اختراع دانشمندان آلمانی؛ لایه‌نازک فتوولتائیک روی بدنه خودرو

اختراع لایه نازک سلول های خورشیدی بر روی بدنه خودرو در موسسه فراونهوفر آلماندویچه وله: محققان موسسه فراونهوفر آلمان به تازگی از اختراع یک لایه نازک سلول خورشیدی خبر داده‌اند. به کارگیری این لایه نازک فتوولتائیک بر روی کاپوت خودروها، برد خودروهای الکتریکی را هزاران کیلومتر افزایش خواهد داد.

محققان موسسه فراونهوفر آلمان در فرایبورگ به تازگی از توسعه یک فناوری مرتبط با ساخت لایه‌های نازک سلول‌های فتوولتائیک خبر داده‌اند. دانشمندان می‌گویند، به‌کارگیری این لایه نازک خورشیدی بر روی کاپوت خودروها، برد خودروهای الکتریکی را به روشی بسیار کم‌هزینه، به میزان چهار‌‌هزار کیلومتر در سال افزایش خواهد داد.

مارتین هاینریش از مرکز تحقیقات سیستم‌های انرژی خورشیدی در موسسه فراونهوفر آلمان می‌گوید که این تیم تحقیقاتی، سلول‌های خورشیدی یاد شده را روی بدنه کاپوت یک مدل خودروی پرفروش در آلمان نصب کرده‌ است. او می‌افزاید، رنگ این لایه نازک سلول‌های خورشیدی می‌تواند با خودروهای مختلف سازگار شود، آنچه که به گفته هاینریش تا کنون سابقه نداشته است.

مارتین هاینریش می‌گوید، یکی از چالش‌ها نصب لایه نازک بوده است. محققان تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا در خلال نصب آن بر روی کاپوت خودرو، شکاف و لایه هوا به حداقل برسد و به دلیل سطح منحنی و خمیده این قسمت از بدنه خودرو، چروک نشود و ساختار یکپارچه آن حفظ شود.
بر اساس بیانیه تیم تحقیقاتی موسسه فراونهوفر، نخستین نمونه این فناوری ساخته و مورد استفاده قرار گرفته است. این موسسه اکنون در پی یافتن شرکای تجاری و صنعتی به منظور بهبود این فناوری و آغاز تولید انبوه آن در مقیاس بزرگ با یک شرکت سازنده خودرو است.

او هزینه‌های تولید خالص یک لایه نازک فتوولتائیک بر روی کاپوت خودرو را برای یک خط تولید بزرگ، حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو تخمین می‌زند.

بر اساس مطالعات و بررسی دانشمندان، انرژی خورشیدی یک ماشین الکتریکی در شهر فرایبورگ واقع در ایالت بادن-وورتمبرگ که یک شهر نسبتا آفتابی محسوب می‌شود، می‌تواند برد این خودرو را به میزان چهارهزار کیلومتر در سال افزایش دهد. لایه نازک خورشیدی نصب شده بر روی سقف، دو سوم میزان انرژی مودر نیاز و لایه نازک فتوولتائیک بر روی کاپوت خودرو یک‌سوم باقیمانده آن را تامین می‌کند.

به گفته محققان، این فناوری خورشیدی هم برای خودروهای الکتریکی و هم برای موتورهای احتراق داخلی مناسب است. در خودروهای الکتریکی تجهیزات فتوولتائیک به باتری ولتاژ بالا متصل می‌شوند تا برد آن را افزایش دهند. این موضوع می‌تواند به سازگاری بیشتر خودروها با محیط زیست کمک کند.
اختراع لایه نازک سلول های خورشیدی بر روی بدنه خودرو در موسسه فراونهوفر آلمانبه گفته مرکز تحقیقات سیستم‌های انرژی خورشیدی در موسسه فراونهوفر آلمان، این فناوری در خودروهای موتور احتراق داخلی می‌تواند برای به کار انداختن وسایل الکترونیکی خودرو، از جمله دستگاه مسیریاب یا برف‌پاک‌کن‌های شیشه جلو استفاده شود.

یکی از سخنگویان این موسسه، در پاسخ به پرسش رسانه آلمانی اشپیگل درباره به‌کارگیری این فناوری در خودروهای احتراق داخلی یا الکتریکی می‌گوید: «اما تمرکز ما اساسا بر روی خودروهای الکتریکی و برد بیشتر آن‌ها خواهد بود.»

به گفته هاینریش خودروسازان پیش از این، سقف خودروها را به سلول‌های فتوولتائیک مجهز کرده بودند اما این سقف‌ها اغلب شیشه‌ای بودند. اما فناوری موسسه فراونهوفر در این خصوص، به کارگیری سلول‌‌های خورشیدی بر روی بدنه فلزی است.

خودروی نمونه‌ محققان برای نمایش این فناوری، مدلی از "فولکس واگن پولو" بوده که تا سال ۲۰۰۹ تولید شده است. نمونه ابداعی دانشمندان موسسه فراونهوفر در نمایشگاه IAA Mobility مونیخ به نمایش در خواهد آمد. این نمایشگاه روز ۵ سپتامبر آغاز به کار خواهد کرد.
+16
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.