۳ کشته و ۱۴ زخمی در درگیری‌ها بین کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها در کرکوک عراق

یورونیوز: به گفته نیروهای امنیتی و پلیس عراق، در جریان درگیری‌ها بین گروه‌های قومی در شهر نفت‌خیز کرکوک در شمال این کشور، سه نفر به ضرب گلوله کشته و ۱۴ نفر هم زخمی شده‌اند.

این اختلاف بر سر ساختمانی در کرکوک است که زمانی مقر حزب دمکرات کردستان (KDP) بود، اما ارتش عراق از سال ۲۰۱۷ از آن به عنوان پایگاه خود استفاده می‌کند.

دولت مرکزی عراق قصد دارد برای نشان دادن حسن نیت، این ساختمان را به حزب دمکرات کردستان بازگرداند، اما مخالفان عرب و ترکمن در اعتراض به این تصمیم اردوگاهی در بیرون ساختمان برپا کردند. به گفته پلیس، خشونت زمانی آغاز شد که گروهی از معترضان کرد روز شنبه به کمپ نزدیک شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع محلی گزارش داده که پیشتر هم یک معترض کرد در این درگیری‌ها کشته شده است.

مقامات امنیتی و پلیس در شهر می گویند که در حال بررسی شرایط هستند تا متوجه شوند تیراندازی از سوی چه کسانی صورت گرفته است.  پلیس کرکوک گفت که هر دو گروه معترض در اثر پرتاب سنگ و استفاده از میله های فلزی در حمله به یکدیگر زخمی شده‌اند.

نخست وزیر محمد السودانی دستور منع رفت و آمد در شهر را برای جلوگیری از تشدید خشونت صادر کرده و از احزاب سیاسی، سازمان های اجتماعی و رهبران جامعه خواسته تا نقش خود را در جلوگیری از نزاع و حفظ امنیت، ثبات و نظم ایفا کنند.

کرکوک، یک استان نفت خیز در شمال عراق در امتداد مرز بین منطقه خودمختار کردستان عراق و همچنین مناطق تحت کنترل دولت مرکزی است. منطقه‌ای که در زمان ظهور داعش، شاهد برخی از بدترین خشونت‌ها بوده است.

نیروهای کرد پس از بیرون راندن داعش در سال ۲۰۱۴، شهر را کنترل کردند، اما در سال ۲۰۱۷ توسط ارتش عراق به خارج از شهر بیرون رانده شدند.

از زمانی که سودانی سال گذشته قدرت را به دست گرفت، برای بهبود روابط بین دولت خود و حزب دمکرات کردستان تلاش کرده است. اما ساکنان عرب و گروه‌های اقلیت که می‌گویند تحت حاکمیت کردها آسیب دیده‌اند، به بازگشت حزب دمکرات کردستان معترض هستند.
+27
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  آریتما - استکهلم، سوئد

  این ترکمانها که دیروز وارد منطقه شده‌اند، ادعای خاک و آب دارند😂😂😂 بیابانهای مغلوستان را فراموش کرده‌اند!
  14
  58
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  تورکهای قدرتمند سلجوقی زمانی امپراطوری دنیا بودن و جنگهای صلیبی رو به راحتی پیروز شدن. تورکهای عراق و سوریه بازماندگان امپراطوری سلجوقی هستند. در ضمن کل کشورهای عرب و جنوب شرقی اروپا و یونان قرنها زیر مجموعه ترکیه بودن. کردها باید به سکونتگاه های خودشون بسنده کنن و سعی کنن یک کشور واقعی تاسیس کنن نه اینکه به خاک دیگران طمع کنن و دشمن تراشی کنن.
  19
  5
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  antifascism - تهران، ایران
  تورکهای سلجوقی دژگذ چه صیغه است. راه راه بودن یا خاکستری.
  1
  0
  ‌سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  نمیدونی چه صیغه ای بودن از ...ت بپرس بهت میگه. اگه میخاره زنگ بزن باجناقت. از من توقع نداشته باش با ...مثل تو کاری کنم. تو راه راه دوی داری یا خاکستری؟ سایزشون یکیه فقط رنگش فرق میکنه. هندی نژاد..... لهجه تو خریدارم غربتی
  1
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  antifascism - تهران، ایران
  عر عر عرض کردم. بدرد دمپایی شدن هم نمیخوری اگر صادرات کنند چین....
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  پس همزمان پارس و عرعر میکنی. دیگه چی بلدی پسرم؟ مشکل من اینه که قطعا تورو صرفا انسان میدونم و ارزش و شان برابری با هیچ حیوانی حتی کفتار و افعی رو هم نداری. فقط یک انسان میتونه مثل تو حرومی و بدذات باشه. در ضمن من برای هر موجودی جز انسان ارزش قائلم پس خفه بمیر. 8میلیارد آدمیزاد که جمعا 1میلیونشون پاک سرشت شاید باشن. پس به آدم و انسان بودنت افتخار نکن. چون صرفا میکروب طبیعتی. خواهش میکنم کمی با لهجه شهرستانتون کامنت بزار شاد بشیم. خجالت نکش به چیزی که هستی افتخار کن گرچه از نظر دیگران مسخره باشی
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.