تردید دانشمندان در تاثیر مکمل‌های امگا ۳ بر سلامت

توصیه می‌شود که اسیدهای چرب امگا ۳ را از رژیم غذایی خود دریافت کنیمدویچه وله: افرادی‌ که به‌طور منظم غذاهای دریایی می‌خورند کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی هستند، اما مطالعات جدید مزایای مشابهی در مورد مکمل‌های روغن ماهی نشان نداده‌اند.

به‌نوشته واشینگتن‌پست؛ فروش مکمل‌های روغن ماهی یک صنعت چند میلیارد دلاری است و بسیاری از مردم روزانه کپسول‌های روغن ماهی مصرف می‌کنند و معتقدند اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در آنها برای سلامت، به‌ویژه برای قلبشان مفید است.

طبق مطالعه‌ای که چهارشنبه در JAMA Cardiology منتشر شد، محققان دانشگاه تگزاس برچسب‌های بیش از ۲ هزار مکمل روغن ماهی را که ادعاهایی در مورد تاثیر این قرص‌‌‌ها بر سلامت قلب داشتند، تجزیه‌وتحلیل کردند. آنها دریافتند که بیش از ۸۰ درصد از محتوای این برچسب‌ها مرتبط با ساختار و عملکرد کلی روغن ماهی است؛ مانند تاثیر این روغن‌ها در سلامت قلب‌وعروق و بهبود روحیه.

روغن ماهی حاوی دو اسید چرب امگا ۳ به نام‌‌های EPA و DHA است که به‌طور طبیعی در ماهی‌های چرب مانند سالمون یافت می‌شود. سطوح بالاتر امگا ۳ با کاهش خطر بیماریهای قلبی‌عروقی مرتبط است، اما به‌گفته محققان، اینها تاثیرات بر اساس سطوح امگا ۳ در رژیم غذایی است، نه مکمل‌ها.

لوک لافین، متخصص قلب‌وعروق در کلینیک کلیولند، که در این مطالعه شرکت نداشت، می‌گوید: این واقعیت که تولیدکنندگان مکمل‌های روغن ماهی به مزایای سلامتی مختلفی اشاره می‌کنند، با توجه به اینکه شواهد علمی از آنها پشتیبانی نمی‌کنند، نگران‌کننده است.

لافین بیمارانش را تشویق می‌کند که اسیدهای چرب امگا ۳ را از رژیم غذایی خود دریافت کنند. ماهی‌هایی مانند سالمون و خالمخالی، بذرکتان و دانه چیا یا گردو سرشار از امگا ۳ هستند و به‌گفته وی، خوردن آنها بخشی از یک الگوی غذایی سالم است.

وی گفت: ما به‌عنوان متخصص قلب از مردم می‌خواهیم به‌طور خودسرانه اقدام به خرید و مصرف اینگونه مکمل‌ها نکنند.
+3
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.