«کانون صرافان ایرانیان» منحل شده و «جامعه صرافان» جای آن را گرفت؛ بازگشت دلار به قله یک ماه پیش

 یورونیوز: قیمت هر دلار آمریکا در معاملات روز یکشنبه بازار آزاد تهران با نزدیک به ۲۰۰ افزایش به ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. همزمان اسکناس‌های خُرد دلار در مقابلِ ۵۰ هزار تومان نیز داد و ستد؛ نرخی که آخرین بار در جریان داد و ستدهای یک ماه پیش ثبت شده بود.

افزایش نرخ آزاد دلار در شرایطی رقم خورد که بانک مرکزی ایران اعلام کرد که مجمع عمومی تشکلی به نام «جامعه صرافان» برگزار شده و با انتخاب هیات رئیسه مجمع توسط اعضا، اساسنامه جدید مورد تایید بانک مرکزی به تصویب اعضای این تشکل رسیده است.

بانک مرکزی ایران ۱ اوت/۱۰ مرداد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که به دلیل تخلفات و انحراف از اهداف، موضوع و وظایف و اختیارات «کانون صرافان ایرانیان»، موافقت‌نامه تاسیس این کانون صادره توسط بانک مرکزی، ابطال و انحلال کانون مذکور در دستور کار قرار گرفت.

در پی این اقدام بانک مرکزی ایران، نرخ دلار در معاملات ۱ اوت/۱۰ مردادِ بازار آزاد تهران با افزایش هزار تومانی به ۵۰ هزار و ۳۵۰ تومان رسید که بالاترین سطح در سه هفته پیش از آن به شمار می‌رفت.

همزمان با موج تازه افزایش نرخ آزاد دلار که همزمان با اعلام خبر تشکیل جامعه صرافان شکل گرفت، هر یورو نیز روز یکشنبه تا ۵۳ هزار و ۸۵۰ تومان فروش رفت.


در پی بالا رفتن نرخ آزاد دلار آمریکا که با تعطیلی آخر هفته کاری بازار جهانی طلا مصادف بود، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران ۱۵۱ هزار تومان بالا رفت و به ۲۸ میلیون و ۲۹۳ هزار تومان رسید. نرخ هر تتر هم ۰.۷۶ درصد افزایش یافت و در نزدیکی ۵۰ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد.
+7
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.