  نوابغی اینگونه در هر کشوری ممکن است از بین حداقل 100 هزار نفر ظهور کنند و در این میان کشورهای برجسته ی دنیا این ها را می قاپند. ولی در ایران عده ای بشدت عقب افتاده روی اینکه با پای چپ یا راست توی موال بروند گیر کرده اند و این طبقات عقب افتاده هم بعلت عدم رشد شعور و مغزی درست شدنی نیستند. تحصیل کرده های این ها حداکثر میشوند شریعتی و سروش و مهاجرانی و بعلت جهالت ذاتی بدتر تخریب میکنند
  4
  19
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  بقولی قدر زر ، زرگر شناسد / قدر گوهر ، گوهری !! بدرد اینها ، همون چهار تا چاقوکش خیابونی لباس شخصی و مداح قمه کش بیت و لاشخورای دیگه میخورن که بیان و بشن استاد دانشگاه !!
  5
  19
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.