تیلور سوئیفت، بیانسه و «باربنهایمر» چطور و چقدر هزینه‌های زندگی مردم را بالا می‌برند؟

یورونیوز: هر چند هزینه‌های مصرفی هنوز با شوک جدی مواجه نشده اما به گفته مورگان استنلی، انتظار می‌رود که هزینه‌های واقعی در سه ماهه سوم سال ۱.۹ درصد افزایش یابد که بخشی از آن به دلیل تورهای سوپراستار‌های موسیقی از جمله تیلور سوئیفت و بیانسه و همچنین فیلم‌های پرفروش تابستانی «باربی» و «اوپنهایمر» خواهد بود.

بانک سرمایه‌گذاری مورگان استنلی درباره افزایش هزینه‌های مصرف کنندگان هشدار داد، اما اعلام کرد که این وضعیت ممکن است کوتاه مدت باشد.

سارا ولف، اقتصاددان مورگان استنلی گفت که درآمدهای «بی‌سابقه» مرتبط با کنسرت‌های تیلور سوئیفت و بیانسه و اکران فیلم‌های باربی و اوپنهایمر باید یک‌هفتمِ یک درصد به رشد مصرف در سه ماهه تابستان آمریکا اضافه کند. این هزینه، در بخشِ «مصرف فیلم و سرگرمی‌های زنده غیرورزشی شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصیِ» (PCE) شاخص تورم قرار می‌گیرد.

این بخش‌ها به ترتیب حدود ۰.۲ درصد و ۰.۰۵ درصد از شاخص کل تورم را تشکیل می‌دهند. این بدان معناست که طرفداران این فیلم‌ها و کنسرت‌ها به اندازه کافی در این بخش هزینه کرده‌اند.

اما پایان این تورهای موسیقی در آمریکا و کاهش تماشاگران سینما برای این فیلم‌ها در بقیه روزهای سال می‌تواند منجر به «اثر خماری» ۰.۶ درصدی در هزینه‌های مصرف کننده آمریکا در سه ماهه چهارم سال شود.
تابستانی پرشور
تورهای «اراس» تیلور سوئیفت و «رنسانس» بیانسه، استادیوم‌های سراسر آمریکا را پر کرد و سر و صدای زیادی به راه انداخت. تور خانم سوئیفت به دلیل بازار فروش مجدد گران‌قیمت بلیت‌هایش، توجه همه را به خود جلب کرده است. بیانسه هم با پرداخت هزینه برای ساعت کاری بیشتر سیستم متروی واشنگتن، در سرتیتر خبرهای ملی قرار گرفت.

هر دو تور موسیقی به تقویت اقتصاد شهرهایی که در آن اجرا داشتند، کمک کرده‌اند. این کنسرت‌ها و فیلم‌ها، تماشاگران را به خرج کردن بیشتر و خرید لباس‌ها و لوازم جدیدی مانند دستبندها و کلاه‌های «فدورا» تشویق کردند. این وضعیت حتی توجه همه از صاحبان کسب و کارهای محلی تا مسئولان فدرال رزرو را به خود جلب کرده است.

ماه گذشته، فدرال رزرو فلادلفیا گزارش داد که رزرو هتل در مدت زمانی که سوئیفت به این شهر رفته، قوی‌ترین رشد خود را از زمان شروع همه گیری داشته است.

سوئیفت همچنان اعلام کرد که نسخه فیلمبرداری شده تورش ۱۳ اکتبر در سینماها به نمایش درخواهد آمد. اکران این فیلم همزمان با اکران فیلم جدید «جن‌گیر» خواهد بود. به نظر می‌رسد اکران همزمان این دو فیلم، می‌تواند فروش بلیت سینماها را افزایش دهد. بنابراین انتظار می‌رود فروش بلیت سینما در سه ماه چهارم سال با توجه به نزدیک بودن به مراسم اسکار، بالا رود.

به این ترتیب این دومین باری خواهد بود که دو فیلم کاملا متفاوت، در یک روز اکران خواهند شد. فیلم «باربی» برادران وارنر و «اوپنهایمر» یونیورسال که عموما به عنوان «باربنهایمر» شناخته می‌شود، با وجود دو اعتصاب اتحادیه هالیوود، رکورد باکس آفیس را شکستند.

«باربی» امسال به پردرآمدترین فیلم آمریکا تبدیل شد و «اوپنهایمر» اکنون سومین فیلم پرفروش کریستوفر نولان در داخل این کشور است. خرده فروشان بیشتر به سمت فیلم باربی متمایل بودند و کالاهایی با مضمون کفش‌های پاشنه بلند و شناورهای بادی استخر عرضه کردند.
+1
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.