تجمع برای سوزاندن قرآن در سوئد به خشونت کشیده شد

یورونیوز: در پی اقدام مجدد یک پناهجوی عراقی در به آتش کشیدن کتاب مقدس مسلمانان، این حرکت او موجب اعتراض افراد حاضر در محل شده و به خشونت کشیده شد. همین موضوع سبب شد تا پلیس شهر مالمو سوئد وارد عمل شده و دو نفر را دستگیر و حدود ۱۰ نفر دیگر را بازداشت کند.
این پناهجوی عراقی که قبلا هم در رویدادهای مشابهی اقدام به سوزاندن قرآن کرده بود، خشم جهان اسلام را برانگیخته است. اقدام تازه «سلوان مومیکا» در روز یکشنبه در میدانی در شهر مالمو صورت گرفت؛ شهری که جمعیت زیادی از مهاجران را در خود جای داده است.

پلیس سوئد در بیانیه‌ای اعلام کرد که «بعد از اینکه سازمان‌دهنده [این اقدام] صفحات [قرآن] را سوزاند، افراد حاضر در محل احساسات خود را بروز دادند.»

به گفته پلیس، پس از اینکه این پناهجوی عراقی محل را ترک کرد این تجمع هم به پایان رسید، اما گروهی از مردم همچنان در آن‌جا باقی ماندند.

حدود ده نفر به دلیل اخلال در نظم عمومی و دو نفر دیگر به ظن مشارکت در شورش‌های خشونت‌آمیز دستگیر شدند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، افراد خشمگین به سمت سلوان مومیکا سنگ پرتاب کردند.

این مرد ۳۷ ساله و مرد دیگری به نام سلوان نجم، در اواخر ماه ژوئیه نیز در استکهلم یک نسخه از قرآن را ابتدا زیر پا گذاشته و سپس آن را آتش زدند؛ رویدادی که باعث تنش‌های دیپلماتیک بین سوئد و کشورهای خاورمیانه شد.

دولت سوئد قبلا هتک حرمت به قرآن را محکوم کرده و تاکید کرده است که قانون اساسی سوئد از حق تجمع و آزادی بیان حمایت می‌کند.

معترضان عراقی در ماه ژوئیه دو بار به سفارت سوئد در بغداد حمله کردند که در حمله دوم، داخل سفارت آتش زده شد.

در اواسط ماه اوت، سرویس امنیتی سوئد اعلام کرد که سطح هشدار تروریستی خود را به ۴ از ۵ افزایش داد؛ به عبارتی واکنش‌های شدیدی که در خارج از کشور نسبت به هتک حرمت به قرآن در خاک سوئد برانگیخته شده است، این کشور را به یک «هدف اولویت‌دار» تبدیل کرده است.

در آغاز ماه اوت، سوئد نیز تصمیم به تقویت کنترل مرزها گرفت.

دانمارک، کشور همسایه سوئد که در آن نیز هتک حرمت به قرآن صورت گرفته است، اعلام کرد که در حال بررسی ممنوعیت سوزاندن کتاب مقدس مسلمانان است.

سوئد نیز در حال بررسی راه‌های قانونی برای پیروی از آن است.
+12
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  visman34 - دبی، امارات متحده عربی
  چقدر این مسلمانان مردم نادانی هستند.اینها نمی‌فهمند این که این بابا به آتش کشیده یک مشت ورق آغشته به جوهره.اگر شرافتی هست و ارزشی هست در معنی کلمات این کتابه‌.مگه کاغذ و جوهر هم مقدس میشه.شما همه انجیل‌های عالم رو بیار جلوی مسیحی آتیش بزن اگر چیزی گفت.چرا‌‌.چون اینو فهمیده که ارزش در معنیه نه در کاغذ و جوهر.اما مسلمان بیچاره عقب افتاده بی عقل این مسأله به این سادگی رو نمیفهمه
  5
  24
  یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  elnazpishu - لندن، انگلستان
  ادمهای نادلنی که از اینهمه فجایع رنجیده نمیشن و به خیابون نمیان. اما بخاطر یک مشت توهم زاده مغز یک شیاد بیابانگرد انهم در ۱۴ قرن پیش حاضرن شهری رو به اشوب بکشن. حیف درختانی که قطع شدند تا کاغذ کتب شیادان بشوند
  1
  12
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  پدر و مادر خودت و باجناقت را هم بسوزانی بدبخت اقماتت را تازه نمیکنند،ببین دست اخر چطور مثل پلاستیک زباله بیندازنت بیرون.کافیه نفت یک سنت گرانتر بشه!
  0
  6
  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.